Prečo je dnes slovo “Zdravo/ý/á” nadávka ?
Malá sebareflexia (uvedomenie) 😀 na úvod.
“To čo sa dnes považuje za normálne (bežné), ešte neznamená, že je prirodzené.”
Určite ste počuli, bolo vám bolo povedané alebo vami opýtané, že “Čo sa deje, ty sa stravuješ nejako zdravo./ Jááj ty žiješ zdravo / Od dnes idem žiť zdravo” a človek sa cíti hneď ako mimozemšťan 😀 .
Hovoria o tom, úplne všetky výživové princípy I. Evolučný, II. – skutočné potraviny, III. – počúvanie signálov tela aj §Zákon jedenia “šmecí” 😀

V Barcelone. Samozrejme tam môžeme skočiť na kafíčko a každý podľa seba na cheatday. Ale buďme zodpovední. Tento rok som oslávil 6 výročie poslednej konzumnej návštevy.
Čo je prirodzené ? Uvedomme si, že nekŕmime len svoje chuťové poháriky, ale aj bunky a mikroflóru. To čo zjeme sa premení na energiu a obnovu buniek alebo uloží do zásob energie (tuku) a poškodenia buniek (deficientnosť mikrolátok, de/aktivácia génov, mutagénnosť, proliferácia [rozmnožovanie] a apoptóza [smrť] buniek).
To boli logické argumenty, ale človek sa rozhoduje hlavne na základe pocitov, emócií, chute, uspojenia, inak by nechodil do WC Donaldu.
Riešenie ?
V princípe ide o proces:
1. Miera nespokojnosti s výzorom postavy…
2. Zdravotný problém
3. Motivácia (práca, fitness, šport…). To dlhodobo najudržateľnejšie riešenie resp. až doživotné, však je vlastná skúsenosť a budovanie sebahodnoty. To znamená vypestovať si “odpor”, “nechuť” resp. piatu zdravú chuť a pocit sebahodnoty/ sebalásky.
Príklad. Musel som sa prežrať Wc Donaldom a študentských pečatí, podľahnúť pokušeniu a objaviť ten pocit, že som mal zo seba zlý pocit. Začal som sa čoraz viac cítiť zvnútra špinavý, ako popolník alebo smetiak. Potom to už nebolo o obmedzovaní sa a sebadisciplíne. Ale o sebahodnote. Jednoducho nevychutnám si už lacnú čokoládu, fastfood, cítil by som sa zle. SEBA mám radšej.
Našiel som lepšie alternatívy
2. hlad – no a čo. Je to pridozený mechanizmus. V minulosti sa striedali obdobia sýtosti a hladu. Radšej nič ako smeti. Dokonca pri hlade dochádza k autofagocytóze, čo je metabolický proces, kedy telo používa ako zdroj energie staré, rakovinové, odumreté bunky
3. pripravím si jedlo doma, s partnerom, naplánujem väčší, lepší nákup, budujem svoj systém.
Tých možností je veľmi veľa. Sú baby, ktoré rady varia farebné, ľahké jedlá každý deň iné. Ja napríklad rád striedam 3 možno 4 90% času v mesiaci. Jem 2-3 krát denne. Niekedy aj viac, podľa dňa a potreby. JEDNODUCHO, CHUTNE a PRIRODZENE.
“Výživa sa dnes stala vednou disciplínou. Stratili sme prirodzený výber potravín.”
Rozumiem nie každý má na to chuť a čas. Je niekoľko možností:
a) samoštúdium
b) pomoc (takto riešim ja)
c) ignorácia a čakanie kým nás dohnajú okolnosti/ problémy.
Takže radšej budem spokojný sám so sebou a robiť čo považujem za vhodné, z čoho mám lepší pocit ako sa prispôsobovať štandardom, zvykom a spoločenským normám, u ktorých je zjavné, že vedú k zdravotným, hodnotovým aj finančným problémom.
Čo hovoríte na tento omyl ? napíšte do komentu alebo do fóra. Ak sa chcete dozvedieť, možno inšpirovať, že sa to dá, svoju omylnú cestu “všehochýb” som “vylial” tu (príbeh). Čo sa týka všeobecného prehladu, vytvoril som bezplatného pomocníka, sprievodcu potravinami, ktorý vám pomôže sa na to všetko pozrieť z nadhľadu (ne/vhodné potraviny). Cieľom je vedieť si pripraviť, nakúpiť, zostaviť vlastný jedálniček a budovať svoj (životný) systém.