[Aktualizácia 10/02/2019]

Zastávam názor, že príroda dala človeku všetko čo potrebuje pre šťastný aj zdravý život. Preto by som sa chcel podeliť o svoje zvyky. A, že pôjdeme do detailov ? No a čo. Aj ja som len človek s bežnými starosťami. Naopak ušetrilo by mi mnoho času, vyšetrení a negatívnych emócií keby som mal tieto informácie.

#1 Ústna hygiena a starostlivosť o zuby

Neviem či mám výstavný chrup. Celé detstvo som nosil strojček „nočnú žabu“ 😀 Väčšinu zubov mi vytrhali, ale už niekoľko rokov som nebol u zubára. Pravidelne sa snažím dodržiavať dentálnu hygienu a odstraňovanie zubného kameňa.

Zubný kaz je väčšinou spôsobený kombináciou narušenej ústnej mikroflóry a zníženej hustoty zubnej štruktúry. Príčinou v oboch prípadoch je spracovaná strava s prevahou cukru a škrobu a nedostatkom 4 kľúčových látok v metabolizme vápnika, ktoré zabezpečujú hustotu kostí a zubov: vápnik, magnézium, vit. D a vit. K2. Najbohatšími zdrojmi na tieto kritické látky sú práve najvýživnejšie a kvalitnejšie potraviny: vajcia, orgány, nepasterizované mliečne produkty od zvierat chovaných na tráve, morské plody, huby, fermentovaná sója, strukoviny.

Baktérie milujú škrob (zemiaky, ryža, pečivo, aj rafinovaný cukor…) a preto odporúčam po jeho konzumácií vyčistenie medzizubných priestorov po takejto strave. Keď sladké tak ovocie, med, sladidlá erythritol alebo xylitol, ktoré majú protizápalové účinky alebo nevyživujú tak baktérie.

Najlepšou prevenciou je mechanické čistenie, eliminácia sonic-phillips-teeht-brushspracovaných potravín a prirodzená strava. Aktuálne od Vianoc (2019) používam Sonickú kefku Phillips (či to má účinnosť a vedecký základ si môžete prečítať tu. Údajne áno. A o niekoľko desiatok % lepšie odstraňuje plak). Používam len semihard kefku, medzizubnú kefku, zubnú niť a zubnú pastu bez fluóru alebo kokosový olej za účelom mechanického odstránenia usadenín bakteriálnych plakov. Väčšinou 1 – 2 x denne, alebo keď idem okolo a cítim potrebu. Ústna voda a bežná pasta sú nám akurát na dych. Neviem však či viete, že

koncentrácia fluóru v bežných pastách je tak vysoká, že by dokázala otráviť dieťa pri nešťastnej konzumácií. Dospelému nehrozí také riziko, ale načo zaťažovať telo.

Aj sviežosť dychu je odrazom zdravia a rovnováhy mikroflóry. Skvelými naturálnymi prostriedkami sú obyčajné mätové listy, ktoré stačí požuť a vypľuť. Ak ti nebude chutiť jedna rastlina vyskúšaj inú. (Bol som u záhradkára, ktorý mi dal okoštovať tri druhy a naozaj jedna bola ako zubná pasta a druhá ako vypraté ponožky). Ďalšou možnosťou je žúvanie anízových semiačok, ktoré neutralizujú zápach a pomáhajú pri dýchacích problémoch.

Škorica, na rozdiel od mäty, ktorá zápach z úst v skutočnosti len prekrýva, zabíja baktérie spôsobujúce zápach. Medzinárodné združenie pre dentálny výskum zistil, že ľudia, ktorí žuvali škoricovú žuvačku mali 50 percentný pokles pravdepodobnosti výskytu nádoru hrubého čreva oproti ľuďom, ktorí žuvali mätu. Stavil by som sa, že šlo, ale o pravú cejlónsku škoricu nie lacnú bežnú čínsku cinnamon cassia.

Med nielenže dodáva všetkému lepšiu chuť, ale má aj antibakteriálne vlastnosti. Med Manuka z Nového Zélandu dokonca obsahuje 127 krát väčšie množstvo látky metylglyoxal, ktorá zabíja baktérie, než agátový med. V každom prípade však radšej používajte organický med aj náš slovenský.

Pomôcť môžu aj dentálne žuvačky alebo ústne vody. Skúste sa obzerať po žuvačkách, ktoré miesto umelých sladidiel ako aspartam, acesulfam K, sukralóza obsahujú xylitol, ktorý má protikazové účinky a ústnu vodu bez alkoholu a fluóru. Osobne som mal v bežných drogériách a obchodoch problém niečo nájsť, takže zatiaľ nič neodporúčam.

#2 Starostlivosť o vlasy

Používam: obyčajný brezový šampón na vlasy, morskú soľ rozpustenú vo vode v pohári ako gél na vlasy, ktorý nelepí, zachováva prirodzený tvar a silu (vhodné len pre jemnejšie a mastnejšie vlasy resp. vyskúšaj). Stačí prečesať. Niekomu funguje možno niečo iné.

#3 Starostlivosť o oči a uši

Svoj zrak som z časti obetoval štúdiu pri počítači a online podnikaniu. Mal by som nosiť asi polky až 1 jednotky okuliare do diaľky, ale už niekoľko rokov ich nenosím. Zaostrovanie (akomodácia) totiž majú na svedomí, malé ciliárne svaly v oku, ktoré pohybujú šošovkou. A tak ich radšej trénujem a snažím sa svoj pohľad často meniť od monitora. Podobne ako dlhodobá statická poloha sedenia nie je optimálna tak ani dlhý pohľad do displeja, kde negatívne účinky elektromagnetického vyžarovania nie sú známe. Raz som experimentoval aj s okuliarmi, ktoré som si vyrobil a sklíčka prekryl deravou páskou, ktoré mi neustále stimulovali zaostrovanie. Iným zrakovým problematikám som sa nevenoval.

okuliare

Sem tam by sme mohli zablúdiť vatovou paličkou do uší, ale nie príliš hlboko, len prečistiť okraje.

#4 Sprchovanie a pokožka

Z hľadiska evolučnej biológie nie je pre človeka prirodzené časté sprchovanie v chlorovanej vode každý deň. Zbavujeme sa tak mazu, vrstvy vit. D a prirodzenej mikroflóry.

Napriek tomu sa sprchujem väčšinou 2 krát denne. Vždy ráno protokolom studená – teplá – studená voda. Nepoužívam žiadne mydlo. Siedmy rok v zime vonku otužujem v studenej vode.paraffin

Občas používam paraffinový olej na suché miesta. Výber vhodného oleja záleží od typu našej pokožky. Či je skôr mastná alebo suchá. Kokosový olej je veľmi dobre znášaný a kyselina laurová ma silné protizápalové účinky. Môže pomôcť napr. aj pri akné. Aj keď je dôležité posúdiť príčinu, čo môže byť hormonálny problém, genetika, stres, zlá strava alebo infekcia. Neodporúča sa však pri veľmi mastnej pokožke.

Treba si dať pozor na kožné problémy ako ekzém, plesne a kvasinky. Z vlastnej skúsenosti viem, že ani najlepšia starostlivosť niekedy nezabráni vzniku kožného problému. Ak to pekelne svrbí, rozširuje sa oplatí sa zájsť k dermatológovi alebo kožnej, kým sa uškriabeme od nervov. Poslednú skúsenosť som mal po pravidelných návštevách mestskej plavárne. Možno preto, možno nie, ale vysušilo mi to pokožku a nepomohli mi žiadne bežné oleje. Naopak vytvorili sa mi spomínané zapálové ložiská upchatých mazových žliaz, spôsobené usadením baktérií a vytvorilo tzv. sebum. Vtedy skutočne pomôžu predpísane krémy, ktoré vytvoria na pokožke ochrannú vrstvu a začne hojaci proces. Dôležité ešte raz neškrabať a hydratovať.

Niekedy som mával popraskané pery a kútiky, posledné roky už nie. Predpokladám, že to mohlo byť oslabenou imunitou, vírusmi a narušením tenkej vrsty (3-5 bunkovej vrstvy oproti 15 násobnej, ktorá pokrýva tvár). Vtedy pomáha ochrana v podobe balzámov a voskov. Pozor na balzámy s označením „Jelení loj“, ktoré sú, ale v skutočnosti založené na uhlíkoch minerálnych solí (MOSH) a aromatických uhlovodíkoch minerálnych olejov (MOAH) – potenciálnych karcinogénov. Osobne mám zlú skúsenosť so značkou Labelo a tým, že je tak predávaná preto ju aj spomínam. V roku 2019 som si dva týždne natieral ich produkt a stav popraskaných pier mi to len zhoršilo. Zatiaľ čo stačilo pár použití balzámu, ktorý obsahoval hovädzí tuk a kyselinu kaprilová (zložka nasýtených tukov). Aké by mohli byť riešenie ? Vyskúšať môžete napr. kokosový, bambucký, palmový olej a výrobky s ich zložkami ako napr. bežné produkty a víťazi testu Dtest – Baby Sebamed Lip Balm a Isana Kids Kirsch Traum.

Úplne najviac mne osobne pomáha more a slnko.

#5 Deodoranty

Je dôležité si uvedomiť, že pach na tele spôsobuje väčšinou nejaký proces. Môže ísť o metabolické produkty potných žliaz, hormonálne zmeny alebo vedľajší produkt množenia baktérií a mikroorganizmov. Zápach je v prírode znak rozkladu. Normálne človek nemá dôvod zapáchať. Ale samozrejme všetci máme svoj „odtieň“.

Pach v podpazuší sa osobne snažím eliminovať holením. Na formálne udalosti kde som uväznený v oblečení používam nesprejové (eco friendly) deodoranty bez obsahu hliníka.

Aktuálne Balea for Men z DM. Nie je to žiadna výhra, no deodorantneobsahuje hliník, funguje čo sa týka potenia a zápachu. Som v procese hľadania prijateľného riešenia.

 

Istý čas som odoberal deodorant z Amphora.eshop , ktorý vlastní kamoška a vlastnoručne produkty vyrába-la veľmi veľmi eko friendly. Myslím, že deodorant aktuálne nemá v ponuke, ale nájde sa tam veľa iného. Na svoje si prídu možno hlavne dámy (ale určite aj nejakí muži).

Asi takto u nej funguje príprava produktov, toto je jej odpoveď na moje otázku ohľadom deodorantu bez hliníka a zinku.

Ahoj Tommy ???? z mojich skúseností sóda dráždi, zinok zase trosku farbí dobiela, záleží aký si náročný… Experimentovala som aj so zinkom, deodorant dobrý, ale chcela som ponúknuť niečo, čo nebude zanechávať tu jemnú bielu stopu. A tak som siahla po kamenci – ide o špeciálnu soľ, ktorá má silné antibakteriálne účinky, skombinovala som to s pohlcujucou silou koreňa maranty (Arrowroot) a kremovitosť s hydratáciou posilnila bambuckým maslom a kokosovým olejom. Doplnené o rozmarín, ktorý je silný antioxidant a esenciálne oleje tea tree a grep na sviežu vôňu a dodatočné hojivé schopnosti ????

#6 Prací prášok

Jediné pravidlo pre chlapov – vyhnúť sa aviváži. Stačí použiť prací prášok a sódu bikarbónu na zmäkčenie.

#7 Mozoľe a odtlaky

Ako zástanca práce s vlastným telom, fyzickej zdatnosti a milovník kruhov, hrazdy, sily, sú mozole malou výmenou. Osobne sa o ne špeciálne nestarám. Za tie roky mi stvrdli tak, že je problém ich strhnúť. Existuje vraj však trik, ktorí by mohol zaujímať dámy a ktorí, používajú ruskí Workoutery a to ošetrovanie navlhnutých mozolov pemzou. Mozole by mali byť tak hladké a pevné. Ďalšou možnosťou ako sa im vyhnúť sú rukavice, avšak to je na úkor sily úchopu.

Na odtlaky na nohách sa mi osvedčil detský púder pokiaľ sa mi koža strhla, pomerne rýchlo sa miesto vysuší a vznikne nebolestivá chrasta. Alebo pokiaľ odtlak neštípe a neobťažuje nechávam ho tak.

#8 WC a hygiena

Táto oblasť je stále pre väčšinu ľudí tabu a veľmi sa o nej nehovorí. Mne by však ušetrilo mnoho času a psychickej pohody, keby sa o tom viac vedelo a rozprávalo aspoň v rodine. Pravidelné a bezproblémové vyprázdňovanie je celá veda okolo toho. Čokoľvek čo tomu bráni ako krvácanie, zápcha, hnačka, psychické napätie a iné prejavy sú znakom, že niečo nie je v poriadku. To sú často len dôsledky.

Odkedy som narazil na tento anatomický a evolučný poznatok tak sa ho držím. Drep nie je len cvik, ale aj prirodzená poloha oddychu, sedu, činnosti, defekácie či pôrodu. Vždy keď sa dá použijem ako hygienu bidet alebo sprchu. Je dôležité udržiavať sucho a čistotu.

Moderne sa to dá aplikovať v domácnosti zakúpením podstavcov ako vo videu, alebo nahnutím sa dopredu napr. na WC mimo domu. Odporúčam len ľuďom, ktorí ešte nestratili silu a mobilitu (členkov, bedrových kĺbov) a sú schopní urobiť drep. Ak nie, asi by bolo vhodné na tom popracovať. Nie nadarmo každý druhý Slovák po 5Otke, má nejaký problém v tejto oblasti a táto hranica sa čoraz znižuje v kombinácií so stresom, pôrodmi atď. Ak sa chcete vyhnúť vzniku hemoroidov, zápchy či nedostatočnému vyprázdneniu, odporúčam vyskúšať. Minimálne tým získate každodenný zvyk a udržiavate si zdravý chrbát, rozsah v bedrovom kĺbe, kolene, členkoch aj základnú silu. Medzi časom som o tejto problematike napísal aj samostatný článok.

#9 Základná prvá pomoc  

Z času na čas, niečo prepadne každého z nás. Budem sa preto venovať ochoreniam a zásadám s ktorými mám skúsenosti a niečo som si o nich naštudoval. Nebudeme sa v tomto článku špeciálne venovať imunite.

  1. Plesne na nohách – s týmto sa stretne mnoho chlapov, predsa šport, obuv, ponožky, naboso v gyme v sprchách. Stačí málo. Už keď je zle, najviac sa mi osvedčil bežný antimykotický dermálny krém z lekárne napr. kanesten. Čo spraviť aby sme sa tomu vyhli je meniť ponožky, vyhýbať sa miestam kde sa premelie veľa ľudí a ťažko sa priestor čistí ako napr. tatamy a mäkká podlaha v gymoch, sprchovať sa po športe a poriadne utrieť medzi prstový priestor.
  1. Nádcha – horné dýchacie cesty sú mojou ďalšou achilovou pätou z čias minulosti. Mal som zapálené dutiny, operačne čistené a vybraté mandle. Takže nádche sa mi ešte nepodarilo vyhnúť a raz, dva krát ročne na mňa táto mužská smrteľná choroba sadne. Aktuálne to riešim antihistaminikami bez predpisu napr. Zyrtec, ktoré celosystémovo znižujú opuch a tak by sa mali dutiny lepšie prečisťovať. Pri silnom zápale dutín používam sem tam aj v rámci placebo efektu tabletky Sinupret s výťažkami rastlín. Začal som obmedzovať bežné kvapky a spreje do Nosa ako Nasivin, Olynth atď. Zistil som, že aj keď mi veľmi rýchlo uľavia a uvoľnia nos, tak horšie sa mi lieči sliznica (pomalšie prirodzene odpuchuje). Tieto spreje si šetrím na výnimočné situácie, kedy  napr. pracovné povinnosti si vyžadujú aby som bol schopný normálnej komunikácie bez zapchatého nosa a zahuhňaného hlasu. Ďalšou pomôckou môže byť Vincentka alebo morská soľ rozpustená vo vode, pre akútne prečistenie nosa dutín od hlienov. Samozrejme základ je oddych a spánok, pokiaľ nás už zloží.Ďalší FAKT, ktorý musím spomenúť je, že po 7 rokoch (2019) otužovania a optimalizácie životosprávy, môžem prehlásiť citeľné zlepšenie imunity, kratšie zvládanie chorôb (miesto 10-14 dní, dnes, buď mi to prejde zo dňa na deň alebo do 7 dní viem byť skoro 100% fit) s oveľa miernejším priebehom (miesto ťažkého priebehu, len veľmi jemné a rýhle prebehnutie zápalov a následné odznenie). V roku 2019 sa mi stala taká vec, že som išiel otužovať jednu nedeľu po plese (moja chyba), v utorok som cítil, že sa mi zapálil nosohltan, ALE ďalšiu nedeľu som už zase otužoval a tú ďalšiu opäť. Úplne bez problémov.
  • Pokiaľ nie je potvrdený nález z výteru nosa alebo mandlí pozitívny na streptokoka či inú baktériu, protilátky v krvi s markerom ASLO nad 200 odporúčam odmietať antibiotiká. Poctivý oddych a spánok koľko sa dá. Takmer všetky ďalšie infekcie a choroby sa mi vyhýbajú.

Prevencia a posilnenie imunity

Celý lifestyle tvorí náš (imunitný) systém. Prevencia je v prvom rade o proaktívnom myslení, zdravom riskovaní a nečakaní na chorobu alebo zranenie. Preto som napísal knihu Puzzle Života , ktorá je takým sprievodcom životosprávy aby človek uvidel veci z nadhľadu a v súvislostiach. Vyhnúť sa všetkým moderným vplyvom od chémie až po rôzne druhy žiarenia a negatívne emócie je dnes nemožné. Potrebujeme nástroje a zručnosti na ich prekonávanie. Pretože nezabudnime:

Zdravie je krása

Nepotrebujeme o všetkom vedieť a poznať každú chemickú látku v každom produkte a potravine. Niekedy si stačí položiť otázku, či to čo robím, používam, jem je jednoducho pre mňa užitočné, zdravé, vhodné a prirodzené.

Čo sa týka výživy, snažím sa jesť najprirodzenejšie zdroje potravín aké mám v blízkosti. Tie NAJ zdroje máte v tabuľke v sprievodcovi ne/prirodzených potravín na stiahnutie pod článkom. A taktiež o naj výživových a športových doplnkoch píšem v tomto článku. Snažím sa počúvať svoje telo, čerpať z čo najspoľahlivejších zdrojov a počas choroby ho duplovane nezaťažujem trávením. Samotné nechutenstvo mi dáva signál, že jedlo nepotrebuje.

Snažím sa pravidelne trénovať, byť v pohybe počas celého dňa, ale nepreťažovať, čo je niekedy u mňa väčší problém ako nedostatok pohybu.

Stres manažment je zručnosť, ktorá prichádza vekom, časom a mnohými prežitými situáciami v živote (skúsenosťami), pretože tie sa stále menia počas nášho rastu. O strese si môžete prečítať napr. v tomto poctivom Stres manažment a 2 spôsoby ako ho lepšie zvládať. Chronický stres má na náš život podľa mňa obrovský vplyv. Mnoho telesných chorobných prejavov (psychomatika) je len odrazom našej psychiky a telo sa nám snaží povedať aby sme prestali pokračovať v tom, čo nám nerobí dobre. Celý náš život je o sebapoznávaní, tvorení a láske.

Tak a to je z tohto osobného článku všetko. Verím, že vám pomohol a berte ho prosím ako inšpiráciu. Na záver múdra myšlienka od Antóna de Saint-Exupéry:

Zdá sa, že dokonalosť je dosiahnutá nie vtedy, keď už niet čo pridávať, ale keď už nie je čo uberať.

PS:

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: