Dátum vydania: 24.7.2018 (Autor: Tommy Povajean)

Tento recept je určený pre všetkých, ktorí majú radi sladké a zároveň komplexné jedlo (>20g bielkovín), chcú sa inšpirovať možno čo najšetrnejším a vyžívnejším postupom. Dopredu upozorňujem, že nejde o recept na chudnutie, pretože to závisí napr. od toho aká je vaša fyzická zdatnosť, aké množstvo si urobíte, aké je aktuálne % tuku a ďalšie. Ide skôr o to, že všetky suroviny sú prvopotraviny s dostatkom vlákniny, vody a mikroživín, takmer všetky ingrediencie sú tepeľne neupravené a môžu poslúžiť ako hlavné jedlo a lepšiu náhradu koláčov, búcht, bežných palaciniek, rezancov s makom a iných…

Ingrediencie

(*suroviny označené hviezdičkou  nie sú povinné a ich pomery a kombinácie sú ľubovoľné, treba experimentovať a nájsť podľa svojej chuti):

 • domáci plnotučný tvaroh cca 100g/ 220 kcal /zdroj: Slatina/ (vhodná náhrada môže byť akýkoľvek plnotučný tvaroh)
 • *proteínový koncentrát  cca 20 g/ 80 kcal (hlavne pre športovcov, ktorí chcú prijať vyššie množstvo bielkovín na regeneráciu, ale aj pre ženy a ľudí, ktorí vedia, že majú problém za celý deň prijať 1g bielkovín na 1kg hmoty bez tuku)
 • *mrkva cca 4 malé kusy/ 300g / 100 kcal
 • surové mlieko z mliekomatu (konzumujem viac ako 6r. bez problémov) cca 50 ml / 30 kcal
 • *ľan cca 20 g/ 112 kcal, *kokos cca 20g/ 130 kcal, *chia cca 10g/ 60 kcal, *mak cca 15g/ 100 kcal, *kakao cca 15 g/ 40 kcal (aktuálne kupujem z COOP Jednoty Premiem s obsahom nad 10% masla)
 • *ovsené vločky cca 20 g/ 70 kcal
 • banán 1 ks / cca 120 g/ 110 kcal alebo iné sezónne lokálne ovocie
 • orechy cca hrsť 20 g / 120 kcal (mandle, vlašské, iné semenná ako píniové oriešky, tekvicové, slnečnicové)
 • škorica, *med cca 5g/ 20 kcal

Kalórie in total: cca 1250 kcal

mix1-suroviny

Postup

View this post on Instagram

[Inspiracia] Tento recept je stary ako Praha. Ale doposial som nezdielal podobne video. Obsahuje dost ingrediencii, takze je dobre vidiet aj postup. Svoje pociatky ma od roku 2012. A posledne 2-3 roky je v tejto istej podobe. — Pre mna osobne overeny, vyhovujuci po kazdej stranke. 1️⃣ chuti 2️⃣ nabity zivinami 3️⃣ rychlo travi. Nemam potrebu ho menit ani velmi zamienat za ine kolace, cokolady, sladkosti. Tvori moj obed 20-25x do mesiaca. — Je toto dokonale jedlo pre kazdeho ❓❔Samozrejme, ze nie 💯 . Moze obsahovat nad 1000 kcal, typy potravin (orechy…), latky (kazein…), vlakniny (fruktoza, laktoza, oligisacharidy…) a pomery,, ktore nemusia vsetkym travit. — ALE ide o POINTU. 💯 prirodzene potraviny. Kto chce mat stravu na poriadku, potrebuje skusat a vzdelavat sa zo spolahlivejsich zdrojov. Iba tak sa dopracuje k optimalizovanejsej "diete" pre seba. — Ak poznate niekoho kto ma problem so sladkym a nevie sa vzdat svojich slabosti, skuste odporucit. — V clanku je kompletny recept, video ma ilustracny charakter. — Uprav podl seba. Buen Provecho — #banskabystrica #zvolen #slovensko #bratislava #kalistenika #futbal #nitra #trnava #trencin #kosice #presov #poprad #czechgirl #atletika #czechboy #recepty #praha #brno #hokej #kuchyna #zilina #slovakgirl #slovakboy #bielkoviny #kalorickysprievodca #smoothie #kalorie #brezno #banan #tvaroh

A post shared by TommyPovajean.com (@tommy_povajean) on

 1. Mrkvu nakrájame a vložíme s tvarohom do Smoothie makra, zalejeme mliekom a pridáme ďalšie ingrediencie
 2. Hustotu prispôsobime svojim preferenciám (viac či menej mlieka, množstvo a pomery surovín). 
 3. Na začiatku sa nevyhnete experimentovaniu s množstvom a pomermi. 
 4. Treba použiť sedliacky rozum a predstaviť si množstvo všetkých použitých surovín hlavne ak ide o mix semien, kokosu a ovsených vločiek. 

mix1-postup

Ne/ Výhody

 • výhodou receptu je superbohaté zloženie, plné vlákniny, vody, probiotík, nezoxidovaných mastných kyselín čerstvo získaných s orechov/ semien, vitamínov, minerálov a stopových prvkov
 • rýchla stráviteľnosť, keďže všetko pomixoval smoothie
 • recept sa dá použiť aj na prípravu proteínových tyčieniek, koláčov, oslavy … stačí použiť formu
 • pravidelná konzumácia a univerzálnosť (možnosť vytvorenia mnohých receptov)
 • nevýhodou je nevhodnosť niektorých kombinácií pre isté skupiny ľudí (napr. ľudia, ktorí nie dobre znášajú mlieko a mliečne produkty, orechy alebo vlákninu zo semien tzv. FODMAP alebo SIBO syndróm…)
 • nevýhodou je krátka trvanlivosť (do 5 dní v chladničke)

mix2edited

Budem rád ak napíšte do komentára ako vám recept chutil, ako ste si ho upravili, prípadne recept zdieľali. Ohľadom varenia, výživy, potravín je vždy mnoho otázok, preto sa neváhajte spýtať, ak ste na niečo nenašli odpoveď v článku.

Tento recept spomínam aj v kapitole o výžive a skutočných potravinách vo svojej knihe Puzzle Životakde sa môžete dozvedieť omnoho viac súvislosti. Tak isto šablónu na zostavenie vlastného jedálnička a zoznam ne/vhodných potravín som ako takého malého pomocníka vložil do diára SelfManager II., kde ich môžete mať stále po ruke až kým sa nevryjú do pamäte.

SÚVISIACE ČLÁNKY:

TOP 5 mikroživín (minerály a vitamíny + zoznam ďalších), ktoré pravdepodobne chýbajú väčšine populácie

Ako schudnúť [1, 2, 3]

6 spôsobov ako sa vyhnúť falošnému hladu a prejédaniu 

10 slovenských potravinových pokladov

1/4 Základ výživy – I. evolučný princíp alebo koniec nevedomosti a dezorientácie vo výžive

6/7 ZÁKLAD VÝŽIVY – Kvalitné zdroje bielkovín

Kalorický sprievodca – Pre lepší manažment energetickej bilancie Výdaj vs. Príjem

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: