blood-tests-for-diagnosing-back-pain1

Zdravie je zložitý systém. Západná kultúra ho opisuje ako neprítomnosť choroby, zatiaľ čo východná ako harmónia v tele aj duši, pocity spokojnosti a naplnenia. Preto som zástancom vedy aj vnútorného sebapoznávania. Rovnako verím v prirodzené samoliečebné mechanizmy a schopnosti nášho tela, pokiaĺ mu v tom nebránime. Ak sa dobre vyspíme alebo robíme čo máme radi, cítime sa výborne. Ale aj pri tlačení nutelly, chipsov a iných chutných jedál sa cítime (najprv alebo krátkodobo) výborne a na bunkovej úrovni spúšťame časovanú bombu. Ako odlíšiť dojmy a fakty ? Naše telo má len určitú kapacitu zvládať extrémy. Práve moderné technológie a postupy nám môžu pomôcť včas o sebe zistiť viac informácií aspoň na fyzickej úrovni. Tento článok je len čiastočným vodítkom.

Rozhodol som sa preto konečne 15. marca 2019 konfrontovať svoje pocity, dojmy, názory a zvyky s faktami a údajmi, ktoré sú dnes dostupné vo vzorke krvi. Aj napriek tomu, že sa snažím výdatne spať, výživne sa stravovať, pestro sa hýbať, primerane oddychovať, tráviť čas s najbližšími , tráviť čas na vzduchu a slnku, nie vždy sa mi to darí a práve vďaka schopnosti tela prežiť, neviete čo sa deje tam vnútri na mikroskopickej úrovni. Prečo sa nepozrieť preventívne hlbšie ?

Zároveň musím zdôrazniť, že nie som lekár. Aj napriek tomu, že za tie roky som strávil stovky až tisícky hodín čerpaním odborných informácií, pred medicínskymi špecializáciami a vedou mám rešpekt. Pre bežný život nepotrebujeme byť špecialistami vo všetkom a ani sa to nedá. Čím hlbšie sa ponárame v nejakej oblasti tým viac zisťujeme koľko toho nevieme. Interpretácia týchto výsledkov a testov je len názorom a snahou, jednoduchým a zrozumiteľným jazykom vyjadriť niekoľko súvislostí a faktov, ktoré možno pomôžu niekoho nasmerovať. Aj napriek tomu, že staviam na čo najdôveryhodnejších zdrojoch, v porovnaní s dvojito zaslepenými kontrolovanými štúdiami a systematickými metaanalýzami sú tieto informácie málo významnými. Ide o správanie, testovanie a vyhodnocovanie jedného človeka bez poznania mnohých premenných a niečím čím by sa dali dáta porovnať. Považoval som to však za prvý  a užitočný krok, vzhľadom na to, že už niekoľko rokov píšem články, prednášam, vzdelávam a snažím sa deliť o spoľahlivejšie informácie či novšie vedecké poznatky vrátane skúseností z praxe.

Hlavné dôvody

Každý z nás sa chce dobre cítiť, dobre vyzerať a byť zdravý. Všetci rovnako riešime iné problémy (nadváha, výzor, hormóny, ochorenia alebo symptómy…) a pozeráme sa na svoje prekážky z iného pohľadu (vek, pohlavie, skúsenosti, vzdelanie, presvedčenia, pôvod, kultúra…).

Mojim hlavným motívom bolo hlavne na základe mne dostupných informácií konfrontovať moje zvyky a zistiť približný zdravotný stav a pár ukazovateľov, ktoré hovoria o metabolickom zdraví či podvýžive. Z hľadiska výživy, môžeme povedať, že zdravé jedlo je také, ktoré obsahuje živiny a nespôsobuje nám subjektívne či objektívne problémy. Niektoré markery som si vybral z vlastnej zvedavosti, ale väčšina je naozaj spoľahlivým ukazovateľom mojich kritérií.  doklad

Čo som si nechal otestovať a koľko to stálo ?

To asi najviac zaujíma väčšinu z vás. Využil som služby Alpha Medical v B. Bystrici. Stiahol, vytlačil a vyplnil nasledovný formulár a po odobratí krvnej vzorky u všeobecnej lekárky s ktorou spoločnosť spolupracuje, odniesol do labáka a zaplatil ako samopaltca za 10 markerov 54,30€. Výsledky som mal za 2 dni na emaili (po dohode). Ak ste si otvorili formulár (iba jeden z niekoľkých) asi ste rýchlo prišli na to, že bez tohto aby ste vedeli čo chcete poznať ste stratení. A to je ďalší dôvod tohto článku a zároveň upozornenie, že existujú desiatky možno stovky údajov, ktoré sa dajú zistiť, no nie všetko je spoľahlivo merateľné a nie všetko potrebujeme vedieť. Ak by ste potrebovali radu ohľadom ďalších vyšetrení potom bude potrebné informovať sa o možnostiach u svojho lekára, špecialistu alebo napr. u laborantov Alpha Medical (alergie, infekcie, testy z moču/ stolice,..) .

Priznám sa, že úplne najviac ma zaujímal vitamín D, ale nechal som sa inšpirovať aj článkom a testom Mariána Černého alias Moderný Pračlovek. Už niekoľko rokov sa snažím fungovať na 90-95% prirodzených potravinách. Pomery ma až tak nezaujímajú (cca 1,3 – 2g bielkoviny na kg hmotnosti a tuky a sacharidy dopĺňam podľa fyzického výdaja a bežných možností). Čiastočne mám prehľad o svojom kalorickom príjme, potrebách a rozmedzí. Pohybujem sa niekde na low carb až médium carb. Mliečne produkty mi nerobia problém a neviem o žiadnych alergiách a senzitivitách. Lepku sa vyhýbam len preventívne, ale nie som 100%. Viac o mojich zvykoch a režime nájdete na konci, kde budete môcť možno porovnať niektoré črty so svojim životným štýlom.

Keďže vieme, že železo patrí k častým deficientným mikroživinám, nechal som si zistiť aj to pomocou feritínu.  Lipidový profil/ panel je bežným vyšetrením preventívnej prehliadky. Avšak tie najdôležitejšie a zároveň najdrahšie položky sa nedozviete. Nižšie si povieme o sd-LDL. A na záver zo zvedavosti som si nechal zistiť aj homocysteín, čo je aminokyselina a marker, ktoré môžu nepriamo hovoriť o metabolickom zdraví a podvýžive B6, B9 a B12. Viac si povieme konkrétne pri ňom. Čo sa týka glukózy a inzulínu, pre zdravého človeka aj diabetika z dlhodobého hľadiska má význam sledovať parameter HbA1c-B, čo je glykovaný hemoglobín a práve on hovorí ako asi máme pod kontrolou glukózu v krvi (výkyvy, nadmerný príjem…) za určitý čas.

Darovanie krvi

Rovnako musím spomenúť, že 6.3.2019 som bol na darovaní krvi, čo mi na jednej strane dalo ďalšie informácie, na druhej mohlo ovplyvniť výsledky, niektorých hodnôt. Zo screeningu sa dozviete hlavne hodnoty z krvného obrazu – o počtoch krviniek a pečeňové testy. Tieto informácie v prípade odchýlok od referenčných hodnôť môžu odhaliť anémiu, zápaly, infekcie, poruchy zrážanlivosti až podozrenie na leukémiu. Ďalšou zaujímavosťou je aplikácia, ktorú si môžete nainštalovať a ktorá vám ukladá výsledky testov ako aj ukazuje, kedy môžete ísť najskôr na ďalší odber.

obraz

Stručne o jednolivých markeroch

#1. Lipidový panel + špeciálne Sd-LDL

Lipidový panel sa odporúča testovať aspoň raz za 4-6 rokov a robí sa bežne na preventívnej prehliadke. Tieto testy nie sú nákladné ani pre samoplatcu a stoja do 5€. O cholesterole, LDL, HDL a triglyceridoch určite väčšina z vás počula. Telo ich používa na tvorbu buniek a hormónov. Problém je ako to vyhodnocovať. V minulosti platilo čím menej cholesterolu, LDL tým lepšie. S pokrokom vedy a výskumu odvtedy pribudlo tisícky dôkazov a mierne sa zmenila aj klasifikácia samotných lipoproteínov (prenášačov tuku). Dôležitejšie ako samotné hodnoty sú pomery/ indexy, výška triglyceridov a v prípade potreby aj testy na určité podzložky ako malé častice Sd-LDL cholesterol, apolipoprotein A1 a apolitproteín B.

Keďže tento článok nie je o lipidoch, cholesterole atď. referujem aspoň na video, ktorému väčšina lepšie porozumie ako písanému textu.

Vysvetlime si to na mojom príklade. Výsledky cholesterol, HDL aj LDL hodnôt mám vyššie. Z môjho pohľadu  sú to dobré správy. Neprekračujem výrazne horné referenčné hodnoty. Keď sa pozrieme na indexy (pomery) LDL vs HDL a cholesterol vs. HDL tie vychádzajú výborne. Čo nás ďalej môže zaujímať sú triglyceridy celkovo. Tam sa pohybujem nízko na spodnej referenčnej hodnoty. Pre info – triglyceridy vznikajú konvertovaním  nadbytočných kalórií (nie len tukov, ale aj cukrov), ktoré prijímame a sú uložené do podkožných tukových zásob.  Na základe nich sa odvodzuje napr. hodnota VLDL – very low-density lipoprotein, ktoré sú ich hlavným prenášačom a rizikovým markerom.  Ani VLDL sa bežne netestuje.

lipidy

Takže pre zaujímavosť som si dal zistiť Sd-LDL (small density LDL) čo je podzložka LDL, ktoré majú narozdiel od LDL schopnosť prenikať artériami. Malé častice Sd-LDL cholesterol sú spájané s najvyšším rizikom tvorenia plaku v cievach a vzniku infarktu či mŕtvice. Naša strava a životospráva  okrem genetiky majú na tieto hodnoty vplyv. Táto položka je zároveň najnákladnejšia v tomto teste. Dôvod prečo som chcel mať túto informáciu je, že som si chcel čiastočne potvrdiť hypotézu, že stravovací režim aký dlhodobo dodržiavam (veľa vajec, dosť mliečných výrobkov často v kombinácií s ovocím…) sa neodrazí negatívne na lipidovom paneli.  Referenčné hodnoty sú 95 – 425. Ja som mal 259,2.

Zhrnutie

Ak máte nadváhu, fajčíte alebo ste starší ako 40 r. a nechcete investovať peniaze do testov, zaujímajú vás hlavne triglyceridy, pomer HDL a LDL. Ak by ste mali zlé výsledky, môžete si vyšetriť Sd-LDL a VLDL. Existujú aj geneticky podmienené faktory, ktoré nepodporujú konzumáciu hlavne nasýtených tukov  v strave a to hlavne hypercholesterolémia, ktorá postihuje, ale ľudí do 1% populácie a génový variant APOE4, ktorý sa dá zistiť genetickými testami napr. 23andme.com

#2. Vitamín D ako hladina 25(OH)D

Vitamín D patrí do skupiny rozpustných v tukoch. V tele sa správa viac ako hormón a keďže jeho receptor má väčšina buniek, ovplyvňuje veľmi veľa funkcií. Čo by mohlo zaujímať väčšinu z vás plní významnú úlohu v imunitnom systéme a existujú teórie, že práve jeho nedostatok v zimnom a jarnom období stojí za vyššou náchylnosťou podlahnutiu bežným virózam, nádcham, chrípkam a ochoreniam dýchacích ciest. Tiež sa predpokladá, že by mohol chrániť pred 16 druhmi rakoviny a znížiť ich riziko vzniku až o 60%. Vitamín D hrá rovnako nezastupiteľnú úlohu v metabolizme vápnika, magnézia a vitamínu K, či stave a ochrane našich kostí, ciev, kĺbov, zubov… Keďže o tomto vitamíne som už napísal veľmi podrobný článok, budeme sa venovať dôvodom prečo som si jeho zkonvertovanú aktívnu formu v krvi – 25(OH)D chcel nechať zmerať práve na konci zimy.

Fakt je taký ako spomínam aj v tom článku, že zhruba od 31. augusta do 12. apríla konkrétne v B. Bystrici, kde žijem zo slnka viac vitamín D nevstrebeme a sme odkázaní na čerpanie zo zásob, ktoré podľa rôznych zdrojov vystačia na 3 mesiace. Koľko krát zvyknete byť chorí medzi decembrom a májom a naopak ? Samozrejme ohľadom výskytu ochorení do toho vtupuje viac faktorov.

Odborná verejnosť doposiaľ nie je jednotná v referenčných hodnotách. Zatiaľ čo The U.S. laboratory odporúča 30 – 74 ng/mL. Vitamin D Council navrhuje 40 – 80 ng/mL. Zdroje, ktorým dôverujem najviac však odporúčajú 35 – 60 ng/mL s dôrazom na personalizáciu (PTH, vek, pohlavie, spôsob života, choroby) a populačnú rozdielnosť. Treba zdôrazniť, že rovnako ako nízke hodnoty sú nebezpečné aj príliš vysoké. Merná jednotka, ktorá sa viac používa na Slovensku je mmol/l. Ak chceme prerátať hodnoty ng/mL vynásobíme x 2,5. Moje hodnoty boli vdaný dátum boli 159,20 nmol/L čiže 63,68 ng/mL. Zhruba od októbra som suplementoval doplnok v roztoku DeVitForte cca 1-2 kvapku/ deň (1500 IU – 3000IU)  s tým, že som postupne dávku zvyšoval od decembra/ januára na 4-6 kvapiek. Údajne telo zdravého muža spotrebuje 3000 – 5000 IU denne.

vit-d

AKTUALIZOVANÉ 15.3.2020

View this post on Instagram

POROVNANIE HLADINY VIT. D POČAS ROKA Uz som to spominal xy krat a spomeniem to znova. Vit. D je (nie) len podla mojho nazoru, jedinou latkou pre "zdraveho" Slovaka, ktoru by mal zvazovat suplementovat medzi septembrom a aprilom. ☝️ Dovod je, ze zo Slnka ho v tomto case neprijme, ak si nedopraje zimnu dovolenku blizsie k rovniku. A ✌️ dovod je, ze aj napriek zlozitosti jasneho potvrdenia vedou ohladom vplyvu voci konkretnym ochoreniam (pretoze zdravie je multifaktorialne) je dnes napriek tomu mnoho dokazov, krore potvrdzuju, ze vit. D ma vyznamnu ulohu v ich prevencii (niekolko druhov rakoviny, zdravie kosti, imunita a jej rovnovaha s cim suvisia alergie, kozne problemy, traviace problemy, zapalovost, odolnost voci infekciam…) [1] — Spat k POINTE. Ako zistite kolko vase telo prirodzene hospodari s vit. D po lete alebo suplementacii, ake su vase prirodzene hodnoty a ako rychlo klesa napr. v krvi bez toho najprirodzenejsieho zdroja – SLNKA (uvb luce) po lete ? No jednoducho len testami. — Na 1️⃣ obrazku mozete vidiet vysledky I. po zime a suplementacii, 2-3 tyzdne po lete (poslednych UVB lucoch) a po 2 mesiacoch. Vdaka tomu mam istu predstavu o vychodisku a naslednom postupe. Na 2️⃣ obrazku mozete vidiet ako sa sprava hladina 25(OH)D v krvi pri roznom davkovani. Ani v odbornej literature som nenasiel udaje o tom, ako rychlo klesaju hodnoty. Moje informacie z "pocutia" boli, ze zasoby vit. D po lete vydrzia tak na 2-3 mesiace. Na zaklade svojich testov viem, ze za 2 mesiace doslo k poklesu 4nmol/l, co nie je tak hrozne. A budem sa snazit tuto hladinu teraz udrziavat davkou 1500-5000 IU (co je potreba pre muza). 3️⃣pouzivam volne dostupny doplnok – kvapky De vit forte. 1 kvapka = 1500 IU. — Deficiencia vit. D sa neukaze hned, moze (nemusi) sa ukazat rokmi, napr. rozvojom civili. ochoreni… Za seba mozem povedat, posledne roky som nebol menej chory ako som zvykol (ja najcastejsie podlahnem chorobe po noci/ nociach nespanku), rozdiely mozno vznikli, ze som nemal problemy s ekzemom (moze/ nemusi suvisiet). Samozrejme nie je to len o vit. D. Vit. D je len sucast prevencie. Uz viete preco. — www.tommypovajean.com/vitaminD [1] ods.od.nih.gov/factsheets/d

A post shared by TommyPovajean.com (@tommy_povajean) on

#3. Feritín (ako množstvo železa v krvi)

Nasledovný text som prebral zo spomínaného článku Mariána Černého.

Železo je dvojsečná zbraň. Na jednej strane ho môžeš mať málo a trpieť anémiou – hlavne ak si žena v plodnom veku, veg(etari)án, alebo vytrvalostný športovec. Avšak priveľa železa, ktoré hrozí mnohým mužom a ženám po menopauze, tiež nie je sranda.

Obzvlášť ohrození sú tí, čo majú vrodenú poruchu zvanú hemochromatóza. Prebytok železa spôsobuje zvýšenú oxidáciu v tele, zrýchľuje starnutie a môže viesť k mnohým ochoreniam, vrátane rakoviny a poškodenia srdca a pečene. Môže sa prejaviť v podobe únavy, depresie, bolesti kĺbov, výkyvmi nálad, zhoršenou sexuálnou funkciou, alebo stratou vlasov.

Najlepší markér tvojho statusu železa je proteín s názvom feritín. Úloha tohto proteínu je dlhodobé uchovávanie železa v bunkách a jeho transport. Test na feritín stojí 5 € a môže ti doslova zachrániť niekoľko rokov života.

Referenčná hodnota sa pohybuje od 22 do 322 mcg/l, no tebe odporúčam svoju hladinu držať medzi 40 – 60 mcg / l. Ak máš vyššiu hladinu, riešenie je jednoduché a zároveň prospešné pre spoločnosť: daruj krv.

Naopak, ak máš nízky feritín a patríš do skupiny so zvýšeným rizikom nedostatku železa, odporúčal by som začať jesť viac potravín s obsahom živočíšneho (hémového) železa (najlepšie orgány a červené mäso). Suplementy železa väčšinou neodporúčam a pokiaľ ješ málo mäsa, môžeš skúsiť napr. spirulinu, ktorá ho obsahuje relatívne vysoké množstvo.

Moja posledná hladina bola v októbri 2018 na úrovni 85.2 mcg / l. V tom čase som už dlhšie nemohol darovať krv, kvôli výletu do Thajska. Hneď potom som na darovanie šiel.

Netestoval som svoju hladinu hneď po darovaní, no v minulosti mi jedno darovanie stiahlo feritín zo 117 na krásnych 49 mcg / l. Zdá sa, že pre mňa je optimálne darovať krv približne raz za pol roka.

Tvoju hladinu feritínu môže ovplyvniť aj zvýšené zápaly a oxidačné procesy v tele. Ak máš zvýšenú hladinu CRP, môžeš mať vysoký aj ferítin, napriek normálnemu, alebo dokonca nízkemu stavu železa.

Ako uvádzam v ďalšom článku: Rebríček 5 minerálov a vitamínov + Zoznam neoficiálnych, ktoré chýba väčšine populácie , železo je mikroživina, ktorá môže chýbať ľuďom so špecifickým stravovaním alebo životným štýlom napr. veg(etari)ánstvo, extrémne vysoká zátaž a vytrvalostné športy až po vyhýbanie sa najbohatším zdrojom. Moje hodnoty feritínu boli 34,8 mcg / l, čo takmer isto spôsobilo darovanie krvi 9 dní pred oberom.

feritin

#4. Hemoglobín A1c (HbA1c) Test – Manažment glukózy

HbA1C test vyhodnocuje množstvo krvného cukru (glukóza) naviazané na hemoglobín. Hemoglobín je súčasť červených krviniek, ktorý prenáša kyslík z pľúc do buniek v celom tele. HbA1c test ukazuje aké priemerné množstvo glukózy bolo priemerne za posledné 2-3 mesiace (životná doba červených krviniek) naviazané na hemoglobín. Pomocou tohto ukazovateľa môžeme tak isto sledovať riziko vzniku cukrovky (tzv. prediabetes), inzulínovej rezistencie a ďalších ochorení. Hladina glukózy a inzulínu krvi počas dňa je nestabilná a môže ich zmeniť akýkoľvek stresový podnet, či obyčajná káva na lačno. Preto nám tento test prezradí v akom stave sme mali hladinu krvného cukru za dlhšie časové obdobie. Nadbytočne vysoká hladina alebo neschopnosť tela využívať glukózu sa môže odraziť vo vysokých hodnotách tohto markeru. HbA1c sa vyjadruje v % ako podiel glykovaného hemoglobínu. 

Referenčné hodnoty sú:

  • Normal: HbA1c pod 5.7%
  • Prediabetes: HbA1c medzi 5.7% a 6.4
  • Diabetes: HbA1c  6.5% a viac

Moja hodnota bola 5,20 %.

hba1c

#5. Homocysteín (nedostatok vit. B9, B12, B6)

Homocysteín je aminokyselina, ktorá vzniká u ľudí a cicavcov pri normálnom metabolizme aminokyseliny metionín (najbohatšie zdroje: svalovina mäsa, tučné syry…). Odburáva sa na cysteín pomocou vitamínov skupinyB: B6, B9, B12. Nedostatok týchto vitamínov môže viesť ku zvýšeným hodnotám, ktoré sú spájané dnes s rôznymi chorobami od rakoviny, srdcovo – obehových, mŕtvica až po neplodnosť. Momentálne nie je dostatok vedeckých dôkazov, ktoré by spojistosť tohto markeru s rizikami jasne potvrdzovali alebo popierali. Zvýšené hladiny homocysteínu slúžia hlavne ako marker (indikátor) nedostatku kyseliny listovej/ folát (vit. B9 – najbohatšie zdroje pečeň, strukoviny, zelenolistá zelenina, ovocie, orechy a semená, ale aj B12 a B6…).

Normálna hladina sa líši podľa veku a leží medzi 3 a 15 μmol/l. Moja hodnota bola 11,19  μmol/l.

homocystein

#6. Zinok ???

Zinok je pojem, ktorý možno najviac rezonuje v bežnej populácií ako kritický stopový pvok, ktorý treba suplementovať, hlavne v zime. Hrá dôležitú úlohu v zdraví nechtov, vlasov, syntéze DNA, hojení rán, imunite a mnohých ďalších funkciách. Nedostatok zinku môže spôsobovať poškodenia zraku, narušenie reprodukčnej schopnosti, zväčšenie prostaty, poruchy rastu, zápaly kože, vypadávanie vlasov, oslabenie imunitného systému, bolesti kĺbov a psychické poruchy. Nadbytok zinku narúša vstrebávanie železa a medi, čo môže neskôr spôsobovať nedostatok týchto prvkov. Akútne otravy spôsobujú tráviace ťažkosti, zlyhanie obličiek, anémiu a poruchy koordinácie svalstva.

Tento test stál 1€. Fakt je taký, že nedostatok sa vyskytuje len vzácne, aspoň v USA (3). Mám podozrenie, že to nebude výsledok z krvnej plazmy ako sa uvádza v týchto zdrojoch o najspoľahlivejších metódach (1, 2) , a teda hodnota nemusí zodpovedať skutočnému statusu (túto informáciu sa budem snažiť preveriť). V prípade podozrenia na nedostatok zinku je treba urobiť viac testov na presné stanovanie napr. z krvnej plasmy, moču a vlasového korienku. Moja hodnota bola 22,58 mcg /l. Referenčný rozsah: 11,10 – 19,50 mcg /l.

zinok


O MNE – Stravovací – pohybový režim, životospráva, zvyky, prekonané ťažkosti

Základné údaje a dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť. Aktuálne mám 28 rokov. Momentálne sa cítim posledné roky najlepšie vo svojom živote ak nerátame detstvo. Zďaleka moja životospráva a zdravotný stav neboli také ako dnes. Zhruba do 18 rokov som vyrastal na pečive (raňajky, večera…), školský obed a sladkosti, základné ovocie medzi. Vyslovene som nemal rád vajcia na žiadny spôsob, rovnako pečienku – 2 najbohatšie potraviny v našich zemepisných šírkach. Takže by sa dalo povedať, že určite nejaké deficienty mikroživín by sa našli. Nikdy som nemal nadváhu, ale ani výstavnú postavu. Zlú stravu som kompenzoval celoživotným pohybom (gymnastika, futbal, ulica, príroda…).

Zhruba od 17 tich pribudli zdravotné problémy z dôvodu kombinácie nedoliečenia, brania antibiotík, príležitostného popíjania (každý piatok) s kamarátmi, nových skúsenosti a zábavy… čo vyvrcholilo vybratím mandlí, niekoľkých antibiotík po sebe, branie kortikoidov, podstúpenie FESS operácia a čistenie dutín… tento kolotoč a oslabenie imunity trval 2-3 roky, čo sa odrazilo aj na psychickom prežívaní. Prílišným sledovaním sa k tomu pridali ďalšie diagnózy a choroby o ktorých som bol presvedčený (psychosomatika), že existujú a to ma ubíjalo, pretože som nebol schopný sa sústrediť na iné veci. Objektívne príznaky fyzicky existovali (hlavne tráviace problémy, stres…), ale po rokoch môžem povedať, že špúšťačom bol pravdepodobne stres a nie napr. problém v strave.  Takže tu (cca od 18 r.) vznikli moje začiatky vylepšovania životosprávy (výživa, doplnky, skúšanie, otužovanie, abstinencia, záujem o medicínu, vedu, zdravie, samoštúdium…).

Asi od 22 r. môžem prehlásiť, že z hľadiska životosprávy je to nadpriemerné (výživa – živočíšne aj rastlinné zdroje, obmedzenie spracovanej stravy, veľa pohybu, dbanie na spánok, žiadne lieky a operácie, pravidelné otužovanie, vit. D suplementujem iba od 2017/ 2018… ).

Posledné roky je môj stravovací režim založený na 2 jedlách denne (prvé, druhé – čokoľvek z tohto… väčšinou 3-4x/ týždeň praženica s ryžou a so syrom (najnovšie s bryndzou) a mrkvovým smoothiem/ surovou mrkvou alebo kyslou kapustou. Keď nie je praženica, tak je to väčšinou kuracia pečienka, ryby, guláš, vývar z kostí alebo stravovanie vonku (hovädzí burger, sushi, ryby, kebab, rád skúšam zahraničné kuchyne) s vynechávaním raňajok a príležitostným ovocím, proteínovým shakom, zeleným čajom pomedzi.

Zvykol som si konzumovať 2 väčšie jedlá z praktických dôvodov a pracovného harmonogramu môjho dňa kedy doobeda, poobede väčšinou trénujem klientov/ športovcov alebo mám vlastné tréningy (2-3 futbal, 2-3 silová gymnastika, 2-3 prehab/ core/ mobilita/ vzpieranie/ max. sila „big lifts“…, 1-2 tanec: salsa, 1x otužovanie…) resp. home office a podnikateľské činnosti.

Keďže ide z hľadiska výživy o najbohatšie suroviny, ale zároveň strereotypné a kombinácie cukrov/ škrobov a nasýtených tukov, tak aj z tohto dôvodu som chcel mať o sebe dáta (napr. lipidový profil, zinok, ferritin, želeto, HbA1c, homocysteín… – zistite, ktoré sú ďalšie kritické mikroživiny v strave bežného človeka)



Záver alebo čo som vlastne zistil

  1. Zistil som, že suplementácia vit. D pravdepodobne neboli vyhodené peniaze a že, zvolené dávkovanie zodpovedalo mojim potrebám. Túto zimu som bol 25x krát otužovať. Bol som síce 2 krát chorý, ale to bol skôr následok nedostatku spánku a vysokého fyzického a stresového vyťaženia. Áno som skôr typ, ktorý má citlivý spánok ako tvrdý a tak sa mi občas stane, že noc prebdiem, čo ma následne oslabí, pretože málokedy mávam dni bez akejkoľvek fyzickej námahy. Rovnako aktuálne choroby sa nedajú porovnať s tými z pred pár rokov. Posledné razy je otázka 1-2 dní, kedy sa musím izolovať, následne je priebeh zotavovania krátky a ľahký.
  2. Lipidový panel je v norme. Napriek tomu, že nie som Keto, Paleo, LowCarb ani nič iné. Moja téza je jednoduchšia. Vsádzam na kvalitné potraviny z rastlinných a živočíšnych zdrojov od chvosta až po riasy. Netvrdím, že moje kombinácie a obľúbené jedlá sú dokonalé, skôr nie, ale zatiaľ mi fungujú a cítim sa výborne.
  3. Hemoglobín A1c hovorí o tom, že pravdepodobne množstvo a druh sacharidov, ktorý konzumujem pravdepodobne môjmu telu vyhovuje.
  4. Homocysteín mám na hrane normy. Potraviny, kde sa nachádzajú vitamíny B konzumujem, takže tento marker budem sledovať.
  5. Feritín a železo. Vieme, že darovanie krvi znižuje feritín/ železo v krvi. Chystám sa v tom pokračovať aspoň raz rok.

Ďalšie plány a testovanie

Nechystám sa 3x do roka robiť takéto pre mnohých drahé a komplexné testovanie. Najdrahšie položky v teste boli Sd-LDL, HbA1c, vitamín D a homocysteín. Pre mňa osobne má asi najvyššiu hodnotu momentálne sledovanie 2x do roka vitamín D. A ostatné bude zaujímavé sledovať možno s väčším odstupom času. Dôležité bolo poznať východisko. Myslím si, že takéto testovanie a výsledky by mohli prezentovať všetci, ktorí nejakým spôsobom ovplyvňujú verejnú mienku napr. v štýle stravovania či životného štýlu, aby sme sa nebavili len o pocitoch, ale aspoň čiastočných faktoch. Najbližšie si pravdepodobne urobím test len na vitamín D niekedy v septembri aby som poznal hodnotu, ktorú si moje telo vytvára prirodzenou syntézou zo slnečného žiarenia. Ostatné indikátory ma až tak nezaujímajú a preto ich budem riešiť ak bude treba. Už minulý rok som si nechal urobiť genetický test z 23andme.com , odkiaľ dostanete surové dáta, s ktorými veľa nespravíte. Práve v najbližších dňoch by som sa mal dostať aj ku spracovanému výstupu v spolupráci s odborníčkou v tejto oblasti. O tom bude pravdepodobne nasledujúci článok.

Verím, že bol tento článok užitočntý a nezabudnite hlavne vsadiť na prirodzenosť a sedliacky rozum. Mne to tieto výsledky potvrdili. Svoje články sa snažím písať odbornejšie a hlbšie, no ak by ste hľadali niečo jednoduchšie a hlavne všetko pokope, z tohto dôvodu som napísal aj Puzzle Života – knihu o 9 životných oblastiach preventívnej životosprávy a celkovom sebarozvoji. Ak ste ešte nečítali kliknite na odkaz alebo hľadajte v každom väčšom kníhkupectve.


SÚVISIACE ČLÁNKY

 [GENETICKÉ TESTY 2019] Výsledky 23andme a interpretácia v spolupráci genetičky RNDr. Zdeny bartošovej, Csc.

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: