V predošlom článku (I. časť) sme si povedali prvé tri dôvody na úrovní bunkového metabolizmu, hormónov a výživy. V tomto článku sa pozrieme na ďalšie tri predovšetkým z oblasti pohybu, tréningu a životosprávy.
Dôvod #4: Nutričná podvýživa, podlomené tráviace zdravie a zápaly v tele
Jeden z následkov konzumácie spracovaných potravín je skôr či neskôr poškodenie tráviaceho zdravia. Ako sa to stane ?
Jednoducho. Bunky, mikroflóra, hormóny a metabolické chemické reakcie fungujú na najnižšej úrovni vymieňaním látok. Ak im niečoho dlhodobo chýba, telo sa s tým snaží vyrovnať, ale len dovtedy, dokiaľ môže napr. použitím zásob minerálov z kostí a iných tkanív.
Aké prejavy tráviacich problémov, môžu viesť k márnej snahe o chudnutie ?
- Málo žalúdočnej šťavy. Veľa ľudí pociťuje problémy s pálením záhy. Ale problém častokrát nie je s nadbytkom kyseliny, ale s nedostatočným vylučovaním. Miesto antacídov – liekov na potláčanie vylučovania šťavy, radšej investujte do tráviacich enzýmov alebo čerstvých potravín ako ovocie.
- Zlá mikroflóra. Toto je zložitá téma a mimo rozsah tohto článku. Zdravá mikroflóra je jedným z kľúčových elementov celkového zdravia. Je to z prostého dôvodu, že väčšina procesov v našom organizme komunikuje a prechádza cez črevné prostredie ako takú medzizastávku, kde sa reakcie naväzujú.Pre ilustráciu 2 také známejšie pojmy napr. metabolizmus vit. D, či hormónov štítnej žľazy by bez mikroflóry nebol možný. Problémy mikroflóry treba v prvom rade správne diagnostikovať či ide o hornú (žalúdkovú), strednú (tenké črevo) alebo dolnú časť (hrubé črevo a konečník). Zistiť profil mikroflóry, nájsť potenciálne zápalové ložisko a nastoliť cielenú diétu a lieky.
- Zápaly. Zložitosť imunitného systému, nevhodná strava, umelé chemické látky prispeli k tomu, že sme dnes svedkami zvýšeného výskytu alergií, senzitivít a vrodených chorôb. Za zmienku stojí spomenúť náchylnosť na lepok, laktózu a iné často prejavované potraviny, ktoré môžu v našom tele spôsobovať nepríjemné pocity ako únava, nedostatok energie, kŕče, nafukovanie. V prípade podozrenia to treba vyšetriť u alergológa alebo imunológa.
- Nutričná podvýživa. Nie je veľa štúdií, ktoré by skúmali vplyv deficiencie prvkov na chudnutie, ale ako sme si povedali „Zdravie je krása“. Anémia, inzulínova a leptínová rezistencia sú chorobné prejavy, kde je dôležitý správny manažment glukózy v krvi, ktorý je kľúčový pri spaľovaní tuku. A rovnako je spojený s mnohými žľazami ako štítna, pankreas, ktorých bunky majú za úlohu produkovať hormóny, ktoré zase majú na starosti ďalšie procesy.
Preto by sme si mali spomenúť biolátky, ktorými populácia trpí najväčším nedostatkom a boli preukázané s vplyvom na zdravie: Vit. D3, K2, magnézium, zinok, vit. B9 a B12, vit. C, železo, selén, jód, draslík, vit. C, omega 3. Všetky tieto látky nájdeme vo vajciach, vnútornostiach, morských plodoch, mlieku z pasúcich sa zvierat, ovocí, zelenine.
Ďalšie dôvody zamerať sa na menej potravín, ale vysoko kvalitných, ktoré sú zdrojom všetkých látok. Vďaka čomu sa nebudeme musieť zaujímať o zloženie každého sústa, študovanie každej choroby a doplnku na trhu. Navyše nám ešte aj ušetria mnoho času u lekára, pretože prevenciu máme v rukách MY.
Dôvod #5: Máme nedostatok pohybu a sme fyzicky, silovo, kondične na mizernej úrovni
Tvrdím, že pohybom by sme prioritne nemali chcieť chudnúť. Jeho funkciou je prežitie a rozvoj. Teda fyzická zdatnosť (byť silný, rýchly, vytrvalý a pohyblivý) a zároveň tešiť sa, učiť sa, byť slobodný, objavovať, tvoriť. Takýto pohľad na pohyb má väčšie ako len estetické výhody. Získame zdravie, dlhodobý výkon, psychické sebavedomie a naplnenie. Skvelý výzor je sekundárnym prirodzeným benefitom.
Robením kardia/ aeróbneho či nízko intenzívneho pohybu si vytúženú postavu nezískame. Tieto pohybové činnosti nie sú zlé, no mali by byť automatickou súčasťou nášho pestrého každodenného života. Väčšina ľudí dnes žije veľmi chudobným pohybovým životom. Sedenie, ležanie, trocha chôdze medzi autom, nákupom a prácou. Takto chatrne nikdy ľudský druh nežil. Náš pohybový aparát je stavaný na desiatky kilometrov chôdze, behu a šprintov denne. Boje, lezenie, dvíhanie, ťahanie, neustála zmena pozície.
Jeden z najväčších problémov ľudskej deformácie a degenerácie je slabosť. Spôsobujú ju dlhodobé statické polohy a neaktivita. Inými slovami stávame sa profesionálmi v ničnerobení. Treba si uvedomiť, že gravitácia na nás pôsobí nonstop a naše telo sa de/formuje podľa toho čo robíme aj nerobíme. Náš pohybový aparát je zložený zo stoviek kĺbov a svalov. Vezmime si bedrový a ramenný kĺb aký veľký rozsah s príslušnými svalmi majú. Ak len sedíme, stojíme a kráčame, naše telo slabne, tuhne a skracuje sa. Čas beží a gravitácia pôsobí, myslime na to. Všimnite si, že telo podvedome sa vyhýba dlhodobým statickým polohám ošívaním, prehadzovaním sa.
Aby som nevyznel ako priemerný autor bulvárneho článku o cvičení. Toto stále nestačí. Ak sme 15, 20, 30 rokov nič nerobili, pravdepodobne si to naša kostra a kondícia odniesla. Teda potrebujeme cielený silovo – nápravný tréning zameraný na mobilitu, stabilitu, silu správne funkcie trupu, dýchania a pohybové vzorce, odstraňovanie tuhosti, svalových disbalancií a bolesti. A rátajme bohužiaľ s tým, že to nejakú dobu bude trvať naprávať. Neočakávajme za 3 mesiace telo do plaviek, ale tešme sa, že konečne sme našli dlhodobé udržateľné riešenie a prístup do budúceho obdobia do ktorého sa oplatí investovať svoj čas a energiu.
Dôvod #6: Netrénujeme silovo 2-5x do týždňa
Silovo – nápravný tréning vychádza z funkčnej anatómie, teda akú úlohu má každý kĺb, sval, orgán ako to celé spolu funguje. Diagnostikuje súčasný stav, hľadá rozdiely medzi anatomickou odlišnosťou a chybným až patologickým nálezom. Snaží sa odstraňovať problémy hľadaním riešení pre individuálne potreby a ciele konkrétneho klienta.
Náš pohybový aparát potrebuje využiteľnú všestrannosť (flexibilná sila) a keď mu ju nedáme tak o ňu prídeme. Opäť je to jednoduché. Robme poctivý silový tréning, ktorým technicky zvyšujeme silu. Takýto tréning sa z časti radí k nápravnému, kde sa ďalej kladie dôraz na dýchanie, správny pohybový vzorec, odstraňovanie svalových disbalancií, hľadanie príčin bolesti.
Chodiť do fitka alebo crossfit ešte neznamená robiť silový tréning. Ak nie sme skúsení skôr sa stane, že budeme presilovať to čo máme nefunkčné. Napr. kruhový tréning založený na vysokom počte opakovaní, s minimom prestávok a nútením ísť cez únavu, možno vyzerá atraktívne z pohľadu zničenia sa, ale väčšina ľudí má problém so slabosťou. Takže takýto tréning nenazývajme silový, ale skôr kondičný a metabolický. Čo nie je zlé, ale mal by nasledovať až po základoch. 95% ľudí s ktorými sa stretávam základy stratili vrátane športovcov.
„ Ak sme slabí a unavení, pravdepodobne neudržíme techniku a keď cvičíme do zlyhania so zlou technikou, možno sa spotíme, ale určite nezosilnieme a nezlepšíme sa. Ba čo je horšie približujeme sa k zraneniu. Pamätajme dobrý tréning začína technikou, potom silou a až potom kondíciou.
To čo potrebujeme na atraktívnu, fyzicky zdatnú, atletickú postavu je silový tréning. V podobe šprintov, viac kĺbových cvičení (drepy, zhyby, kľuky…) vo vyššej intenzite a väčšom objeme. Preto takto trénovať môžeme len tak 3 krát do týždňa, ale zvyšných 167 hodín týždňa sa potrebujeme hýbať podľa toho čo nás baví a prenášať správne pohybové vzorce do dňa.
Čo tým chcem povedať ? Je mi jasné, že aby sme dnes niečo robili musí nás to baviť. Preto odporúčam nájdime si to svoje, čo dokážeme vo svojich podmienkach prispôsobiť hneď od zajtra. To môže byť – prechádzka so psom/ mp3/ kamarátom, všade kde nemusím ísť autom, chodiť pešo, bicyklom, stáť v MHD ak ma nebolia nohy, parkovať ďalej, chodiť na kurzy tancu, aerobik, behať, hrať tenis, futbal aj dobrý silový nákup s nosením tašiek…
Poraďme so skúseným trénerom, nech nám pozrie aspoň techniku. Sila je najdôležitejšou zložkou ľudského tela. Bez nej nie je rýchlosť, vytrvalosť, kondícia, flexibilita. Dôležitejšie ako cviky by nás mali zaujímať princípy. A to sú jednoduchosť, postupnosť, primeranosť, pravidelnosť a všestrannosť. Pri takto nastavenom tréningovom pláne sa môžeme pustiť do silovo – nápravného tréningu a pracovať s vlastným telom alebo bremenom vo vhodnom technickom nastavení.
V poslednej III. časti si povieme posledné 3 dôvody, o ktorých ste možno ani nevedeli, že by mohli mať vplyv na ukladanie tuku a jeho neefektívne využívanie.
Tento článok bude mať určite úspech – dáva zmysel. Ale zajtra ho už FB nezobrazí a napozajtra padne do zabudnutia našej pamäte. Aj preto som navrhol SelfManager II – diár, ktorý sa nevenuje len pracovnému životu, ale 354 dní v roku pomáha ráno vstať s uvedomením a pripomenutím si svojho bohatstva (oči, nohy, pľúca, rodina, zmysly…), obsahuje stres manažment a silu v zvládaní nečakaných udalostí, bilancuje záver dňa a tak isto obsahuje zoznam ne/vhodných potravín, polohy, ktoré naše telo potrebuje, ako aj book wishlist. Je bratom knižky Puzzle Života – najaktuálnejšom manuáli na životosprávu a celkový rozvoj, ktorá v 10 kapitolách (najdôležitejších oblastiach) na 200 str. prezrádza kľúčové princípy, mechanizmy a ponúka nástroje a návody ako vybudovať základy.