polievka

Polievkový poctivý vývar je skutočným tradičným tekutým pokrmom, ktorý je stále veľmi podcenovaný z hľadiska výživnosti alebo nesprávne pripravovaný. V tomto článku si vysvetlíme rozdiel medzi prevarenou vodou a rozpustenou polievkovou „zliatinou“. Zlatý poklad totiž nájdeme v rozpustených živočíšnych zložkách – kože, orgánov, chrupaviek, špiku kostí a iných častí. Najčastejšie ide o kuracie, hovädzie, rybacie, ale aj morčacie, bravčové zdroje. Ruku na srdce koľko z menovaného si bežne doprajeme ?

Prečo by nás to malo zaujímať ?

Ľudské tkanivo je tvorené tak isto z orgánov, kože, väzivových a kĺbových štruktúr. Ako chceme mať zdravé a silné kĺby, elastickú pokožku, zdravé črevá a tráviaci systém, keď telu pravidelne nedodávame stavebné látky ? A to sa netýka len vegetariánov a vegánov. Stále prevláda počet všežravcov, ktorí sú navyknutí konzumovať len svalovinu mäsa ako stehná, prsia, pliecka a podobne. Takáto nevyvážená strava spôsobuje prebytok aminokyselín napr. metionín a môže spôsobiť zvýšenú tvorbu toxického metabolitu Homocysteín, zodpovedného za metabolické poruchy, neplodnosť, potraty, rakovinu a iné. Nehovoriac o lacných, spracovaných a chudobných potravinách, ktorými dnes nahrádzame svoju prirodzenú stravu a sú hlavným vinníkom civilizačných a metabolických chorôb.

Ktoré sú to tie zázračné tak veľmi cenné látky ?

Čísla sú odhadom. Množstvo sa líši od druhu zvieraťa, jeho stravy, dĺžky varenia, množstva octu, či bolo mäso už predvarené a podobne.

 • Kosti obsahujú hlavne minerály ako vápnik (cca 12 – 70mg / tanier, mlieko obsahuje na porovnanie 300mg), fosfór, magnézium a draslík.
 • Špik je vzácny kus. Obsahuje vit. A, K2, omega 3 a 6, železo, zinok, selén, bór a mangán. Obzvlášť výživný je špik z jahňaciny a hovädzieho s obsahom CLA – konjugovanej linolovej kyseliny s protizápalovými a protirakovinovými účinkami.
 • Spojivové tkanivo poskytuje glukozamín a chondroitín, čo je veľmi obľúbenými zložkami kĺbových doplnkov a mnohé výskumy preukázali napr. zníženie symptómov bolestí pri artritíde. Kto sa rozhodne pre doplnky odporúčam L-glukozamín.

Všetky obsahujú aj kolagén, ktorý sa varom a pridaním octu mení na želatínu a tá obsahuje aminokyseliny glycín, cysteín, prolín a iné.

Jednoduchý postup a príprava

Ingrediencie na 4 litre:

 • 1 – 1,5 kg kostí resp. celé kura, 2PL jablčného octu, zelenina, cibuľa, korenie, KL soľ

Postup

 1. Vložíme suroviny do hrnca z nehrdzavejúcej ocele
 2. Zalejem vodou, pridáme ocot a necháme zovrieť (zeleninu pridáme až v poslednej hodine). *Necedíme, z vrchu neodoberáme mastné časti – rozpustia sa.
 3. Znížime teplotu, dochutíme a dosolíme. Kľúčové, necháme vrieť 4 – 24 hod. (čím dlhšie tým viac látok sa uvoľní a zvýrazní sa chuť)
 4. Skonzumovať do týždňa

 

Potenciálne zdravotné účinky poctivého vývaru

Na dosiahnutie účinkov odporúčam konzumovať min. 1 krát za dva týždne a optimálne 1-2/ týždeň.

 • Protizápalové účinky spôsobené synergiou látok. Bolo preukázané, že napr. arginín a glycín majú silné protizápalové účinky.
 • Redukcia váhy spôsobená nízkou kalorickou hodnotou (100g/cca 260 kcal), ale zároveň vysokou vlastnosťou zasýtenia vďaka želatíne. Preto je napr. vývar vhodný ako ľahké raňajky, večeru či k bežne k obedu.
 • Výživa kĺbov a kostí. Jeden z najbohatších, najlacnejších a najvstrebateľnejších zdrojov glukozamínu a chondroitínu, ktoré sú prirodzenou stavebnou látkou chrupaviek. Kolagén – želatína – glycín sú zase najrozšírenejšími stavebnými látkami väzív, kože a spojivových tkanív. Pravidelná konzumácia vývaru je určite výborná prevencia pred vznikom kĺbových ochorení a v mnohých prípadoch môže pomôcť.
 • Pozitívne účinky na epitel tráviaceho traktu, ale aj podpora elasticity kože. Vedci odhalili, že celkové zdravie veľmi výrazne súvisí zo zdravým tráviaceho traktu. Štúdie ukazujú, že kolagén a ďalšie rozpustné látky možu zlepšiť potenciálne senzitivity napr. na mlieko, gluten. Ďalej má hojivé účinky na sliznicu žalúdka a čreva, čím podporuje samotné trávenie, vstrebávanie, viazanie vody, udržiava zdravie mikroklkov a hlienového povrchu, a predchádza vzniku napr. syndrómy „leaky gut“ (priepustnosť sliznice čreva do krvného obehu)  a podporuje zdravú mikroflóru. Dámy, ktoré majú problémy s celulitídou, zaradenie, vývaru môže prispieť k zlepšeniu stavu pokožky.
 • Zlepšená funkcia mozgu, spánku a imunity. Výživová hodnota vývaru zabezpečuje dostatočné množstvo kritických mikrolátok, ktoré podporujú samliečebné a prirodzené mechanizmy v tele. V jednej štúdií 3 gramy glycínu pred spaním výrazne zvýšil kvalitu spánku, rýchlosť zaspatia aj jeho hĺbku a dĺžku.

Už viete čo poctivá polievka má obsahovať a ako ju pripravovať. Nedajte sa oklamať v stravovacom zariadení. Je pravda, že čoraz viac podnikov pochopilo, že lojalitu a spokojnosť zákazníkov získajú poskytovaním pridanej hodnoty. A že to vôbec nemusí byť drahšie ste sa mohli presvedčiť v tomto článku.

Pokiaľ poznáte také stravovacie zariadenia, chcete sa podeliť o svoje skúsenosti, tipy, či recepty, neváhajte tak urobiť do komentov.

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22529837 2. https://www.westonaprice.org/health-topics/why-broth-is-beautiful-essential-roles-for-proline-glycine-and-gelatin/ 3. https://www.unmc.edu/publicrelations/media/press-kits/chicken-soup/ 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14600124 5. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1479-8425.2006.00193.x/full 6. https://draxe.com/the-healing-power-of-bone-broth-for-digestion-arthritis-and-cellulite/ 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11035691 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/11035691/ 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18416885 10. https://authoritynutrition.com/bone-broth-101/
Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: