vitamin-c

[Aktualizácia 18/03/2021]

Vedeli ste, že väčšina zvierat si dokáže syntetizovať vitamín C v tele  ? Napríklad kozy produkujú okolo 185 mg na kilogram svojej hmotnosti. Alebo hovorí vám niečo ovocie ako Cacadu, camu camu, acerola ? Tieto divoké odrody môžu obsahovať až o 5000 až 10 000 % viac vit. C ako pomaranč. Otázka znie, koľko ho skutočne potrebujeme a aký má vplyv na naše „zdravie“? 


V prípade, že si chcete vypočuť najzaujímavejšie informácie o vit. C, nastavte si prehrávanie od 1h: 19 min. 


Čo je vitamín C ?

Vitamín C je známy ako askorbát, kyselina askorbová alebo L-kyselina askorbová. Chemicky názov je kyselina askorbová, ktorý je odvodený od anti-skorbut. Európska únia jej priradila tiež označenie aj E 300 a pre svoje vlastnosti je zaradená v potravinárstve medzi prídavné látky. Chemicky patrí vitamín C k uhľohydrátom (sacharidom), funkčne ku kyselinám rozpustným vo vode a fyziologicky k vitamínom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt blueberry cross sectionPodľa Kurta Tepperweina neexistuje žiadny rozdiel medzi prírodným a synteticky vyrobeným vitamínom C a aj naše telo by si ho syntetizovalo, keby to dokázalo. Rozdielnosť v účinnosti sa prejavuje v kombinácií sprievodných látok ako flavonoly, polyfenoly a hlavne proanthokyanidíny a desiatky ďalších bioaktívnych látok, ktoré sa prirodzene nachádzajú v podobe celého ovocia a zeleniny (vrátane šúp, kôstiek, jadierok).

 

Akú hrá úlohu v tele vitamín C ?

  • Potláča zápaly, podporuje imunitu bielymi krvinkami (lymphocity, cytokíny).
  • Je kofaktorom (poskytovateľom elektrónu) pre 8 enzýmov, ktoré zahŕňajú syntézu karnitínu, kolagénu (hydroxylácia lyzínu a prolínu) a neurotransmiterov (dopamín, adrenalín)
  • Syntézou kolagénu sa podieľa elasticite pokožky, stavbe väzív a kĺbov.
  • Je „lapačom“ voľných radikálov a podporuje resorpciu železa.
  • Podľa štúdií vit. C neznižuje výskyt ochorenia, ale môže znížiť dĺžku doby liečby a priebeh ochorenia. Štúdie preukázali, že  pri športovom výkone môže riziko ochorenia znížiť až o polovicu.
  • Zvyšuje produkciu interferónu a zlepšuje hojenie rán tvorbou dentínu
  • umožňuje príjem železa z potravy
  • Ochraňuje orgány a tkanivá, predovšetkým však centrálny nervový systém, pred ničivými účinkami voľných radikálov, a tým brzdí aj starnutie.
  • Zamedzuje tvorbe karcinogénnych látok a bráni uvoľňovaniu histamínu pri alergických reakciách
  • Zabraňuje zákalu očnej šošovky, a tým vzniku sivého zákalu
  • Podieľa sa na syntéze karnitínu, ktorý môže zlepšiť využitie a spaľovanie tukov

Záhada

Väčšina cicavcov si vie vyrábať vit. C v tele, zatiaľ čo človek a iné primáty túto schopnosť stratili.  Je niekoľko teórií, ktoré tento paradox vysvetľujú.

Prvým je mutácia v géne, ktorý by produkoval enzým enzým L-gulonolaktonoxidáza, kľúčový pri syntéze Výsledok vyhľadávania obrázkovkyseliny L-askorbovej.

Rovnako sa predpokladá, že praveké rastliny mali vyššie výživové hodnoty ako dnes a že teda dostupnosť vit. C mohla byť tak vysoká, že telo tento mechanizmus prestalo potrebovať.

Nech to bolo akokoľvek, fakt je taký, že cicavce si dokážu za deň vyprodukovať cca 5 – 20g vit. C. Z tohto faktu vzniká ďalšia hypotéza, aká je teda potreba človeka pre optimálne zdravie a metabolizmus. Zoberme si, že napríklad iné zvieratá len málokedy vidíme ťažko prechladnuté, alebo že dostali infarkt. Aj keď samozrejme spôsob života (životný štýl zahŕňa oveľa viac premenných).

Aká je teda denná dávka a potreba ?

Podobne ako pri iných živinách (napr. vit. D, magnézium…) ani tu nepanuje odborný konsenzus. Isté je, že sa zistilo, že asi 10 mg stačí na zabránenie vzniku skorbutu.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča od 30mg – 200mg a Nemecká spoločnosť pre výživu 75mg.

Linus Pavling zase, držiteľ Nobelovej ceny za výskum účinkov vit. C odporúča až 19g (!!!).  Je pravdepodobné, že to súvisí s prirodzenou produkciou cicavcov a rôznych pokusov.

Smrteľná dávka sa odhaduje na cca 800g vit. C, ale predpokladá sa, že skôr kvôli mechanickým príčinám ako chemickým.

Pomocou spektorgrafu a redox indikátoru sa meria rozdiel vylúčeného vit. C v moči a v krvnej plazme. Avšak, keďže je vit. C rozpustný vo vode, tieto testy skôr odhalia vit. C v strave ako hodnoty zásob v tele.

Zaujímavý je tiež výskum (Braakhuis, 2012), kde sa zisťoval efekt doplnkov vit. C na športový výkon. Zistilo sa, že dávka nad 1g vit. C počas tréningového režimu narúšala tréningovú adaptabilitu pravdepodobne znížením mitochondriálnej biogenézy, zatiaľ čo menšie dávky okolo 200mg  v 5 a viac dávkach v podobe ovocí a zelenine poskytovali zdravotné benefity a znižovanie oxidatívneho stresu.

Formy suplementov vit. C

Najúčinejší spôsob dopĺňania vit. C je intravenózne (cez žilu), aj keď je tu isté riziko pri určitých pacientoch hrozby vzniku oxalátovej otravy obličiek.

Ďalšia možnosť je lipozomálny vit. C, ktorý je viazaný na tukový obal, tým pádom nedegradovaný žalúdkovými kyselinami a mal by byť veľmi dobre vstrebateľný. Zatiaľ však nie je dostatok relevantných štúdií.

Bežne dostupný je vit. C v šumienkovej či tabletovej forme. Tam je však obmedzená jednorázová vstrebateľnosť cez tráviaci trakt na okolo 300mg. Je potrebné dávku čo najviac rozkúskovať.

Aktualizácia 18.3.2021 Supplement Variants and Specifications /zdroj: examine.com /

European regulation state that any supplement with the label ‘Vitamin C’ may be one of five compounds; L-Ascorbic Acid (actual vitamin C), Sodium-L-Ascorbate, Potassium-L-Ascorbate, Calcium-L-Ascorbate, and L-Ascorbyl-6-Palmitate.[58] For vitamin-related purposes, they are equipotent.

They differ on some parameters such as DNA oxidation where Sodium Ascorbate and Ascorbic Acid (the main dietary form) could exert pro-oxidative effects on DNA, Calcium Ascorbate acting neutral on DNA and Ascorbyl-6-Palmitate being protective on DNA.[59] Due to this, it appears that Ascorbyl-6-Palmitate is used often in antioxidant supplements,[22] but does not have water solubility.

Najbohatšie prírodné zdroje

kakadu-plum

Kakadu

Najväčším prirodzeným zdrojom vitamínu C je slivka Terminalia ferdinandiana, austrálskymi domorodcami nazývaná „billygoat plum“ (obsahuje 5 000 mg vitamínu C v 100 g). Aj Malpighia glabra (višňa acerolová), ktorej domovom je Južná Amerika, Západná India a Karibská oblasť, oplýva množstvom vitamínu C (do 4 500 mg v 100 g ovocia). Najvyšší obsah vitamínu C majú z domácich plodín šípky (1 200 mg v 100 g plodu) a rakytník rešetliakový (450 mg v 100 g).

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt camu camu

camu camu (powder)

Obrovskou výhodou konzumácie potravín s vysokým obsahom vit. C (platí pre všetky prirodzené potraviny), je ich synergia s ostatnými látkami. Zistilo sa, že napr. vit. C spolu s ostatnými bioflavonoidmi je o 35% účinnejší. Inými slovami kiwi, šípky, rakytník, čierne ríbezle s jadierkami, šupkami, dužinou tvoria superkomplex. A toto je hlavný cieľ môjho webu (najnovšie informácie prepojiť s prirodzenosťou).

vit-c-zdroje-2

Zdroj: wikipedia

Záver a odporúčanie

Štúdie zatiaľ hovoria, že frekvenciu prechladnutí vit. C zatiaľ znížiť nedokáže, ale môže výrazne skrátiť dobu liečenia a priebeh choroby. Najvýraznejšie sa to podarilo dokázať u športovcov. Treba však povedať, že s vit. C to netreba ani preháňať.

Samozrejme je mnoho štúdií, ktoré preukázali opodstatnenie vit. C v prevencii rakoviny a kardiovaskulárnych a cievnych ochorení.

Preto sa odporúča konzumovať dostatok zeleniny a ovocia resp. 500mg až 1g pri oslabenív zimných mesiacoch.

Ako sa orientovať vo svete doplnkov ?

Ako ste sa mohli dočítať v článku, účinná látka vo forme kyseliny askorbovej má mnoho podôb a jej izolované účinky sú vo vedeckom svete diskutabilné. Zapamätajte si dve veci. Jednorázovo prostredníctvom tráviaceho traktu dokážeme vstrebať len 300 – 400mg vit. C (takže prepočítajte v lekárni obsah vit. C a jeho pomaly uvoľňovacie účinky v niektorých produktoch).

Ak sa rozhodnete investovať do drahšieho a komplexnejšieho doplnku vit. C napr. sušený prášok Acerola, šípky, camu camu a iné, potom by som sa pokúsil zistiť viac o výrobcovi cez jeho povesť, referencie, či skutočne dodržiava náročné technologické postupy aby ovocie pochádzalo z čistého (pesticid free) zdroja, a potenciálne výživné látky a antioxidanty sa neznehodnotili počas spracovania. A potom tu máte tretiu možnosť, urobiť si dostatočné zásoby v podobe domácich jabĺk, zamrazených brusníc, čučoriedok a iných.

Verím, že vám článok pomohol sa lepšie zorientovať v niektorých otázkach. Prežite zimné mesiace v zdraví a finančnej hojnosti.

Vrátiť sa na článok TOP 4 minerály a vitamíny + zoznam neoficiálnych, ktoré chýbajú väčšine populácie

Súvisiace články:

6 Krokov ako začať otužovať alebo keď nerozhodujú roky, ale pružnosť ciev

Zázvorový čaj ako ho nepoznáte

https://authoritynutrition.com/does-vitamin-c-help-with-colds/
https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C
chriskresser.com/9-steps-to-perfect-health-4-supplement-wisely/
http://sbzu.blogspot.sk/2010/07/vitamin-c-kurt-tepperwein. html
http://www.vyvazenezdravi.cz/lipozomalni-vitamin-c-0

https://examine.com/supplements/vitamin-c/research/#sources-and-structure_supplement-variants-and-specifications

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22777327

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: