KVALITNÉ ZDROJE BIELKOVÍN
Pod kvalitou zdrojov bielkovín máme na mysli nie len kvalitu bielkoviny napr. či ide o živočíšny alebo rastlinný zdroj, ale aj to v akom komplexe sa nachádza. Napríklad je rozdiel domáce vajce a kupenské. 1 priemerné vajce obsahuje okolo 6-7 g. bielkovín z toho polka sa nachádza v žĺtku, pri čom mnohí ľudia si myslia, že len v bielku. Z článku o tukoch vieme, že kvalita profilu tukov je závislé na podmienkach života hlavne živočíchov, ale aj rastlín. Jednoducho kupenské vajce bude obsahovať oveľa horší pomer v prospech omega 6 tukov, viac chémie, menej vitamínov, minerálov a antioxidantov a bude niesť vyššie riziko bakteriálnej nákazy, zvyškov liekov, chemických látok a rastlinných tukov/ leštidiel. Tuky a bielkoviny sú veľmi úzko spojené. V prírode sa vyskytujú zložky tukov, cukrov, bielkovín takmer stále spolu len v inom pomere. Nepozerajme sa na ich pomer, pozerajme na kvalitu zdroja.

Odporúčam domáce vajcia alebo s označením 0,1 max 2. Kupenské vajcia sa označujú číslom 0-Bio, 1-s výbehom, 2-podstielka 3- klietkový chov. Za nimi nasleduje skratka krajiny pôvodu SK, PL, HU, ES.
Bielkoviny sú nevyhnutné látky k životu človeka, pretože si ich nevieme vyrábať. Plnia mnoho funkcií v tele od prenášania tukov napr. cholesterolu, opravu a rozmnožovanie buniek – orgánov, svalov, niekedy slúžia ako energia. Sú tvorené z aminokyselín, ktoré sa štiepia na peptidy a tie sú súčasťami mnohých enzýmov nasledovných procesov, ktoré plnia svoj účel/ funkciu. Jedine živočíšne zdroje obsahujú všetky aminokyseliny. Pokiaľ by sme ich chceli nahradiť čisto rastlinnými, museli by sme kombinovať viac druhov napr. obilniny so strukovinami. Nájdu sa aj výnimky ako pohánka, či sója, ale ako som písal kvalitný zdroj bielkoviny je komplexom aj iných látok. Bielkoviny z týchto zdrojov sú v chudobnom komplexe, navyše v spojení s mnohými antinutrientami (ochrannými látkami rastlín pred trávením) a ich vstrebateľnosť našim traktom je nižšia ako zo živočíšnych zdrojov.
Okrem profilu aminokyselín, sa na bielkoviny pozeráme aj z pohľadu tráviteľnosti a vstrebateľnosti. Napr. koncentrovaná srvátka je najvyužiteľnejšia, nasledujú vajcia, mäso, mliečne produkty a strukoviny.
V prírode sa žiadne potraviny/ suroviny nevyskytujú izolovane. Preto kvalita je vnímaná na základe toho v súčinnosti akých ďalších látok sa naše bielkoviny nachádzajú.
Bielkoviny najčastejšie riešia športovci z dôvodu regenerácie, stavby a ochrany svalovej hmoty. Je pravda, že ich nároky sú vyššie a potreba je závislá od druhu športu. Extrémy však nie sú zvýhodňujúce. Všeobecne sa športovcom odporúča prijímať 1-2g na telesnú váhu (atletická postava), treba prihliadať na množstvo tuku, ktorá je tzv. pasívna časť váhy.
Tehotným ženám a deťom sa tiež odporúča zvýšiť príjem bielkovín, ale úplne prirodzenou stravou. Nepotrebujú rozmýšľať nad množstvom ak nie sú vegánky. Jesť kvalitne od hladu do sýtosti. Ak žena rýchlo priberá je veľa, ak je hladná je primálo (samozrejme xy ďalších problémov a príčin, toto je všeobecne povedané). Najnovšie výskumy tak isto odporúčajú seniorom vyšší príjem bielkovín za účelom ochrany celého pohybového aparátu a rizika straty svalovej hmoty a poškodením kĺbov.
