Väčšina zdravých ľudí potrebuje prijať denne viac ako 1000 kalórií (záleží od výšky, hmostnosti, pohlavia, veku…) aby pokryli nároky tzv. bazálneho metabolizmu (BMR), čo je pojem, ktorý pomenúva energetickú potrebu pre „normálne“ fungovanie nášho organizmu aj v prípade, že by sme len ležali a nehýbali sa. Je to energia pre chod orgánov, dýchanie, funkciu mozgu a ostatné fyziologické funkcie organizmu.

ODSTRÁŇTE HLAVNÝ PROBLÉM

Stále je veľa ľudí, ktorí sa v tejto problematike neorientujú a pri tom to nemusí byť také náročné. Začnite jesť koľko vaše telo potrebuje. Určite viete, že keď prijímame nadbytok energie, jeden z obranných mechanizmov je odloženie nadbytočnej energie do tukových buniek ( zásob), čo nám v minulosti slúžilo ako rezerva pre obdobie nedostatku jedla. Lenže koľko je nadbytok? Už viete.

fridge

V súčasnosti však máme opačný problém. Nadbytok lacného, nevýživného a energeticky bohatého jedla je všade prebytok, pohybu menej, vzniká závislosť na chutnom jedle a naše kontrolné signály ako hlad/ smäd/ sýtosť prestávajú fungovať, pretože citlivosť buniek (ako často pociťujete reálny hlad?) je narušená ako zmenou potravy, tak zmenou životného štýlu.

Ďalším extrémom je podjédanie. Mnoho žien hladuje a točí sa v kruhu spomaleného metabolizmu, pocitu nedostatku energie a jojo efektu.

KĽÚČOVÁ OTÁZKA

Poznáte výšku svojho BMR a celkového výdaju?

Nie? Ako potom chcete zhodiť nadbytočné kilogramy a dosiahnuť vytúženú postavu?

Takto jednoducho vyzerá rovnica pre zníženie hmotnosti

BMR  > optimálny príjem kalórií < Celkový výdaj kalórií

Ak k tomu pridáte 5-10 km chôdze denne alebo 60km týždenne a 2-3x/ týždeň silový tréning máte vyhrané.

3

Takto jednoducho a prehľadne pomocou kalorického sprievodcu zistíte údaje o sebe.

ČO SA NAUČÍTE

Viete si predstaviť koľko je 1000 kcal na tanieri/ tanieroch ?
Ešte lepšia otázka viete koľko kalórií má 1 jablko ?
Jedna pizza ? 1 pivo ? plátok syru či 1 ks vajca ?

Kalorický sprievodca prináša viac prehľadu do výživy a optimálneho príjmu kalórií pomocou praktických a ľahko zapamätateľných informácií. Neobsahuje len zdravé jedlá a nenúti prerátavať každý gram sústa na kalórie podľa tabuliek.

kaloricky sprievodca

Bežné raňajky, obedy, večere, snacky, nápoje…

ČO OBSAHUJE

  • bežné obľúbené jedlá a potraviny Slováka
  • informácie ohľadom výživnosti (aké vitamíny, minerály daná potravina obsahuje)
  • koľko spálite rôznymi pohybovými aktivitami
  • odkazy na kalkulačky – vyrátanie BMR, celkového výdaju, a ďalšie
  • praktické rady na záver v „akčnom pláne“

Porozumejte lepšie procesu chudnutia a začnite zhadzovať kilogram po kilograme každý týždeň.

energy-balance

Možno ste vedeli, že na to aby ste mohli zdravo chudnúť (0,5 – 1kg/ týždeň ) potrebujete zabezpečiť príjem minimálne na úrovni bazálneho metabolizmu (vyrátate pomerne presne za pár sekúd dosadením do online kalkulačky) a ideálne 200 – 500 kcal v tzv. kalorickom deficite v rámci celkového metabolizmu (= okrem BMR je k nemu zarátaná aj fyzická aktivita). Viete narábať so základnými informáciami o kalóriách, KDE a AKO si vypočítať BMR, celkový metabolizmus, či ktorá aktivita v akej intenzite a dĺžke má nároky na výdaj ?


KALORICKÝ SPRIEVODCA pre lepší „manažment“ energetchladnicka-1ickej bilancie Výdaj – Príjem

Stiahnite si bezplatnú A4 verziu vo forme ebooku.

Ak sa vám kalorický sprievodca bude páčiť, môžete si ho objednať pre seba  či svojich blízkych ako darček na chladničku alebo „Wc Tapetu“ v laminátovanej verzii vo veľkosti A2 (zasielame poštou v tube). Nájdete tiež online v MartinusPanta Rhei.


Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: