Porozumeniu ENERGETICKEJ BILANCII (EB) je kľúč
Ak chceš schudnúť musíš prijať (zjesť) menej energie (kalórií) ako vydáš (to vie asi každý). To či budú kalórie zo zdravej (prirodzenej/ výživnej) stravy alebo zo spracovaných „junk food“ potravín je z hľadiska teórie priberania druhoradé. Schudnúť sa dá aj na McDonalde. Rozdiel je v efekte ako na nás pôsobí ten či onen zdroj. To súvisí s ďalším problémom – vôlové ovládanie a uspokojenie (pôžitok). Je ľahšie zjesť 300g čokolády ako 15-18 jabĺk !!.
Celkový výdaj tvorí
- bazálny metabolizmus – BMR (závislý od veku, hmotnosti, výšky, zloženia tela) – tvorí asi 70%. Zaujímavosťou je, že každý kilogram svalov zvyšuje BMR o 20 kcal.
- Bežná denná aktivita ako chôdza, práca, starostlivosť o rodinu a domácnosť – asi 200 – 300 kcal (priemer).
- Fyzický výdaj, manuálna práca a športové aktivity – presné číslo je závisle od typu a dĺžky aktivity. Pár príkladov: nadvíhanie v posilňovni 10 ton = 250 kcal. Túra od počtu hodín, km a stúpania mnohonásobne viac. Hodina joggingu možno 200 – 300 kcal, ak vieš behať tak 600+ kcal. Podobne cyklistika a iné športy.
- Termický efekt jedla – množstvo kalórií, ktoré sa procesom trávenia premení na teplo. Tvorí 10-15% z prijatých kalórií – závislé napr. od toho koľko % tvorí podiel bielkovín z celej stravy. Kofeín, teín, chilli a iné korenia tento efekt potrebujú.
Na výpočet svojho približného bazálneho metabolizmu použi Mifflin – St. Jeor rovnicu. Ak poznáš % svojho tuku tak Katch – McArdle rovnicu. Obe si vieš zvoliť na www.calculator.net/bmr-calculator.html
Nemusíš si vážiť a rátať každé jedlo. Ak:
- vieš aká je minimálna potreba tvojho organizmu (BMR) napr. u mňa cca 1850 kcal.
- približný celkový výdaj u mňa medzi 2200 a 3400 kcal 98% roka. Ak nejdeme do extrémov, ktoré sú len pár krát za rok.
- vieš aký je tvoj cieľ (chudnutie/ pribratie hmoty, udržiavanie hmotnosti)
Na chudnutie potrebuješ kalorický deficit. Celkový výdaj mínus 300 – 500 kcal, sa považuje za „zdravý“ alebo optimálny kalorický deficit. POZOR ! Celkový výdaj. Nie bazálny metabolizmus. Ľudia často pri diétach podsekávajú BMR a tým môžu zbytočne svoj organizmus škrtiť, čo sa môže prejaviť únavou, pocitom zimy, stratou ženského cyklu, nechuťou do aktivít.
Príklad: V mojom prípade by to bolo ak by som chcel schudnúť 2000 kcal ak by som mal málo aktívny deň, resp. nič nerobil a od typu fyzickej aktivity napr. 2100 – 2300kcal ak by som mal len silový tréning. Ak by som behal, hral futbal, robil zimné športy či celodennú túru ten výdaj by výrazne stúpol.
DÔLEŽITÉ POZNÁMKY DO KONTEXTU
- Všeobecné rady nefungujú preto, pretože všetci sme príliš rozdielni (vek, pohlavie, pohybový vkus, skúsenosti, zdravotný stav, predstavy, záujmy, východzí stav, genetika, kultúrne zvyky…).
- Bývalý športovec s nadváhou je v inej situácií ako obézny/ pribratý človek, ktorý sa nikdy nehýbal. Aktívny človek pozná svoje telo lepšie v kontexte športu, pohybu. Už zažil rôznu intenzitu, záťaž, pohyby, cviky, zažil únavu aj stovky tréningov. Jeho telo je adaptované a skôr sa dostane späť.
- Preto spalovanie kalórií prostredníctvom pohybu/ tréningu hrá rôznu úlohu pri rôznych ľuďoch. Človek bez základov potrebuje najskôr sa naučiť hýbať a vytvoriť vzťah k svojmu telu a pohybu. Bývalý aktívny človek potrebuje len odstrániť hlavnú príčinu pribratia (možno koniec aktívnej kariéry, možno zranenie) a teda nájdenie iného pohybu a optimalizovanie životosprávy.
Existuje viac ciest a spôsobov. Kontext pre tvoj životný štýl a individualitu je kľúčový.
Informácie použité v tomto článku pochádzajú z knihy Puzzle Života 3, kapitoly 3 a 4 (Prirodzený pohyb a inteligentný tréning a prirodzené potraviny a výživa). A z infografiky plagátu na chladničku/ Wc/ izby či kancelárie Kalorický sprievodca A3
Osobne pracujeme s dospelými, športovcami a mládežou v EFFORT Fitness & Training Center v B. Bystrici