Mnoho ľudí sa bojí bielkovín z dôvodu poškodenia obličiek. Najnovšie štúdie hovoria, že pozor by si mali dávať len ľudia s už vytvorenými problémami s obličkami. U zdravých ľudí sa nepotvrdilo, že by príjem bielkovín bol priamou príčinou problémov s obličkami. Veľa ľudí nevie, že telo nadbytok bielkovín, ktoré nepotrebuje konvertuje na glukózu. Z toho dôvodu tiež niektoré bielkoviny, hlavne z mliečnych výrobkov (s obsahom srvátky, menej kazeín) dvíhajú inzulín.
Poslednou menej známou informáciou je ako sme spomenuli na začiatku bielkoviny sa väčšinou nachádzajú v komplexe, avšak ich aminokyselinový profil sa líši. V tomto článku som písal o konzumovateľnosti celého vajca vrátane blany a škrupiny a v tomto podrobnejšie rozoberám problematiku množstva bielkovín koľko potrebujeme.
Rybu konzumujeme tak isto s kožou, ak si nekúpime opäť len filé alebo tuniaka z konzervy. Mäso nie sú len mäsité časti ako ich poznáme dnes prsia, rebierka, stehná, ale aj orgány, polievkový vývar z drene/ špiku kostí, koži, chrupavky.
Pokiaľ sa stravujeme jednostranne (svalovina – prsia, noha, panenka), prijímame nadmerné množstvo aminokyselín ako metionín a k správnym metabolickým funkciám v našom tele tak chýbajú iné ako napríklad glycín a cysteín. Tento nepomer môže viesť k metabolickej poruche a nadbytočnej tvorbe toxínu homocysteínu, ktorý je spájaný s mnohými ochoreniami od neplodnosti až rakovinu.
ZÁVER
1. Nepotrebujeme skúmať množstvo bielkovín. Potrebujeme kvalitné zdroje bielkovín, kde komplex látok nám dodá výživnú hodnotu. Žiadny národ na svete nežil na neživočíšnej potrave, preto ak nekonzumujeme mäso, mali by sme jesť aspoň poctivé mliečne výrobky a vajcia.
2. Bielkoviny majú najvyššiu zasycovaciu schopnosť a tretina ich kálorií sa spáli pri uvoľňovaní tepla počas trávenia, preto strava založená na počte kalórií je len smerodajná.
3. Optimálne množstvo príjmu bielkovín na deň sa pohybuje niekde medzi 1,2-2,2g na kilogram závislé na našich potrebách, dennej aktivite, pohlaví, veku, zložení tela, materstve… Priemernému neaktívnemu mužovi stačí okolo 60-100g, priemernej žene od 50 do 80. Aktívni ľudia, seniori, tehotné aj deti môžu kľudne trocha viac. V tomto prípade je lepšie viac ako menej.
4. Bielkoviny nemajú negatívne vplyvy na funkciu obličiek u zdravých ľudí. Naopak chránia pred stratou svalovej hmoty a hustotou kostí.
V prípade záujmu o individuálne otázky ma neváhajte kontaktovať. V prípade diagnostikovaných chorôb je vhodné zvážiť doplnkovú liečbu s lekárom a konzultovať možnosti klinickej výživy s odborníkom.
V komentároch dole pod článkom som otvorený všetkým otázkam k článku, kritike aj dodatkom Ak máte vlastné tipy, návrhy otázky, neváhajte použiť diskusné fórum. Pre lepší prehľad ne/vhodných zdrojov bielkovín si môžete bezplatne stiahnúť sprievodcu potravín REALFOODGUIDE 2015.
Napísal som 7 článkov o ZÁKLADOCH výživy najjednoduchšie ako som vedel o všetkom čo si myslím, že človek potrebuje vedieť do bežného života, aby už viac neblúdil po internete medzi protichodnými informáciami. Aby si vedel lacno nakúpiť, prirodzene vybrať a jednoducho a chutne pripraviť.
1. I. Evolučný princíp – koniec dezorientácie a nevedomosti vo výžive
2. II. Princíp – Skutočné potraviny
3. III. Princíp – Zákon jedenia smetí neospravedlňuje
4. IV. Princíp – Počúvanie vlastného tela (bunky, hormóny, mozog, pocity)
6. Zdravé tuky
Ak ste si už tieto články prečítali, potom ste pripravení na nich stavať a ísť do väčšej hĺbky poznania. Zoznam článkov z tzv. NADSTAVBY výživy TU .