Tento článok nie je o dovolenke na ešte neobjavenom a nepomenovanom ostrove obývanom pravekými jaštermi. Nie je ani o najluxusnejších službách a bankovaní z nádob obloženými diamantmi, či soľnom wellness ukrytom v panenskej jaskyni starej 2, 5 miliónov rokov lemovanú stalaktitmy.

Tento článok vznikol ako vyjadrenie erupcie aktuálne zachytených emócií z „obyčajného“ miesta, ktoré mi ponúklo riešenie na dlhodobo nevyriešený problém a o ktorý som sa chcel podeliť resp. ponúknuť všetkým, ktorí si túžia pravidelne a dostupne oddýchnuť sami či s partnerom, vypnúť hlavu a zároveň sa cítiť neskutočne dobre. Stačí len na dve hodinky vypnúť TV a … Ak si z neho odnesiete čo by len úšrkn, tip, inšpiráciu, moje poučenie či radu pre seba, potom to splnilo účel  a budem rád.

3 MONTHS AGO

Milujem pohyb, plávanie, slnko, teplo, oddych a tak vyzeralo aj moje leto po 3 rokoch na Slovensku. Trávil som ho takmer celé v krásnej Banskej Bystrici, odkiaľ aj som. Avšak bolo až tak aktívne (futbal, turistika, silová gymnastika, atletika, bicykel), že boli dni keď hlava aj chcela, ale telo už nevládalo a nemohlo.

Čo s tým ? Ako zregenerovať, oddýchnuť si. Kvalita vs. cena.

Bývam 2 min. autom, 5. min na biku a 17 min. pešo od skvelej mestskej plavárne Štiavničky. V okolí BB je termálnych, wellness a iných atrakcií a zariadení na cárach. Ale ak vám stačí výrivka, 50 m bazén a para najoptimálnejšia voľba je plaváreň, ktorú môžete mať za 3€/ 1,5h. alebo 50 centov/ 36 min. A tak som si vybral túto voľbu a začal som chodiť 1 – 4x do týždňa.

Problém

Čo čert nechcel. Ozvala sa mi pravdepodobne nejaká alergia na látku v dezinfekčnom prostriedku, ktorú si pamätám aj z detstva a presne po plavárni. Začali sa mi rozširovať svrbivé červene fľaky, ktoré ani za boha zmiznúť. Až po rozsiahlom ložisku som sa zobral ku kožnej, ktorá to označila za atopicky ekzém a za 2 týždne som bol relatívne v poriadku.

Vášeň

Napriek tomu všetkému som sa zase na plaváreň vrátil v zimných mesiacoch z rovnakého dôvodu – regenerácia, skvelý oddych a vyčistenie hlavy. No malé fliačky sa začali objavovať na nových miestach zas.

K****a čo s tým ? 🙂

K max. spokojnosti potrebujem saunu a najlepšie s vyrivkou. Plávanie je super bonus, ale v mestskom bazéne, ktorého vodu vymieňajú raz za rokn plávam z princípu. A nechcem riskovať potápanie hlavy a dutín do vody, ktorá mi robí problém namočením po krk.

Rovnako chodiť do welness od 10€ kde chýba jedno alebo druhé a mám to od ruky tiež nebola cesta.

Došlo to tak ďaleko, že som otvoril niekoľko okien a prehľadávačov na internete a hľadal zimnú dovolenku, niekde pri mori a slnku, čo najbližšie k Slovensku. Horúci tip padol na Gran Canariu, ale od potvrdenia letenky ma odradilo slabých 21°C v týchto dňoch. Avšak od cieľu na nový rok 2017 – cestovať k moru 2x ročne ma to neodradilo.

A tender vyhrááááááva…

Kúpeľný dom Detvan v Kováčovej. Dopočul som sa o ňom od známeho. Piatok o 18h. 30.12.2016 som sa tu ocitol prvý krát a hrubý text tohto článku pravé píšem zabalený v deke a plachte v oddychovej zóne.

Čím ma Kúpeľný dom Detvan dojal ?

  1. Termálna voda. Čo viac si priať v zime, keď človek nemôže byt pri mori ako 40°C liečiva voda v ktorej vám je po par minútach dosť. Samotný rád kúpeľa je 20 min. vo vode, v odpočivárni a zas vo vode. Dokonalá kúra na zdravú pokožku, vlasy, všetko. Naturálna kozmetika a starostlivosť pre každú dámu a slečnu.

 

  1. Bazén. Kondičné plávanie neočakávajte, ale komu stačí par krát zadržať dych, trocha sa povlniť ako delfín a pokrútiť ako kajman zahryznutý v krku zebry tak si prídete na svoje. Konečne som sa mohol z chuti celý vykúpať.

 

  1. Silová Gymnastika. Moja úchylka, toto nepochopí nikto kto nevyskúša a nevenuje sa tomu aktívne telom aj dušou. (Silová) gymnastika sa vyznačuje pracou celého tela a problémom je, že v raste náš vždy zadrží najslabší článok. A v mojom prípade to sú zápästia a predlaktia, ktoré sa ľahko preťažia a zapália, keď to prepálite. Takže co viac ako sa odľahčiť v termálnej vode a zároveň regenerovať aj nacvičovať prvky ako planche, front lever, V-sit, špicár. Tieto štúdie tak isto potvrdzujú, že protokol – 20 min pobyt presne v takejto vode je najefektívnejší prostriedok uvoľnenia svalov.

Aby sme sa treningovo/ pohybovo zlepsovali, potrebujeme byt trpezlivi a zaroven lahsimi/tazsimi modifikaciami provokovali nervovo- svalovu sustavu k adaptacii na novy podnet. — Dnesny tip je tak trochu z netradicneho prostredia, ked aj pri regeneracii ako spravne dospele dieta vas hravost zavedie na neprebadane miesta 🙂 Vynikajuci nacvik tazsich (gymnastickych) prvkov na zemi ako tuck, straddle, full planche, l/v-sit, spicar. Taketo nadnasajuce podmienky krasne simuluju kozmicke podmienky na mesiaci 😀 a umoznuju nam ochutnat pocit z prevedenia a precitenia pohybov, ktore zvladaju len velki majstri, superhumans a gen-iovia. Kazdy kto to vyskusa rychlo zisti ako by to telo malo fungovat v pozemskych podmienkach 🙂 pohyby, ktore mozog nerobi – nepozna a preto sa dlhsie uci. Zaklad uspechu/ progresu je sila a spravny pohybovy vzorec. — O regeneracii, terapii vodou, chladom, spanku a inych najefektivnych prostriedkoch v knihe Puzzle Zivota www.kniha.tommypovajean.com — 

A video posted by TommyPovajean.com (@tommy_povajean) on

  1. Oddychová zóna. Tu vás vyzlečú, zabalia a nechajú teleportovať do východoázijského chrámu jemnými vibráciami tónov.

 

  1. Cena. Kresťanských 6€ / 60 – 90 min. ISIC – 5€. Dôchodcovia – 4,50€.

Záver

Končím s bystrickou plavárňou do odvolania resp. budem využívať len paru na rýchlo a vo výnimočných prípadoch relaxačný bazén aj na úkor alergie. Dobrá správa je, že začal som robiť prieskum a mobilizovať ľudí za zavedenie vyšších štandardov ohľadom dezinfekcie vody. Vo svete už určite sú možnosti ako udržiavať vodu podľa bezpečnostných kritérií hygienických noriem, aj keby to malo stať troška viac. Kúpu sa tam dennodenne malé deti a hodiny trénujú športovci.

Výzva

Rád napíšem podobnú recenziu a ohodnotím vaše zariadenia, pokiaľ budete mať odvahu ma pozvať 😀 To platí aj o prímorských zariadeniach.

Mila Kováčova, cítil som sa SUPER, GENIÁLNE, ÚŽASNE, PERFEKTNE. Naposledy som cítil taký emočný hurikán spokojnosti, potešenia po absolvovaní výbehu na Chopok a Ďumbier pred rokom po 8 hod. cysklistike deň pred tým. Vidíme sa určíte čoskoro opäť. Ďakujem za orga(ni)zmus.

Viac info o tom čo poskytuje  www.kupelekovacova.sk aj pre normálnych ľudí nájdete na webe.

Kúpele Kovačová disponujú omnoho väčším spektrom služieb, procedúr a terapií. Je to celoslovensky známy región ak nie európsky až svetovo.

Tých možností je až desiatok spomeniem len základne odvetvia (choroby celého tela, balneoterapia, masáže, termoterapia, elektoterapia, liečebné pobyty… )

Cenník

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: