ZDRAVÉ TUKY
V prírode sa len ťažko nachádzajú iné ako zdravé tuky. Nezdravé tuky vznikajú buď pokazením (oxidáciou) vplyvom tepla, vzduchu, svetla a času alebo ľudským spracovaním. V dnešnom článku sa nám budem snažiť priniesť praktické zrozumiteľné informácie, ktoré stačia človeku pre dennodenný život.
V princípe tuky (lipidy) ako triacylglyceroly rozdeľujeme na glycerol a jej 3 mastné kyseliny – 1. nasýtené, 2. mononenasýtené (omega9) a 3. polynenasýtené (omega3 a 6) mastné kyseliny (MK). Rozdiel je v dĺžke reťazcov a chemickej väzbe (uhlíky, vodíky), ktoré pre nás nie sú dôležité. Jednoducho táto väzba určuje stabilitu a či sú hustejšie alebo redšie.
Z výživového a praktického hľadiska potrebujeme vedieť iný faktor posudzovania vhodnosti tukov a to ich bod dymovosti. V preklade to znamená teplota topenia alebo teplota pri akej tuky strácajú svoju stabilitu a keď ju prekročíme znehodnotíme výživné látky, čím vytvoríme voľné radikály, toxíny a karcinogény, ktoré poškodzujú bunky, mikroflóru, metabolizmus atď. Preto je dôležité poznať a správne sa rozhodnúť, ktoré tuky a oleje sú vhodné na teplu poprípade studenú kuchynu. V nasledujúcej tabuľke je možné väčšinu vzájomne porovnať.
V zásade platí, že živočíšne tuky sú stabilnejšie. I keď nájdu sa výnimky aj v rastlinnej ríši ako napr. kokosový, palmový alebo avokádový olej. Na základe obsahu polynenasýtených omega 3 a 6 tukov, ktoré sú najnáchylnejšie na oxidáciu je nám z tabuľky jasné, že najmenej stabilné oleje sú slnečnicový, sójový, saflórový, bavlníkový, kukuričný. Ja sa teraz kontrolne opýtam viete aké oleje sa najviac predávajú a používajú v kuchyni ? a na akých olejoch sa najviac varí/ praží v reštauráciách, jedálniach ? Áno práve na nich, na olejoch, ktoré sú najnáchylnejšie na oxidáciu a tvorbu karcinogénov. Prečo ? pretože sú najekonomickejšie (najlacnejšie). Ekonomiku zaujímajú spotreba a nízke náklady. Ale hlavne my si to kupujeme či o tom vieme alebo nie
Cholesterol je tiež veľmi známy ako škodlivý tuk. Nachádza sa v živočíšnych zdrojoch. To je prekrútené. Tento mýtus milne vznikol v 80 rokoch 20 storočia z USA. Dôvodom boli rôzne štúdie s nevhodným dizajnom experimentu a konečným skresleným záverom, že tuky sú príčinou ochorení srdca, zvýšeného cholesterolu v krvi, priberania a podobne. Výsledky boli nesprávne interpretované. Cholesterol je životu nevyhnutnou látkou človeka, súčasťou všetkých buniek, stoviek metabolických reakcií v našom tele, prekurzorom mnohých hormónov vrátane testosterónu a vitamínu D ako aj dominantnou zložkou mozgu. Je tepelne nestabilný, preto je rozdiel v kvalite čo najsurovejšieho žĺtka a vajcia natvrdo. A takisto môžeme očakávať rôzne vplyvy na naše zdravie. Iné je volské oko, a žĺtka upečené v koláči či spracovaných produktoch. Rastliny obsahujú iné fytosteroly.
Pravda: zdravé tuky sú v primeranom množstve základom zdravia, krásy, výkonu, dlhovekosti. Aké je primerané množstvo ? To už by ste mohli vedieť z 3 princípov výživy I, II, III a jedného zákona. Bez ich aspoň prečítania ťažko budete vedieť posúdiť potraviny a vedieť sa rozhodnúť. Tento článok je, ale takou lupou na prehľad o tukoch, ale aj tak napoviem Prirodzené potraviny a hlad. Ak budeme jesť vajcia, budeme sýty a príjmeme všetky živiny. Hotovo.
Ako deti sa rodíme azda najzdravšími v živote. Dostávame tu najvýživnejšiu potravinu na svete – materské mlieko. Svojim zložením obsahuje výrazné zastúpenie tukov a perličkou môže byť obsah veľmi blahodárnej a protizápalovej kyseliny laurovej, ktorá sa okrem mlieka nachádza v kokose.
Základom zdravia však nie je prioritne pomer makroživín: cukry, tuky, bielkoviny. Ale dostupnosť prirodzených, čerstých, lokálnych potravín v okolí. V zásade platí a veľa študií a výskumov na tradičných národoch a kultúr potvrdzuje fakt, že ľudia žijúci v prirodzenom prostredí s prirodzenými potravinami/ surovinami sa dožívajú pomerne vysokého veku BEZ civilizačných sprievodných ochorení, ktorými by trpeli počas života (nadváha, cukrovka, rakovina, hormonálne problémy, autoimunita …). A bolo úplne jedno či išlo o Eskimákov, Mongolov alebo africké kmene. Čím ďalej ľudia žili od rovníka tým viac boli závislí na tukovej strave a naopak.
Ako si vybrať tuky ? Od čoho závisí kvalita tukov ?
V podstate odpoveď už bola zodpovedaná v predošlých riadkoch. Pokiaľ ide o tuky rastlinného pôvodu (orechy a semená) ide o ich čerstvosť, prirodzenosť a zloženie. V inej forme sa prirodzene v prírode tuky nenachádzajú. Oleje vyrába a spracuváva iba človek.
Živočíšne tuky sa spravidla nachádzajú v mäse alebo živočíšnych častiach, vajciach a mliečnych produktoch. Opäť čím menej tepelne alebo mechanicko-chemický spracovaný produkt tým kvalitnejšie a zdravšie tuky.
Jedno veľké upozornenie, ale čo sa týka kvality živočíšnych tukov sú prirodzená strava a podmienky života. Všetci dobre poznáme momentálnu situáciu v potravinárskom a chovateľskom priemysle. V snahe zarobiť a produkovať veľké množstvo, zvieratá žijú bez svetla, bez životného priestoru v strese, bez prirodzenej stravy, mnohé dopované hormónmi a liekmi. Tak ako u ľudí aj zvieratá majú obranné mechanizmy tela, ktoré toxíny z ich tela vylučujú dýchaním, vodou alebo izolovaním do tukových zásob.
Predstavme si však zvieratá sliepky, kravy, kozy na slnku, s výbehom, vzduchom a prirodzenou potravou. Takto chované zvieratá sú nie len že zdravé, šťastné, ale ich tkanivo je čistejšie, plné vitamínov, minerálov, zdravého profilu tukov, aminokyselín, glykogénu. Pri výbere živočíšnych produktov preto porozmýšľajme v akých podmienkach to zviera asi žilo.
Podrobný zoznam najkvalitnejších zdrojov zdravých tukov, ale aj kvalitných zdrojov bielkovín, prirodzených sacharidov a aj najhorších možností nájdete v bezplatnom sprievodcovi Real Food Guide.

Morské plody a ryby, to najbohatšie a výživnejšie čo v prírode je. Najúsmevnejšie je, že v Španielsku je takýto výber v každej “Jednote” a vždy nájdete niečo za 2€/1kg – ryby, sépie, chobotnice …
Poslednou informáciou, ktorú považujem za základnú súčasť balíčka vedomostí o tukoch je vedieť o pomere omega3 a omega6 mastných kyselín. Ide o pomer prirodzene sa vyskytujúci v našom tele. Dá sa povedať, že je to aj pomer zdravia, ktorý určuje v akom stave sme. Čím menší rozdiel v pomere, tým protizápalovejšie účinky a naopak. Vzájomne sa dopĺňajú a sú súčasťou našich buniek. Bežná strava obsahuje tento nepomer až 1:15-50. Optimálne by to malo vyzerať 1:1-5. Ak sa budeme stravovať čo najkvalitnejšie, tomuto pomeru sa nemusíme nejako vážne venovať v prípade neprítomnosti problémov. Zdrojom omega3 sú prevažne len živočíšne zdroje ryby, krill oil, domáce vajcia, všetko od kôz, oviec, pasúsich kráv atď. a zdrojom omega6 rastlinné resp. “nezdravo chované zvieratá”. Pokiaľ si kupujeme spracované potraviny alebo živočíšne produkty z veľkochovu na omega 3 môžeme zabudnúť.
Metabolické základy o tukoch
Trávenie tukov sa výrazne začína v tenkom čreve. Nezvyšuje glukózu v krvi alebo len veľmi mierne a tým pádom nezvyšuje vylučovanie inzulínu. Trávenie tukov prebieha pomerne dlho, no zároveň stabilizuje hodnoty cukru v krvi a keďže neprovokuje inzulín, umožňuje telu využívať vlastné zásoby tuku na bežné aktivity. Pokiaľ je hladina cukru v krvi stabilná, mozog nedostáva falošné poplachy pocitom únavy alebo nedostatku energie, čo je časté pokiaľ človek konzumuje potraviny sacharidových zdrojov väčšinou spracovaného druhu, pretože prirodzené sacharidy sú len vo forme ovocia, zeleniny, strukovín, orechov, ktoré, všetky obsahujú vlákninu, vodu, a stovky výživných látok, ktoré sa spolu v tele dlhšie trávia a inak správajú ako pečivo, cestoviny, keksy, čokolády, cukor. Inými slovami nezvyšujú tak cukor v krvi, nevyžadujú takú inzulínovú odpoveď a poskytujú dlhšie energiu. O tom koľko cukrov potrebujeme rozhoduje prevažne stav našich glykogénových zásob v pečeni a svaloch. Pokiaľ sa intenzívne a často nehýbeme, je pre nás čerpanie energie z tukov optimalnejším zdrojom. Treba si uvedomiť, že niekedy bola fyzická aktivita a zdatnosť podmienkou prežitia a spôsobu života. Naše telo je nastavené na každodenné fyzické nároky, ak toho nie sme schopní, musíme prispôsobiť stravu spôsobu nášho života.
Nadbytok cukrov sa automaticky premieňa na tuky, je to ochranný (dočasný) mechanizmus. Cukrov sa takisto dokážeme skôr prejesť. Tuky spolu s bielkovinami a vlákninou majú najvyššiu zasycovaciu schopnosť, čo znamená, že vieme kedy máme dosť pocitom sýtosti a až do ich vytrávenia nepociťujeme hlad, pretože nám udržiavajú stabilnejšiu hodnotu cukru v krvi. Tuky obsahujú na jeden prijatý gram 9 kcal, čo je dva krát viac ako sacharidy a bielkoviny. Najhoršou variantou, ktorá je dnes, ale úplne bežná, je vysoká konzumácia cukrov aj tukov. Ak sme sa vyššie bavili o cholesterole a riziku ochorení srdca, tak toto je reálna príčina – chlieb a praženica, spracované potraviny. Oba substráty sa spaľujú rozdielne, pokiaľ máme zvýšenú hladinu inzulínu v krvi, blokuje sa tvorba enzýmov, ktoré umožňujú uvoľňovať mastné kyseliny z vlastných tukových zásob, a tak najprv telo zistí, ako sú na tom zásoby glykogénu a ak sú plné, cukry konvertuje a spolu so všetkými nadbytočnými mastnými kyselinami (tukmi) uloží do tukových buniek.
Výnimkou je stav po fyzickej záťaži, keď napr. po hodinovom tréningu 200 m šprintov sú energetické zásoby glykogénu a tuku použité, je vzniknutý energetický deficit a telo z prijímanej potravy tento dlh doplní. Takisto spotrebuje látky na opravu poškodených buniek.
ZÁVER
Konzumujme skutočné, lokálne, sezónne, čerstvé potraviny/ suroviny plné zdravých tukov. Vyhýbajme sa zoxidovaným a tepelne spracovaným tukom. V prírode sa iné ako zdravé tuky nenachádzajú. Nepotrebujeme riešiť čo naše jedlo obsahuje a vedieť mikroskopické zloženia každého sústa. Potrebujeme konzumovať skutočné jedlo a zabudnúť na spracované produkty. Skutočné potraviny obsahujú dostatok vitamínov, minerálov, aktívnych látok, optimálne pomery mastných kyselín a aminokyselín. Keď sa budeme stravovať prirodzene, všetko sa začne meniť samé od seba. Ďalšie vylepšenia majú postupnosť a čas. Voľba je na nás. (Ak ste nečítali prvé 2 výživové princípy I – evolučný, II – skutočné potraviny)
V prípade záujmu o individuálne otázky sa neváhajte bezplatne informovať. Toto sú všetko informácie pre zdravých ľudí. Akonáhle máme zdravotné problémy je vhodné zvážiť doplnkovú liečbu s lekárom a konzultovať možnosti klinickej výživy s odborníkom. Všetko začína pri budovaní základov životosprávy – prevencii. Osobne nášmu organizmu verím, že je inteligetné a hľadám spôsoby ako mu dovoliť fungovať spoľahlivo a naopak nebrániť mu.
V komentároch dole pod článkom som otvorený všetkým otázkam k článku, kritike aj dodatkom. Ak máte vlastné tipy, návrhy otázky, neváhajte použiť diskusné fórum. Pre lepší prehľad ne/prirodzenými potravinami si môžete stiahnúť sprievodcu potravín REALFOODGUIDE 2015.
Napísal som 7 článkov o ZÁKLADOCH výživy najjednoduchšie ako som vedel o všetkom čo si myslím, že človek potrebuje vedieť do bežného života, aby už viac neblúdil po internete medzi protichodnými informáciami. Aby si vedel lacno nakúpiť, prirodzene vybrať a jednoducho a chutne pripraviť.
1. I. Evolučný princíp – koniec dezorientácie a nevedomosti vo výžive
2. II. Princíp – Skutočné potraviny
3. III. Princíp – Zákon jedenia smetí neospravedlňuje
4. IV. Princíp – Počúvanie vlastného tela (bunky, hormóny, mozog, pocity)
6. Zdravé tuky
Ak ste si už tieto články prečítali, potom ste pripravení na nich stavať a ísť do väčšej hĺbky poznania. Zoznam článkov z tzv. NADSTAVBY výživy TU .