strengthgymnastics1

GymnasticStrength alebo gymnastická sila. Čo to je ? Je to nový prúd po crossfite, trx, funkčnom tréningu, movemente, jumpingu a zumbe? V tomto článku by som sa s vami rád podelil o pár poznatkov a dozviete sa aj prečo v Centrume Funkčného Tréningu v B. Bystrici som sa rozhodol poskladať nový koncept, ktorý sprístupní silovú gymnastiku širšej verejnosti. Možno tak niektorých z vás z BB a blízkeho okolia táto tréningová forma skupinových tréningov osloví natoľko, že sa prídete presvedčiť na vlastnej koži.

Ďalej si spomenieme hlavné výhody aj nevýhody tejto metódy tréningu, rozdiely medzi športovou gymnastikou, silovou gymnastikou, yogou, streetworkoutom, crossfitom a inými. Článok začneme laicky a ku koncu prídu na rad mechanizmy a hlbšie informácie pre tých, ktorí budú mať záujem. 

Najčastejšie omyly a nedorozumenie

Na začiatok by som sa rád podelil o svoj dojem a skúsenosti s aplikovaním silovej gymnastiky v úplných začiatkoch, keď som začal trénovať. Prvé čo som zistil, že ľudia nevedeli o čo ide. Pýtajú sa či to čo robím alebo trénujú je gymnastika, streetworkout, crossfit, yoga, kalistenika, movement, naťahovanie sa alebo o čo vlastne ide. Nuž ide o niečo spoločné, pretože sila, mobilita a nové pohyby idú ruka v ruke. Pokiaľ nezosilnie alebo sa neuvoľní istá časť tela, tak nás to nepustí ďalej. V zahraničí nič nové. V Amerike už niekoľko rokov funguje dobre známy koncept GymnasticBodies Coacha Christophera Sommersa – trénera gymnastického národného olympijského tímu.

Ak už tomu dajú šancu, v druhej fáze narážame na nedorozumenie, že buď je pre neho tréning extrémne náročný alebo takmer vôbec a vníma to ako strečingové naťahovanie. Obe dojmy majú svoje dôvody. V prvom prípade, človek so sebou dlhšie nič nerobil, a tak jeho zoslabnutie je v takom stave, že ako náhle robí niečo iné ako stojí, sedí a leží tak má problém a jeho po tréningovou spätnou väzbou býva, že „cíti svaly o ktorých ani nevedel, že ich má“. A v druhom prípade má človek základnú trénovasť, silu, vytrvalosť aj rýchlosť, ale dosiaľ neobjavil čaro vnímania a kontroly pohybu, nezistil, čoho je jeho telo schopné okrem dvihnutia niečoho ťažkého, dlhého alebo rýchleho behu.

A do tretice, pokiaľ sa človek dopracuje až sem, narazí na problém, ako môže byť „cvičenie“, funkčná anatómia a fyzická námaha zábavou a súčasťou životného štýlu. Bude to asi tým, že po takomto tréningu sa cítite fantasticky a s odstupom času, keď vidíte svoj progres, tak chcete ísť ďalej, objavíte na sebe ďalšie nedostatky a príjmete ďalšie výzvy, ktoré chcete napraviť, lebo už viete, že je to vo vašich schopnostiach. Informácie, súvislosti a skúsenosti sa začnú na seba nabalovať. To čo je na tomto štýle života a tréningu najnáročnejšie je prepojenie mysle a tela. Neustále nároky na dovzdelávanie, samoštúdium, prepájanie nie len nervov a svalových vlákien, ale aj súvislostí, pozorovanie, vnímanie atď. To je na tejto ceste na začiatku najnáročnejšie. Kto sa v tom, ale nájde objaví celoživotnú hru a zmysel. Radosť z pohybu a zlepšovania sa.

Čo je gymnastická sila

Gymnastickou silou rád označujem aj tzv. flexibilnú silu alebo silu v rozsahoch. Jednoduchým príkladom je horná poloha zhybu a dolná tzv. vis. A prechod medzi nimi veľmi kontrolovaný a pomalý, možno aj na 10 sekúnd hore aj dole. To všetko v jednom je laický popis gymn. sily.

Ide o tréningovú metódu, ktorá vychádza zo základov gymnastiky. Dôraz sa kladie na spevnenie tela, kontrolu pohybu, učenie sa nových pohybov a prácu s napätím v plnom rozsahu (v oboch krajných polohách). Slovo napätie je v našom kontexte kľúčové. Telo nerozoznáva, či odoláva 100 kg činke, beží do kopca naplno, ťahá kladku alebo rúčkuje vo fúriku. Telo sa adaptuje na veľkosť a dĺžku napätia. Prostredníctvom pestrosti pohybu sa rozvíjajú naše motorické a koordinačné zručnosti. Tu si potrebuje každý sám odpovedať na otázku: Čo je moj cieľ ? Chcem byť silný a rozvíjať nové schopnosti v ovládaní svojho tela ? Alebo mi stačí sila v základných pohyboch (vzpieranie, powerlifting, trojboj, drepy…).

Výhody silovej gymnastiky a tréningov GymnasticStrength

  • Jednou z hlavných výhod okrem samotného tréningového koncecftptu, je náš záujem o to aby ste sa cítili dobre. Ak prídete skôr (15 – 30min.) na skupinový tréning, nemusíte sedieť a čakať. Môžete využiť naše trenažéry (veslá, airbike, reverzná lavicu…), pomôcky (rollery, expandre) a rozohriať sa spôsobom aký vám je vlastný. Dobrá rozcvička je 50% úspechu. Tá rozhodne o tom, či sa vám bude chcieť. Či sa budete cítiť uvoľnení, prekrvení, nabudení.
  • Dlhotrvácne štrukturálne zmeny tkaniva. Pod týmto hrozným výrazom si predstavme naše telo obalené v jednom hustom a pevnom svalovom vaku. Tým, že pracujeme nonstop s celým telom, svaly pracuju reťazovito a napätie sa prenáša cez tzv. špirály alebo svalové reťazce. Kto chodí na moje tréningy vie, že na otázky typu, či cvíčíme nohy alebo ruky alebo biceps alebo lýtka, odpovedám, zapája sa zadný reťatec, predný, krížny, od prsta až po lopatku a podobne. Takáto dlhodoba forma tréningu ma za následok funkčné svaly podporené ešte pevnejšími kĺbami, puzdrami, šľachami. Tým, že väčšinu cvikov budujeme pod dlhľím napätím časom dôjde k adaptácií všetkých svalových vlákien (pomalé, rýchle, aj superrýchle) vrátane spojivových štruktúr. To je gymnastická sila, ktorá je dostupná pre každého.Súvisiaci obrázok
  • Neobmedzený rozvoj a napredovanie. Na to aby si človek užíval nadľudskú silu nemusí robiť tzv. gymnastické a akrobatické prvky. Gymnastická sila je tréningová metóda, ktorá len využíva gymn. základy a princípy. Čo s ňou urobíte je na vás. Výhodou je, že vám ostane do konca života. So silným a zdravým telom môžete robiť iné športy, vzpierať, stavať dom, cestovať…
  • Zdravý metabolizmus a pokojná myseľ. Tým, že pri tréningu je nevyhnutná koncentrácia a prehĺbené dýchanie napomáha celému výkonu aj prevedeniu, dochádza k fyziologicko-mentálnym procesom. Telo sa pod vysokým napätím prekrvuje a zároveň dýchaním upokojuje. Ideálna rovnica pre zdravý metabolizmus buniek. Rozdiel oproti yoge je ten, že nemáme len podložku. Repertuár je oveľa širší. Yoga je však výborným začiatkom a základom napr. pre dýchanie alebo regeneračné dni.
  • Bezbolestné a silné telo. Nevýhodou športovej gymnastiky je obrovská náročnosť. Jeden nesprávny pohyb a môže to mať fatálne následky. Ďalšou nevýhodou tréning cez bolesť a stereotyp. Tisícky opakovaní a keď nevládzeš alebo ťa niečo bolí, tak za trest jedno navyše. V silovej amatérskej gymnastike, to platí opačne. Našim cieľom je fyzická zdatnosť, sila, ale máme čas. Porovnávame sa sami so sebou. Učíme sa počúvať, vnímať a spoznávať svoje telo. Pohyby sú pomalé, kontrolované, tým pádom je eliminované riziko zranenia. Keď objavíme nejakú slabosť, postupne a citlivo pracujeme na jej spevnení, uvoľnení a odstránení.Postupný progres a stále náročnejšie polohy dodávajú telu pestrosť, plynulosť, ktorú inak len veľmi ťažko získa napr. vis na kruhoch (dole hlavou), stojka na hlave. Takéto netradičné polohy majú napr. veľmi dobrý efekt na zdravie chrbtice, prekrvenie a prekysličenie hlavy a načerpanie energie. Náročné polohy doslova nútia telo zopínať a tým sa buduje skutočná funkčná sila. Zodvihnúť svoj zadok nie je nič iné ako spevnenie trupu. Čím dlhšie to dokážeme, tým sme silnejší, schopnejší, veľmi pravdepdobne aj svalnatejší, vyrysovanejší, atraktívnejší – nazvyme to akokoľvek. Problémom väčšiny športov je špecializácia. Ak budeme celý život hrať futbal/ futsal, narastie nám brucho, zmenší rozsah kroku, výbušnosť a rýchlosť. Silová gymnastika sa dá robiť celý život, dopĺňať k iným záujmom a pri tom sa udržiavať v dokonalom zdraví.
  • Odolné a ohybné telo v jednom. Trpezlivá práca a budovanie funkčných rozsahov (s rešpektovaním anatómie) s vyššie spomínanými princípmi (flexibilná sila, napätie, výdrže…), telo vedú k adaptovaniu, ktoré je silné a ohybné zároveň. Takáto kombinácia sa vidí málo kde. Väčšina populácie je buď tuhá alebo slabá a hypermobilná. Gymnastická sila nie je vrodená ani náhodná. Je to dlhodobá investícia. Silné a odolné telo je potom pripravené prakticky na čokoľvek (vzpieranie, crossfit, športové hry, prekážkové behy, bojové umenia, sebaobrana…)
  • Progres a fyzická zdatnosť. Telo, ktoré je silné je schopné čoraz viac pohybov, pretože to jednoducho dokáže. Sila v základných polohách umožňuje postupne sa premiestňovať v nových uhloch čo vytvára novú pohybovú slobodu napr. rúčkovanie, lezenie, lezenie po zemi s presúvaním svojho tela, výmiky na hrazde, skoky…
  • Slabé články. Máte slabé články ? Bolia vás ramená, zápästia, kríže, kolená ? Máte padnuté klenby, skrátené svaly, krče, zhrbené ramená ? Ak to nie sú dôsledky úrazov, chorôb, vrodených deformácií, ale len spôsobu života, je vysoká šanca, že vám gymnastické základy pomôžu. Častokrát ide o kĺbové obmedzenia alebo svalová slabosť vyplývajúcu zo svalovej nerovnováhy napr. prsné svaly a medzilopatkové svaly. Alebo hamstringy a iliopsoas, adductory a abductory, brušné svaly a zadok/ kríže, padnutá klenba…. Jednoducho silová gymnastika sa riadi heslom: Pomaly, ale isto. Je to z toho dôvodu, že šľachy majú regeneračnú schopnosť 2-3 mesiace. To znamená, že niektroré slabé články trvá posilniť, spevniť, uvoľniť a rozhýbať niekoľko týždňov. No je to zároveň najpoctivnejšia cesta ako vybudovať silné, zdravé a schopné telo.

Nevýhody tréningu silovej gymnastiky

  • Dlhý čas. Silová gymnastika je cesta, nie cieľ. Zpravidla k adaptácií (štruktúr) a progresu (celého pohybu a sily v ňom) dochádza po 2-3 mesiacoch a dovtedy človek môže kľudne opakovať ten istý tréning. Podmienka je však aspoň 2x za týžden. Preto je vhodná pre deti, pretože majú viac času ako dospelí, ktorí chcú výsledky hneď s čo najmenším úsilím. Pozerajú hlavne na zhodenie pupka, veľké ramená, trapézy a bicepsy, rýchlo sa vzdávajú, pretože si myslia, že sú za zenitom. Profesionálni športovci zase nemajú čas počas 2-4 týždennej letnej prípravy, kedy sa viac sústreďujú na kondíciu a silu v rámci ich športu. Terapia a nejaká údržba sú väčšinou v programe až po operácií alebo počas zranenia.
  • Podceňovanie sa. Všetko nové je na začiatku ťažké. No gymnastiky sa ľudia boja automaticky. Tento tréning však nebude o tom dokázať vám vašu neschopnosť, ale nastaviť tréning vašej úrovni.
  • Poznanie funkčnej anatómie a snaha porozumieť. Rýchlosť progresu do významnej miery určuje spolupráca klienta s trénerom. Úloha trénera je vzdelávať, správne diagnostikovať, zostaviť tréning, podporovať a poradiť. Úlohou klienta je chcieť porozumieť a aplikovať rady. V silovej gymnastike je veľmi pravdepodobné, že u klienta nájdeme nejaký rysujúci sa následok moderného chudobného spôsobu života (disfunkcia, disbalancia, obmedzenie…). Pokiaľ klient chce tento problém čo najrýchlejšie vyriešiť, potrebuje sa stať sám expertom na svoj problém. To znamená, keď tréner navrhne lepšiu obuv, zakúpiť si domov roller, chodiť po schodoch, robiť doma základné uvoľňovacie techniky na trx, kruhoch alebo s palicou, mal by skúšať.
  • Tréningové obmedzenie na silu a pohybové základy. Na jednej strane je to, to najviac, čo si môžete z tréningu odniesť. Avšak 2 hodiny zo 168 hodín týždňa je to stále málo. Zo sily to možno bude stačiť, ale potom potrebujete svoj týždeň obohatiť o ďalšie aktivity. Jednou z možností sú napr. aj iné skupinové tréningy (gymnastika, vzpieranie, crossfit, ranné silové tréningy, open gym…). Silová gymnastika z mojich skúsenosti  je najvhodnejšia v pomere 3x do týždňa s jednodňovou prestávkou dopĺňaná o bežné aktivity ako beh, plávanie, tanec, športové hry, yoga, bicykel, kruhový tréning, túry… Náš kurz bude ochutnávkou profesionálneho tréningu, pestrej, cielenej a efektívnej rozcvičky, zoradenia cvikov tak aby mal človek pocit, že sa stále hýbe. Treba si uvedomiť, že po pochopení princípov a získania sily, je ďalej človek pripravený robiť čo len chce a prestáva byť odkázaný na „cardio fitko“.

Pre koho je vhodný kurz GymnasticStrength:

  • pre všetkých zdravých ľudí
  • pre deti
  • pre mladých aj starých
  • pre mužov aj ženy
  • atlétov, športovcov, v rámci silovej prípravy, ktorí chcú zosilnieť a lepšie ovládať svoje telo

Pre koho nie je vhodný:

  • pre ľudí, ktorí neplánujú dlhodobo a pravidelne na sebe pracovať
  • pre ľudí, ktorých to TERAZ absolútne nezaujíma
  • pre ľudí, ktorí veľmi nemajú vzťah k svojmu telu, jeho študovaniu, športu, pohybu, neradi sa potia, fyzickej námahe ako takej.
  • ťažké dopravné nehody, úrazy a nadváha viac ako 15-20 kg. V týchto prípadoch človek potrebuje cielenejší tréning, diagnostiku, nie všeobecný silovýtréning. V mnohých prípadoch sa to nevylučuje, ale na začiatku by mal byť určite skúsený odborník (chiropraktik, fyzioterapeut, doktor, neurológ, silovo – nápravný tréner…).

Ako vyzerá skupinový tréning StrengthGymnastics ?

Warm up: 20 min. venujeme kvalitnej rozcvičke. Potrebujeme telo predýchať, okysličiť, prekrviť a najzábavnejší a efektívnejší spôsob aký poznám je atletická abeceda alebo obdobné drilly. Ďalej potrebujeme aktivovať kľúčové svaly, ktoré často sú oslabené a nefunkčné. Na to používame najefektívnejšie pohyby a cviky celého tela, ktoré nám šetria čas + niektoré obohatené o expandre a minibandy, ktoré primeraným odporom zapoja tieto svaly podvedome (šikovnosť športovej vedy v poznaní funkčnej anatómií). Nasleduje mobilita frekventovaných slabých článkov (zápästia, členky, lakte, ramená, bedrové kĺby…). Treba podotknúť, že spomínané fázy a mechanizmy sú prepojené. Separátne vysvetlenie je len pre lepšie pochopenie.

Hlavná časť: Skupinový tréning je pre viac osôb a limitovaný priestorom, nehomogénosťou skupiny a kapacitou, preto musí byť zostavený dôraz na základy. V tomto prípade ide o silové a pohybové základy na kruhoch a hrazde, čo je hlavne technika kombinovaných príťahov a výdrží zhybov (dokonalá kombinácia pre posilnenie paží od prsta až zadok). Potom pracujeme na sile trupu (áno aj brucho), ale v čo najefektívnejšom, bezpečnejšom a vhodnejšom móde. Čo nemôže byť nič iné ako DragonFlag variácie. Keďže ide o náročnejší a komplexný cvik, ktorý robí mnohým ľuďom problém, môže byť doplnený a pomocné cviky, ktoré po predunavenom stave veľmi dobre zapasujú. Nemôže chýbať ani tlaková sila, ktorá v silovej gymnastike pozostáva hlavne z variácií kľukov na zemi a bradlách (áno sú prerekvizity aj pre dámy a sťažené variácie s vlastným telom pre zdatnejších mužov, ktoré smelo nahradia bench). Silová gymnastika nevynecháva ani nohy, ale keďže veľa času venuje sile a novým zručnostiam od kolien hore, v skupinovom tréningu sa venujeme submaximálnej sile základným cvikom ako GobletDrep, Výstupy s 80%MR, Výpady vzad, FrontSquat, (Cross)pistolSquat.

CoolDown:  Konkrétne uvoľňovacé a kompenzačné cviky si nechám ako KnowHowSecret trénera, ktoré bude zdobiť skupinové tréningy StrengthGymnastics a bude dostupné všetkým, ktorí prídu minimálne vyskúšať.

KAM SMERUJEME ?

Na nasledovnom obrázku je len obrazná schéma vybraných cvikov hlavnej časti. Výhodou tréningov pod mojim vedením je individuálne nastavenie. A pokiaľ sa budete pravidelne zúčastňovať, môžeme isté cviky nastaviť podľa vašich cieľov, potrieb, anatómie a záujmových preferencií. Tréning bude mať vlastnú “prezenčnú listinu“, ktorá bude slúžiť na ukladanie informácií o vašom pokroku a špecifikácií.

Napr. nemusí každý pracovať na archer pushups, keď ho viac motivujú dipy na bradlách s externou váhou, pretože jeho cieľom je momentálne viac sila a svalový objem ako relatívna sila a kĺbovo-šľachová odolnosť. To isté platí pre iné cviky. Takmer každému vieme nájsť optimálnu alternatívu (viď zlatá hviezdička na obr.), no nevyhnutná je pravidelnosť. Preto robím nábor neoficiálneho kurzu.

Základným cieľom je budovať základy (ťah, tlak, trup a sila dolnej časti tela).

*ML znamená skratku pre štandard (Master Level) kam sa chceme dopracovať, nie Ako s čím budeme trénovať.

foto-do-clanku1


KEDY ZAČÍNAME

Nábor, „Zápis“, odporúčanie a rozvrh

Prvý tréning začíname už tento štvrtok (14.9.) o 19:00 . Ak vám štart nevyhovuje, je možné sa samozrejme pridať aj neskôr. Z dôvodu, že robíme neoficiálny nábor na tento skupinový tréning, neskôr nevieme zaručiť voľné miesta. Preto ak vás to zaujalo a páči sa vám tento koncept, treba to poňať ako kurz (tanca) – každá vynechaná hodina je diera v technike a spomalený progres.

Odporúčam prísť, zistiť, vyskúšať, rozhodnúť sa čo ďalej a v prípade záujmu vytvoriť stabilné miesto.

Aktuálny rozvrh 

(výhoda časov je skoro prázdny gym, príďte skôr a rozhýbte sa vlastným spôsobom alebo skúšajte, čo ste sa naučili)

Štvrtok  o 19:00h

Sobota o 9:00h

Kapacita je obmedzená na cca 12 miest. Na skupinový tréning StrengthGymnastics sa je možné jednoducho prihlásiť cez rozvrh a kreditový systém zaregistrovaním na www.cftbb.sk (možnosť dobitia kredit online – 20€/4 kredity/ 4 tréningy.). Pozor! Celý mesiac September teraz skupinové tréningy sú o 20 – 30% cenovo výhodnejšie.

Stabilní kurzisti môžu očakávať moju absolútnu podporu, vzdelávanie, tréningové záznamy a individuálny prístup počas aj mimo gymu. Štart kurzu a pravidelná účasť je hlavne vaša výhoda. Pomôžem vám tréning nastaviť podľa vašich cieľov, preferencíi a záujmov.  To znamená, že aj napriek skup. tréningu sa budete cítiť dobre, bude poznať štruktúru, techniku a svoju úroveň.

Ak sa prídete pozrieť o 3 týždne a potom zase o 2 mesiace, okrem toho, že to pre vás nebude mať význam, zníži sa kvalita tréningu aj atmosféra skupiny.

Do Vianoc to robí cca 25 tréningov a 3 mesiace. To je optimálny čas na zbilancovanie zmien a pokroku. Z tohto dôvodu vznikol aj tento článok aby oslovil pripravených a odhodlaných ľudí začať od začiatku, vytvoriť stabilnú skupinu, ktorí chcú na sebe dlhodobo a postupne pracovať.

Galéria

Pre bližšiu predstavu si môžete pozrieť zostrihy niektorých starších tréningových konceptov a projektov ako napr. Movement, Outdoor Strength&Conditioning, Vip Campu a iné. StrengthGymnastics je upgradnutý koncept.

Aktuálne zábery z tréningov GymnasticStrength (Štvrtok 18:45, Sobota o 9:00, rozvrh cftbb.sk)


Rozdiel medzi športovou a silovou gymnastikou

Športová gymnastika je športovou disciplínou so svojimi pravidlami a patrí k najťažším športom. Veľa ľudí vníma gymnastiku ako náročné a akrobatické cvičenie. Predstavujú si točenie sa okolo hrazdy, dvíhanie na kruhoch, preskakovanie kozy/ stola, kotrmelce, saltá, rozťahovanie sa do šňúr a roštepov. Áno takto vyzerá z časti tréning pokročilých športových gymnastov, ktorí sú väčšinou v detskom alebo dorasteneckom veku. Ich telá sú ohybné, pružné a neskôr aj nadľudsky silné. Je to však tvrdý šport. A ako každý iný za účelom osobných výsledkov sa ide na úplnú hranu a často krát práve v tomto športe aj za hranu bolesti.

Silová gymnastika nie je oficiálny šport. Využíva prirodzené pohybové možnosti a funkcie tela. Pomyseľnými cieľovými destináciami sú kontrlované statické ľudské polohy s využitím max. relatívnej sily v základných rovinách ako napr. Planche, Front a Back Lever, Human Flag, Zhyb na 1 ruke, Stojka, Špicár, Rozpor, rôzne prechody. Je to niečo medzi umením, kalistenikou, gymnastikou, streetworkoutom a movementom. Hlavným rozdielom oproti športovej gymnastike je dynamika. Dá sa povedať, že koncept silovej gymnastiky by mal tiež tvoriť základ športovej gymnastiky, pretože je max. efektívny oproti bežnému všeobecnému posilňovaniu aké som bol aj ja svedkom pred pár rokmi.

Gymnastikcá sila je však založená na základných cvikoch ako zhyb, kľuky na zemi či bradlách, drepy, výpady, výstupy, rôzne spevňovačky a dvíhanie tela, ALE to čo robí tento tréning výnimočným nie sú cviky (tie sa robia všade), ale vedecký prístup ku rovnomernému rozvoju telesnej zdatnosti cez aktiváciu, logickú skladbu cvikov a hlavne práca s napätím (TEMPO) vo vybraných cvikoch.

SILOVÁ GYMNASTIKA AKO NADSTAVBA

Ide pomerne o nový pojem a priznám sa neviem odkiaľ prišiel, ale vystihuje podstatu. Silová gymnastika využíva pomalú až statickú maximálnu silu, t.z. pomalé a kontrolované premiestňovanie tela a menenie polôh. Jej hlavným typickým znakom je práca na rovnomernom posilňovaní tela a rozvíjaní schopností ovládať ho. Pracujeme v plnom kontrolovanom rozsahu, kde sa hlavne riadime veľkosťou napätia. Väčšinou ide o 30s až 60s resp. max 5 pomalých opakovaní.

Nikdy nerobíme nič rýchlejšie ako to dokážeme urobiť pomaly. Tým výrazne eliminujeme riziko zranenia a zároveň budujeme stabilitu, kontrolu nad pohybom a neuroplasticitu (schopnosť učiť sa nové pohyby prostredníctvom rozrastania nervovo-svalovej siete).

Rozdiel medzi silovou gymnastikou a funkčným tréningom

Vo funkčnom tréningu sa viac používajú rôzne pomôcky (trx, jednoručky, kolieska, bosu, fitlopty…) v základných polohách (vzpor, plank,  stoj, príťah,..), ktoré narúšajú stabilitu alebo sa tieto polohy sťažujú odoberaním končatín. Rovnako sa viac pracuje s kondíciou a bremenami ako kettlebel, jednoručky, sandbagy, trapbar a iné.

Silová gymnastika je náročná na koncetráciu, sústredenosť, kvalitu pohybu. To je jediná cesta ako sa posúvať v náročnejších polohách. Áno v silovej gymnastike smerujeme k náročným polohám ako stojka, špicár, planche, mana, front/back lever, human a dragon flag, ktoré sa používajú v zostavách športovej gymnastiky, ale ideme na ne veľmi pomaly. Najpokročilejšie gymnastické školy už pochopily význam cieleného silového tréningu a tak sa už neposilňuje kruhovým spôsobom všetko, ale pomocou silovej gymnastiky sa učia prvky a potom sa zapracuváva dynamika. Mnohí ľudia, ktorí sa venujú len silovej gymnastike sú častokrát silnejší ako gymnasti v niektorých statických polohách.

Je silová gymnastika to najlepšie čo existuje na silu tela ?

Hovorí sa, že atletika a gymnastika sú pre deti najlepší základ. Na silovej gymnastike ma fascinuje jej vedecký základ a jasná štruktúra. Preto teoreticky, je to pre silu a zdravie človeka najefektívnejšia metóda. Otázka je, či to daný človek potrebuje na takejto úrovni a či má čas. Siloví športovci sa môžu ohradiť tým, že vzpierači, powerlifteri sú silnejší ako gymnasti. Áno zdvihnu viac, ja sa však pozerám na fyzickú zdatnosť viac z hľadiska udržateľnosti výkonu a kvality života. Športová gymnastika nie je vzorovým príkladom, avšak jej základy, princípy a metódy budovania gymnastickej sily sú úžasné.

Mnohé experimenty dokázali, že vrcholoví gymnasti, ktorí prešli na silový tréning s bremenom, po pár týždňoch doladenia techniky, boli schopní obdivuhodných výkonov.

Ďalší otáznik je vzťah k pohybu. Môžete niekoho presviedčať o účelovosti nejakého prístupu, ale pokiaľ na to človek nie je pripravený alebo nemá vzťah, dannosť k pohybu alebo danému tréningu, nebaví ho pracovať so svojim telom, nie je to pre neho aktuálne vhodné. Pre neho bude možno lepšia cesta umenie, funkčný tréning alebo silový tréning s bremenom a sústredenie sa na absolútnu silu (dvihnutie čo najťažšieho bremena technicky správne). Možno to jeho spôsob života alebo jeho športové odvetvie nepotrebuje silovú gymnastiku a tým pádom je to pre neho strata času. Nemôžeme zabudnúť ani na somatometrické rozdiely (telesné rozdiely a preddispozície).

V jeden moment, alebo obdobie sa dá trénovať len jedna zručnosť. Budovanie šliach stojí trikrát viac času ako hypertrofia a prírastky v maximálnej sile resp. výbušnosti. Nedá sa robiť všetko. Takže z môjho pohľadu treba si vybrať to čo ma baví, poradiť sa s niekým skúsenejším ako trénovať progresívne, bezpečne a čo najefektívnejšie. A užívať si cestu. Treba si urobiť jasno v cieľoch, prostriedkoch aké na to budeme potrebovať a reálne odhadnúť časové obdobie, ktoré budeme potrebovať.


FINÁLNE SLOVO

Silová gymnastika je cesta pre tých, ktorých baví svoj telesný rozvoj. Chcú si naplno užívať energiu a silu svojho tela v prírode, počas dňa, počas svojho života. Chápem, že každý je vo svojej fáze svojho poznania a vedomia. Moderný spôsob života nevyžaduje mať silné a zdatné telo ako pred tisíckami rokov. S nikým nebojujeme, nepotrebujeme sa veľa denne hýbať. Mnohým ľuďom stačí atraktívne vyzerať, mať prácu, socializovať sa. To je OK. Tento článok nie je o vyvodzovaní záverov, čo je najlepšie. Cieľom článku bolo poukázať na existenciu efektívnej tréningovej metódy „gymnastická sila“ a koncepte/ filozofii, ktorý dokáže z ľudí urobiť nadpriemerne zdatných aj v pokročilom veku, s kilom navyše, alebo chronickým pohybovým problémom bezpečným a progresívnym spôsobom.

Ak nie ste z B. Bystrici, princípy silovej gymnastiky už dlhoročne využívam v svojom tréningu, v individuálnych tréningoch a stretnete sa s nimi aj na konkrétnych seminároch, či v tréningovom systéme: Ovládni a oprav svoje telo Level 1-5, ktorý vyšiel pred letom ako vzdelávací a tréningový manuál pre nadšencov cvičenia na OutdoorWorkout ihriskách. No je venovaný predovšetkým začiatočníkom, stredne pokročilým, športovcom pre vybudovanie základov a techniky. Nejde o tréningový plán len pre StreetWorkouteristov. Oproti skupinovému tréningu obsahuje oveľa viac podrobností.

Tu stojí za zmienku spomenúť aký je rozdiel medzi StreetWorkoutom a Silovou gymnastikou. Silová gymnastika si stále zachováva punc čistoty, ladnosti a precíznosti gymnastiky. Je to umenie. Fungovanie všetkých častí v rovnováhe je nevyhnutnosťou. StreetWorkoutom sa dá nazvať pouličné, silovo – kondičné cvičenie, ktorého cieľom je v niekoľko minútovej zostave urobiť čo najviac efektných trikov a tréning je často o mnohonásobných opakovaniach s externou váhou alebo do zlyhania s vlastným telom. Fyzická zdatnosť je nepopierateľná. Z môjho pohľadu sa v StreetWorkoute príliš riskuje. Je to však len vec vkusu.

Verím, že vás článok obohatil a že s niektorými z vás sa vidíme osobne. Tommy

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: