V novembri 2016 sa konal podcast s Vladom Zlatošom, ktorý si môžeš stiahnúť a vypočuť. A ja som sa všetkých vás, ktorí čítate tento webový portál alebo ste členmi nášej FB skupiny Forum Umenie sebarozvoja pýtal na tip resp. otázku, ktorú by sme mohli spoločne rozobrať.
Jednou z nich bola Ako vyzerá náš deň, aké máme rituály, aké „mentálne a fyzické“ cvičenia robíme. Takto presne znela Matejova otázka, ktorá však ostala v podcaste kvôli časovej kapacite nevypovedaná. Tak som sa rozhodol za seba odpovedať aspoň formou článku. Matejovi ďakujem a s priateľským venovaním posielam sľúbenú knihu Puzzle Života.
Vlado túto tému už viac krát zmieňoval, posledný článok o začatí dňa a nastavení sa na TOP výkony si môžete prečítať TU. Mám rád túto otázku, pretože sám ju kladiem všetkým ľuďom od ktorých sa chcem niečo naučiť alebo inšpirovať, niečo pre seba prevziať a budovať tým svoj systém.
Kým sa dostaneme k odpovedi. Predhadzujem tú úplne najkľúčovejšiu otázku, ktorá štartuje všetko.
„Ako chcem využiť bdelých 18 hodín života, tak aby ma čo najviac naplnili, cítil som sa dobre, zlepšil si vzťahy, mal čas na seba, v niečom sa zlepšil, v niečom sa uspokojil a potešil, zabezpečil si základné potreby a investoval do budúcnosti ?“
AKO ZAČÍNAM DEŇ ?
Som si vedomý a už niekoľko krát poučený, že keď som nezačal vhodne nastavený, spustila sa kaskáda chaosu, nespokojnosti, stresu a výčitiek. Mnoho úspešných ľudí hovorí, že dnešný deň začínajú včerajškom a teda plánovaním. Na toto si často spomínam a snažím čoraz silnejšie v sebe ukotviť. Po vydaní prvej verzie diáru SelfManager 2017, bolo večerné plánovanie jeden zo zvykov, ktorý som si chcel vybudovať. ´Priznám sa NESTALO SA TAK, aby som bol dostatočne uspokojený. Diár nebol zlý, ALE jednoducho mi nefungoval podľa predstáv v tomto ohľade.
Prešiel rok a na základe analýz, vypočutia ohlasov a svojich postrehov som ho prerobil a vznikol SelfManager II. Druhá verzia je na svete a na trhu asi mesiac a pol a s čestným svedomím prehlasujem za seba, že sa mi podarilo dosiahnuť predsavzaté. PRACUJEM s ním KAŽDÝ DEŇ.
Ako som to dokázal ? A čo bola hlavná ZMENA ?
Odpoveď je jednoduchá. Pridál som do neho funkciu (Zlo)zvyky, ktoré treba vypísať a tak isto funkcie Plánovanie, Vizualizácia, Prehodnocovanie Cielov, ktoré tiež treba „odfajknúť“. Tak isto som rozmiestnenie týždňa/ dní zmenil a umiestnil na jednu stranu, čo zvýšilo samotný prehľad. Takže sa deň čo deň teším, vyprázdňujem svoju hlavu na papier a mam väčší poriadok. A tá hlavná POINTA je, čokoľvek raz dáme na papier, je to zhmotnené a stáva sa to FAKTOM/ Dôkazom. Jednoducho bolesť z neúspechu ako aj radosť z dokončenia/ zrealizovania sú väčšie. A o tom to je.
#1. Budíček bez budíka (1. zmena)
Vstávanie som posunul striktne na 6 – 7 h. ráno na budík. Avšak nejdem proti sebe. Cieľom je splniť to na 5/7 dní, teda cca 80%. Ale pokiaľ ťahám viac zlých nocí a nemusím vstávať, tak prioritizujem dospatie.
Spánok je moja priorita a zdroj energie. Je nezmyselné sa trestať, pokiaľ sa nám nepodarilo dodržať spánkový režim z akýchkoľvek dôvodov. Naša priorita by mala byť cítiť sa dobre a oddych. Vstávať v určenom režime je len voľba. Spánok je 50% našej imunity [1, 2, 3], regenerácie a nestojí nám za to, oslabovať svoje zdravie, kvôli falošnej ilúzií disciplíny. VŽDY na tom môžeme pracovať každý nový deň.
Posunul som želané zaspávanie rovnako na 22 – 23 hod. Podriadil som tomu večeranie, ktoré mi vyhovuje medzi 18 – 20 00. Pokiaľ to nevychádza rieším to väčšinom niečím ľahším a tekutým napr. shake zo surového mlieka, banánu, proteínu, škorice…. alebo menšiou porciou. Následne sa ráno cítim ľahší, mám rýchlejší metabolizmus a viac energie. Tak isto som si dal pravidlo práce za PC < 21 hod., pokiaľ nejde o výnimočné dôležité a urgentné okolnosti. Doposiaľ som pracoval improvizovane podľa chuti. Povedal som si, že chcem vyskúšať zmenu a sústrediť sa viac na ráno.
Nie som robot, otrok ani vojak a mám rád život, takže pokiaľ do tohto režimu vojde napr. zábava (salsa, tanec), ľudia (stretnutia, rodina, priatelia, parner), tak životné zážitky majú väčšiu prioritu. Rozhodovanie je proces závislý vždy na mnohých premenných a často budeme váhať. Nezostáva nám nič iné len skúšať a učiť sa, čo má pre nás význam a čo nie. Nehovorím všetkému a každému ÁNO, ale skúšam predvídať.
#2. Štart
Po prebudení absolútne automaticky nasleduje kontrastná sprcha (studená – teplá – studená *podľa pocitu, ale jednoducho kontrastná). Potom nasleduje asi 15 min. ľahké rozhýbanie formou rolleru, aktivácie zadku (hip bridge, frog pump, side prone lift), McGil Curls, válanie na zemi alebo fitlopte, mobilita zápästi, ľahké drepo príťahy na trx alebo kruhoch a mnoho iných ľahkých pohybov.. (rozmýšľam o videopublikácií, bol by záujem ? napíšte prosím do komentára).
A teraz nasleduje práca s diárom SM II. a jednoduché otázkové cvičenia vďačnosti aj koncetrácie. K tomu si dám často krát nejaké potešenie ako káva, čaj podľa chuti (bylinkový, zelený, zázvorový, yerba…). Napíšem si do prvého riadku 4Ď) Čo sú štyri otázky. 1. Čo zmyslové/ vnemové/ pocitové dokážeš práve teraz oceniť. Odpoveď napr. úspešné absolvovanie WC :-), pocit po sprche, pocit po uvoľnení tela po rozhýbaní a poďakovanie za to, že mi slúži… 2. Za akú príležitosť, ktorá ťa dnes čaká si vďačný ? Napr. práca, ktorá ma rozvíja, kde sa stretávam so zaujímavými ľuďmi alebo stretnutie s niekým z rodiny… 3. Za aký vzťah/ osobu si vďačný (každý deň hľadám a oceňujem iný) ? 4. Čo skvelé sa stalo včera ?
Potom nasledujú 3Ú. Čo sú 3 úspechy, ktoré keby sa dnes podarili, by bol tento deň maximálne podarený. Následne sa povzbudím nejakou myšlienkou, ktorá ma poháňa napr. že
„Všetko sa deje pre moje dobro, pretože, to, že som na svete je obrovský zázrak a výsada. Mám zdravé ruky a rozum Mám všetko na to aby som si dnes čaroval podľa svojich predstáv a bavil sa na ceste za svojimi cieľmi“.
Potom si prečítam jednu radu z časti Mentor z FB svojej vlastnej ÁNO svojej vlastnej knižky 🙂 II. aktualizovaného vydania Puzzle Života. Ktoré som už mimochodom aj s úpravami knihy čítal asi 3-4 krát a chystám sa aj piaty, šiesty, siedmy .. Prečo ? Pretože po uvážení, že čo ma najviac obohatilo za posledné 3 roky, tak to boli uvedené rady nazvané Mentor z FB. A chcel som sa o ne podeliť aj s ďalšími, preto som ich spracoval do svojej knižky.
A potom IDEM NA TO. Hurá do NOVÉHO DŇA. Väčšinou sa pustím do nejakej dôležitej úlohy v rámci HOME OFFICE, alebo vediem tréning s niektorým skvelým „klientom“ alebo vybavujem niečo, čo je nutné. Každopádne idem podľa vopred naplánovaného dňa s istou dávkou benevolencie k improvizácií a vtipným rešpektom k vyšším zákonom
„Ak chceš boha rozosmiať, povedz mu svoje plány“.
No kto neplánuje, plánuje svoje zlyhanie. A kto sa vopred pripravuje, tomu praje šťastena. 10 minút plánovania, niekedy dokáže ušetriť hodiny času, hovoria múdre knižky.
Ak sa pristihnem unavený, nepokojný, bez motivácie až depresívne. Hneď si poviem a spýtam sa: „To fakt ? Tak to sa cítiť nechceš. Opať nie si vďačný a nie si sráč. Myslíš si, že prežívaš niečo ťažké ? Predstav si Gulagy, ťažbu v baniach alebo robotu za pásom.“ A hneď sa na to pozerám s väčším nadhľadom. Už Aristoteles povedal:
Cieľom múdreho človeka nie je nájsť šťastie, ale vyhýbať sa nešťastiu.
Hneď sa teším ako si oddýchnem, par hodín predsa vydrží každý z nás a môže sa tešiť na reset a nový začiatok. Človek naozaj veľa znesie. Určite netvrdím ako v úvode, že máme so sebou pravidelne bojovať, ale všetci máme schopnosť riešiť svoje problémy. Niekedy sa stačí stiahnuť, inokedy LEN pýtať alebo si prestať ubližovať.
Jedno z uvedomení, ktoré ma dlhšie formovalo na základe mojich hodnôt, bolestí, skúseností, a má na mňa emočnú silu znelo aj nejako takto:
„Som nesmierne vďačný za to, že žijem, že sa môžem zhlboka nadýchnuť, myslieť, pozerať sa okolo seba, vykročiť von bez mreží za oknami. Že sa nemusím báť, kde budem dnes spať, čo jesť, čo piť. Že mám všetko čo potrebujem a s týmto bohatstvom, môžem pracovať na svojich cieľoch, snoch, záujmoch, pomáhať ľuďom a tráviť čas s takými, od ktorých môžem čakať podporu tiež.“
#3. Fyzický pohyb
Rozvoj fyzickej zdatnosti a zdravie sú pre mňa jednými z najväčších životných priorít, hodnôt a potešení. Rozdeľujem ich na cielený tréning a pohybovú všestrannú aktivitu, ktorá má veľkú úlohu v rámci celého dňa (veľa chôdze, pauzy od sedenia, neustála zmena polôh, dýchanie ak treba napr. so slamkou počas šoférovania alebo za PC). Opäť vždy sa cítiť dobre a mať dostatok energie.
V rámci cieľov spomeniem napr. dopracovať sa na svetovú úroveň v silovej gymnastike, rozvoj svojho pohybového potenciálu (sila, rýchlosť, vytrvalosť, koordinácia, vnímanie a iné aspekty…) podľa svojich potrieb, individuality a záujmov ako napr. futsal, beh, indoor/ outdoor aktivity ako lezenie, hory, skialpy atď. atď. na toto všetko jednoducho chcem byť silný, zdravý a výkonný (silový – funkčný – nápravný tréning) v rámci udržateľnoti a preto investujem mnoho času, peňazí do získavania vzdelania, praxe atď. V rámci silovej gymnastiky je špecializovaný tréning stojky, ktorá ma fascinuje a baví.
Tiež ma baví tanec. Takže 1 – 3 tri krát do týždňa v rámci zábavy, rozvoja, naplnenenosti chodím na salsu a bachatu. Mám rád aj ľudovky a uvidíme kam ma to zavedie. Tanec a radosť z hudby je pre mňa energiou a oslavou života. Potvrdzuje to náš vývoj, staré civilizácie aj pozostalé národy a kmene. Naopak život bez tanca a hudby je fádny a často krát dôvodom skrytej depresie či nenaplnenosti a a pocitov menejcennosti.
Rozpohybovať, rozdýchať, prekrviť telo a spustiť biochemické procesy sa snažím teda hneď z rána a to niečo som už spomenul na začiatku. Je to pre mňa kľúčové. Nie som zástancom výziev ako 30 drepov každé ráno, alebo 10 zhybov/ klukov/ lahsedov. Niekomu to môže fungovať. Mechanizmus je spoločný. Chceme sa cítiť dobre. Robí nám dobre prekrvenie tela/ hlavy, predýchanie. No nie všetci sa na to takto pozerajú. Vidím vo svojom okolí, že pre mnoho ľudí, všetko okrem chodenia a sedenia je cvičenie, ktoré prináša utrpenie, pot a nudu. Takže je na každom z nás ako to chce. A ako si to spravíme, tak to budeme mať. Treba nájsť to svoje, skúšať. Ak sa do niečoho nútime a nevidíme v tom zmysel, potom je isté, že dlho nevydržíme. Poradím, že môžete vyskúšať vedenú rannú yogu, roller, nechať si od niekoho poradiť, prejsť sa pokiaľ to nie je súčasť vášho povolania, expandre, kruhy na doma, jednoručky a mnoho iného.
Asi aj z toho dôvodu som sa dal na cestu trénera/ coacha, pretože toto je jednou z vecí, ktoré viem najlepšie a robil by som to tak či tak. Takže mám to šťastie, že veľa krát sa hýbem alebo aj trénujem s niektorými zverencami. Ak by vás o tréningu, pohybe, práci s vlastným telom zaujímalo viac, môžete si zakúpiť edukačný a vzdelávací program s mnohými videami a (audio)informáciami, ktorý vás prevedie z najnižšej úrovne bezpečne, progresívne a verím, že aj zábavne do stále vyššej. Viac zistíte na OOST Level 1 – 5.
Potom sa pozriem na úlohy dňa a podľa dôležitosti a situácie začnem tými, ktoré treba vyriešiť. Niektoré úlohy vyžadujú kreatívne naladenie a pokojnú myseľ (články, infoprodukty, príspevky, videá, workshopy, stretnutia), iné tzv. robot režim (emaili, upratovanie, plánovanie, kontrola funkcionality webu, delegovanie atď.) nevyžadujú taký stupeň sústredenosti a pokoja.
#4. Vzdelávanie
Vzdelávanie je pre mňa veľmi dôležité a obohacujúce. Podľa mňa je to ťaženie peňazí, pretože skutočne všetky informácie máme dostupné a máme k nim prístup z rôznych zariadení, odkiaľkovek a kedykoľvek. Áno je to až toxické množstvo, ale od toho si máme vybrať relevantné zdroje a nasledovať dôveryhodné vzory. Časom sa každý prepracuje k tomu kvalitnému.
Ráno, cez deň alebo večer si zvyknem na 30 – 120min. čítať. Od vzťahov, spirituálnej a success literatúry až po odborné informácie z celej životosprávy (medicína, športové vedy, výživa…). Na WC väčšinou sledujem vybrané stránky na instagrame a odpisujem na FB messengri 🙂 Nosím pri sebe tiež staré smartphony kde mám aplikáciu napr. smart audio book a nahratých desiatky audioknižiek. Skoro som zabudol FB skupina Elektronická knižnica pre každého je miesto kam môžete pridávať a sťahovať cez uložto vybrané infomateriály úplne bezplatne.
#5. Cielený tréning a aktivita
Tréning a pohyb. Celý deň sa snažím mať pestrý a robím si prestávky minimálne v podobe prechádzok na poštu, do obchodu a mliekomatu, niekedy do prírody, keďže nemám psa. Keď je teplo chodím na „bicygli“ alebo behom do činkárne, ktorú mam 4 km od domu. Bývam na piatom poschodí bez výťahu, čo beriem úplne automaticky.
Z tréningového hladiska môj týždeň vyzerá zhruba takto:
- 1 – 3 silová gymastika
- 1 špecializácia stojka
- 1 – 2 Silový tréning tzv. LowerBodyStrength a Functional Hypertrophy
- 1 – 2 futbalové , futsalové alebo atletické tréningy
- 1 – 3 salsa, bachata, tančiareň
- 0 – 1 otužovanie
- 0 – 1 túra alebo beh
- 0 – 2 krát wellness
#6. Stravovací režim
Zásadne čakám na hlad a nebojím sa ani niekoľko hodinových okien. Som si vedomý, že telu to len prospeje, keďže drvivú väčšinu dní v roku (nehovoriac o minulých) sa prejédame a konzumujeme nadbytok.
V období hladu sa v tele spúšťa užitočný proces autofagocytózy (využívanie starých, poškodených a rakovinových buniek za účelom tvorby energie).
Navyše hlad stimuluje sympatikus – aktívny nervový systém, čiže prirodzené nastavenie nabudenia, prílevu energie, stimulovaného myslenia … Preto prvé jedlo prichádza medzi 11 – 14 hod. (Čo takmer vždy je tento recept – jednoducho mi chutí a je plný výživných látok). Jeho genialitu si vždy uvedomím, keď ho náhodou nemám dlhšie ako deň. Mať rýchlo stráviteľné, super kvalitné a výživné jedlo, ktoré vás nezaťaží je proste fantastické.
ll
Potom nasledujú tréningy buď moje alebo s klientmi resp. stretnutia ohľadom optimalizácie životosprávy alebo s partnermi. A tam opäť padne nejaká káva alebo čaj. Druhé väčšie jedlo mávam medzi 18 – 21 hod. Z pravidla to je buď praženica s ryžou, pečienka so zemiakmi, guláš z diviny/ zveriny/ polievkový vývar/ pstruh so zemiakmi… K tomu vždy nejaká zelenina (holé ošúpané mrkvy resp. smoothie, kyslá kapusta, mrazená zelenina, paprika, paradajky). A niekedy aj niečo mimo z tohto zoznamu (oslavy, rodinné obedy). Vždy je to však kvalitné a prirodzené resp. radšej nič.
Moj vzťah k snackom ? Žiadny. Radšej sa najem poriadne a menej, ako často a trocha (ale to je individuálne). Musím byť mimoriadne hladný aby som po niečom siahol. Väčšinou je to nejaké ovocie, veľmi málo proteínová tyčinka a mám slabosť na pražené mandle, takže 5 krát v roku aj to 😀 Na to ako potláčať alebo rozpoznať falošný hlad existujú rôzne stratégie [6 spôsobov ako sa vyhnúť prejédaniu a falošnému hladu … ].
#7. Nastavenie mysle a stres manažment
Som mimoriadne pozorný k svojim emóciám a prežívaniu. Snažím sa cítiť dobre počas celého dňa, lebo len vtedy som schopný rozdávať empatiu, láskavosť, pomoc, podporu. Samozrejme negatívne emócie neobchádzajú ani mňa. Sú našou prirodzenou súčasťou, len vďaka nim dokážeme vidieť šťastie, oceniť to pozitívne a to čo v živote máme.
Takže pozorujem sa a urobil som si zásobník nástrojov, ktoré má vždy dostanú do pohody (1. diár – tu mám koncentrované myšlienky, bývalé omyly a zlyhania, ktoré mi pripomínajú čo som už prekonal, čo mi pomohlo, nasmerujú ma k hodnotám a vďačnosti. Mám v ňom svoje ciele a plány. Tak neostane čas na strácanie času a venovanie sa negatívnym myšlienkam.
Naučil som sa negatívne myšlienky pristihnúť, usmiať sa ne a poslať preč. 2. (Audio) Knihy a obľúbené portály, ktorými sa dennodenne obklopujem a kŕmim svoju myseľ myšlienkami hojnosti, možností, blaha a lásky, miesto toho aby sa do mňa dostali myšlienky zla, strachu a nenávisti či závisti.
3. Pohyb – tréningy, (audio) prechádzky, wellness, tanec …
4. Ľudia – klienti, priatelia, rodina, komunita, stretnutia
5. Meditujem dýchaním, pohybom alebo čítaním o samote, keď cítim nával stresu, tlaku a cítim sa zle. Vizualizujem, keď ma prepadnú pochybností, depresie či menejcennosť. Predstavujem si ideálny život, idálne schopnosti, ženu, deti, rodinu, zážitky.
Hudbou si pomáham tvoríť vnútornú realitu. Pustím si to čo potrebujem. Hudba sú vibrácie, ktoré dokážu v nás zmeniť pocity a tým pádom myšlienky. Hudba je zdrojom energie, ktorou sa realizovali géniovia a umelci. Do hudby vložili seba a svoje schopnosti. Každý dokáže tieto vibrácie zachytiť, ktoré mu robia dobre. A tak sa energeticky nastaviť ako práve potrebuje (upokojiť ? vyhecovať ? inšpirovať ? niečo sa naučiť ?). Je toho samozrejme viac. Nastaveniu mysle som venoval celú a hneď prvú kapitolu vo svojej knihe Puzzle Života, a obrovským prínosom z tohto pohľadu je druhá časť Mentor z FB (úspešní, bohatí, zrelí páni, od ktorých som mal česť sa učiť), pretože ju považujem za nadôležitejšiu časť celej skladačky.
#8. Nočný režim
Väčšinoju hodinu pred spaním, si zoberiem diár, naplánujem zajtrajšok a potom si niečo čítam, podľa aktuálnej potreby niečo vyriešiť alebo čo ma zaujíma. Najneskôr o 23 sa snažím byť v posteli. Ak si prajete dozvedieť sa niečo viac vyslovene o spánku, tu nájdete 13 vedecky podložených faktov a odporúčaní.
Snažím sa nežiť ako stroj. Mám rád zmenu, ale spánok je pre mňa prioritou, rozhoduje o množstve energie na celý budúci deň.
Budúce výzvy ? (aktualizácia 2018)
- Chodiť spať do 22: 30 a vstávať medzi 5 – 6h prirodzene sám od seba (podľa východu slnka počas roka). *Od používania SM II. a decembra 2017 misia plnená s veľkou úspešnosťou.
- Byť menej na FB. TV už roky nepozerám, max. „fodbal“ resp. niečo obohacujúce (odborné, v inom jazyku, s partnerom). Cez FB však komunikujem, pracujem, vzdelávam sa, ale často krát to moju myseľ podvedome zvádza sledovať prácu a životy iných ľudí, ktoré v nás jednoducho spúšťajú závisť, pretože nám to ukazuje čo všetko nemáme. Nedá sa predsa porovnávať so stovkami iných životov, ktoré ukazujú tie najsvetlejšie chvíľe na dovolenkách, horách, exotikách, mestách….
Povedať si , že ja doprajem, nezávidím, možno znie pekne, ale pravda je to čo cítime. Mne to teda odvádza pozornosť od toho čo skutočne chcem. - Byť presný, nemeškať a radšej prísť o 10 min. skôr. So SM II. je úspešnosť zlepšená asi o 50 -70 %.
- Naučiť sa spievať resp. sa aspoň nehanbiť za svoj nespev (používam na to vlastné auto 🙂 ) a tancovať z úrovne stredne pokročilý, na úroveň „Macho“ 🙂
- Zábavať sa na ceste a v HRE zvanej približovanie sa k cieľom 🙂 Ak vás zaujíma viac ohľadom plánovania, podnikania, sebariadenia, sebapoznávania atď. vo FB skupine SelfManagers (nie je treba vlastniť diár SM II. ) sa viac delím o rôznych zručnostiach, situáciách zo života…
Mojou aktúalnou snahou je jedno-duch-osť, minimalizmus (čo najmenej potrebovať) a efektívnosť (urobiť správne veci správne v správny čas). Čo najviac vecí eliminovať, čo najmenej vecí potrebovať a byť na nich závislý. Snažím sa vybudovať automatické systémy, ktoré nahradia moju činnosť a ja sa budem môcť venovať tomu čo mám rád, pomáhať a podporovať druhých ľudí.
Nezabudnite, že naše telo je hlavne nástroj, ktoré umožňuje našej mysli naplno realizovať tie najvyššie hodnotné myšlienky do ktorých zasahuje vyššie vnútorné vedenie, keď už je človek v tejto fáze vedomia a poznania. Rozvíjajte sa harmonicky, milujte, tešte sa a tvorte.
„Zdá sa, že dokonalosť je dosiahnutá nie vtedy, keď už niet čo pridávať, ale keď už nie je čo uberať“.
Antoine de Saint-Exupéry
[2] Opp MR (January 2009). „Sleeping to fuel the immune system: mammalian sleep and resistance to parasites“. BMC Evolutionary Biology. BioMed Central Ltd. 9: 1471–2148. doi:10.1186/1471-2148-9-8. PMC 2633283 . PMID 19134176
[3] Peres, Judy (14 March 2012) A good reason to get your zzz’sChicago Tribune Health, retrieved 26 March 2014