Tvorba a ponuka „Jedálnička“ dnes v oblasti fitness a wellness veľmi bežné. Rozumiem, že ako prvé, človeka, ktorý sa rozhodne urobiť zmenu v svojom stravovaní napadne osloviť niekoho známeho, trénera, fitnessku,výživového poradcu alebo rovno welness centrum.

Rozumiem aj tomu, že je dnes prebytok informácií a človek sa stane ľahko unaveným, znechuteným a dezorientovaným.

Prečítaj si prosím nasledujúce 4 dôvody, prečo ti neodporúčam platiť za vypracovanie JEDNORÁZOVÉHO jedálnička.

  1. Tvoj spôsob života

Výživa je síce jedným z hlavných faktorov našej kvality života, ale nie jediným. Jedálniček je veľmi úzko špecifikovaný len na to, čo máš počas dňa jesť. Ľahko sa môže stať, že na tom budeš ešte horšie ako doteraz a nebudeš robiť nič iné len nakupovať a myslieť na to čo máš v stravovacom pláne. Z toho vznikne ešte viac stresu, ešte menej času, ešte menej potešeniachute do života.

  1. Tvoja individualita

Dobre zostavený jedálniček by mal rešpektovať našu individualitu, naše potreby, ciele, chuťové preferencie a denný harmonogram. O našej DNA a preddispozíciách ani nehovorím. Ako nám môže niekto, kto nás často krát ani osobne nevidel hovoriť čo máme a kedy jesť ? Tým sa dostávame k tomu, že nikto nás nepozná lepšie ako MY sami. A My sme zodpovední za úplne všetko v našom živote. 

Nechcime schudnúť za týždeň, nabrať svaly za mesiac, naučiť sa full planche a vytlačiť na drepoch 200kg za polroka. Čo by sme robili zvyšok života ? Dôležité je v sebe zapáliť vášeň, určiť si čo chcem a krok po kroku, deň za dňom na tom pracovať a baviť sa. To platí aj so vzdelávaním, skúšaním a budovaním vlastného stravovacieho systému, ktorý nám funguje.

Možno máme zdravotné problémy, alergie, kilá, ktorých sa už roky nevieme zbaviť a genetiku, ktorá nám nechce dovoliť budovať svalnaté telo, ale tak isto sme vyhrali Jackpot v lotérií života, žiť svoj sen, budovať svoj život a deliť sa oň. Buďme si vedomí jedného, nech je náš problém akýkoľvek:

„Je takmer isté, že problém, ktorému čelíme, niekto už pred nami riešil a pravdepodobne úspešne vyriešil.“

  1. Nie si robot

Asi najväčšou výhodou jedálnička je inšpirácia. Obsahuje príklady jedál, ktoré by nám mali priniesť úspech na základe skúsenosti a poznatkov, človeka, ktorému sme zverili svoju dôveru a peniaze. Teda v tom lepšom prípade, že si dal námahu, zistil o nás dostatok informácií, okrem vzhľadu aj niečo vie a neposlal nám kopírovanú šablónu s našim menom.

Nevýhodou je, že ak sa ho človek rozhodne nasledovať, skôr či neskôr bude pre neho obmedzujúci a dlhodobo neudržateľný. Schválne koľkých ľudí poznáte, že fungujú na jedálničku. Ja osobne nikoho, aj keď sa o tom všade hovorí a píše.

Sami nevieme čo nás čaká zajtra a ako sa budeme cítiť. Čo potom, keď zaspíme, nebudeme mať chuť na raňajky alebo predpísanú večeru. Čo ak budeme prejedení alebo hladní aj napriek plánu.

Riešením sú základné poznatky o výžive, fungovaní tela a hlavné princípy. Všetko do jedného nájdete v sprievodcovi ne/prirodzenými potravinami na niekoľkých miestach no tomto webe (napr. pod týmto článkom).

„Kedysi nebolo treba vedu o výžive. Človek sa stravoval prirodzene, pretože iné nebolo. Dnes stratil prirodzený výber potravín a potrebuje sa to znova učiť. Čo je, ale najťažšie, ak chce pre seba lepšie, je prebudovať svoje (zlo)zvyky, presvedčenia, oslobodiť sa od mýtov a zaužívaných tradícií a hľadať chutné alternatívy.“

  1. Cena !!!

50€ za jedálniček sa stala štandardom. Preboha veď toľko nestojí ani povinná literatúra na fakulte medicíny. A rovnako nie moja kniha Puzzle Života o celej životospráve, pokryvajúca až 10 oblastí vrátane výživy, ktoré človek potrebuje optimalizovať ak chce žiť harmonický a naplnený život.

Predpokladám, že človek, ktorý sa začína zaujímať o stravovací plán, robí tak z niekoľkých dôvodov:

  1. zdravotný problém (ekzém, stres, bolesti, tráviace, vylučovacie, imunitné…)
  2. Je so sebou nespokojný (nadváha, depresie, sebavedomie…)
  3. Má vysoké ciele (športové, životné, kariérne, imagové …).

Rozumiem, že od jedálnička sme tému rozvinuli poriadne ďaleko. Netvrdím, že poradenstvo vo výžive nemá zmysel. Je pre ľudí, ktorí nechcú obetovať veľa času a energie jej štúdiu. Rozumiem. Ani mňa nebaví účtovníctvo a mal som ho 2 semestre. No radšej ho niekomu zverím. Radím len nájdite si človeka, ktorého odbornosť si viete overiť, hovorí jednoduchým jazykom a sám je výsledkom.

Môžeme sa stravovať naozaj excelentne, mať tréningy s trénerom, užívať doplnky, ale pokiaľ sme nakazení lenivosťou, strachom, stresom budeme stále v ohrození zdravotných či estetických problémov.

Jediné čo môžem odporučiť priatelia je investovať vašu životnú energiu do poznávania, rozvíjania, hľadania a tvorenia svojej životnej cesty. Nikto to za nás neurobí. Kniha Puzzle Života je vašim sprievodcom. Výsledný obraz bude mať každý iný. Pozrite sa aké oblasti si môžete poskladať.

Na hľadaní a tvorení vašej cesty vám úprimne držím palce. Verím, že na 150 stranách získate viac inšpirácie ako z jedálneho lístka. Po prečítaní budete určite schopní klásť sebe aj mne lepšie otázky na ktoré dostanete konkrétnejšiu odpoveď s ktorými vám rád pomôžem a máte to ako darček.

„ Kto hľadá nájde, kto nehľadá nemôže nájsť.

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: