Od štvrtka 4.1.2017 v rámci ponuky „Buďme FIT v roku 2017“ ste mohli v Lidli objaviť široký sortiment športových pomôcok. Na letáku som zaregistroval hlavne moju srdcovku Foam rollery – masážne valce za veľmi lákavú cenu. A keďže mám s touto pomôckou bohaté skúsenosti, nedalo mi to nevyskúšať. Foam roller môže priniesť veľký prospech takmer každému, ale nie je roller ako roller. Vyskúšal som ich desiatky od rôznych výrobcov a preto porovnanie kvality vs. Ceny sa dozviete ďalej.

Priamo v obchode ma potom zaujalo niekoľko ďalších vecí. Na  základe toho som sa rozhodol urobiť si domácu úlohu a dané produkty zo zvedavosti otestovať. V tomto článku sa teda s vami podelím o svoj pohľad čo ne/kupovať , na čo daný produkt môže byť užitočný a možno ušetríte nejaké peniaze.

Môjho subjektívneho výskumu sa zúčastnili nasledovné pomôcky: Foam Roller (masážny valec), Multifunkčný expander pre ženy, Expander s priehradkami rôznej obtiaže, Ohnivé koliesko na brušné svaly a knihy s DVD Pilates a PowerYoga.

# 1 Foam Roller – Masážny valec

O masážnom valci som podrobne napísal v tomto článku – 7 Dôvodov prečo mať multifunkčný valec Blackrol a v roku 2016 viedol  praktický Workshop v Banskej Bystrici.

NE/ VÝHODY

Rovno k veci k tomuto produktu. Lidl ponúkal dve varianty 1) hladký (obr. hore v pravo, prvý z troch) 2) vrubkovaný (strieborný v červneom krúžku). Nevýhodou oboch produktov je materiál, z ktorého sú vyrobené – obyčajný polystyrén. Kvalitné foam rollery ako Blackroll (na obr. hore vpravo stredný a pravý), ktorý odporúčam – je zo špeciálneho plastu, ktorý sa nerozpadne. Napriek tomu som bol zvedavý a na mieste „vyutieral dlážku“ hladkým valcom. A musím sa priznať, že ma príjemne prekvapil. Druhý roller vôbec neodporúčam, pretože polystyrénové výstupky sa rýchlo zdeformujú. Dôvod prečo ma tieto rollery zaujali bola nízka cena 10€.

ZÁVER

Jednoznačne odporúčam značku a firmu Blackroll, kde kvalitnejší valec dostanete za 30€ a vydrží vám roky. Kto si však kúpi hladký valec za 10€ na skúšku, aj napriek tomu, že sa mu skôr opotrebuje, tak svoj účel splní.

# 2 Multi-function expander

Všeobecne mám kladný vzťah k expandrom, minibandom a elastickým gumám. Dá sa s nimi dobre aktivovať svalstvo, rozcvičiť, zvýšiť odpor či odľahčiť.

NE/ VÝHODY

Čím ma upútal tento expander bol asi originálny obrázok na krabici produktu. Je to základný gymnastický cvik. Mnoho ľudí má s ním problémy a tak ma zaujímalo nakoľko dokáže pomôcť. Na popise používania produktu nájdete X ďalších cvikov absolútne z môjho pohľadu neefektívnych a zbytočných.

ZÁVER

Myslím, že vyhodené peniaze. Pekné spestrenie na chvíľu pre začiatočníka, ktorý zistí ako fungujú svaly, ale potom táto pomôcka veľmi pravdepodobne skončí v skrini. Navyše guma je dosť slabučká. Osobne to využijem pri nových klientoch  v gyme.  Ak niekto hľadá expander na vyššie spomenuté účely tak potom odporúčam niektoré z týchto 1. Therabandy na zvýšenie odporu 2. Klasický expander 3. Gumové pásy 

# 3 Resistance band

Dôvod zakúpenia tejto pomôcky je čisto gymnastický. Existuje tzv. prvok špicár. Je to pomerne veľmi náročný a špecifický pohyb na silu, rozsah aj medzisvalovú kordináciu. Pozrite si video dole od 5:05 min. Gumá pomáha zapájať abduktory (svaly zadku, čím sa uvoľnia flexory panvy a lepšie zapoja celé reťazce svalov)

NE/ VÝHODY

Aj napriek mnohým lákavým cvikom na obrázkoch je podľa mňa takmer nevyužiteľný. A to hlavne z dôvodu, že si neviem nikoho predstaviť kto by s tým PRAVIDELNE dané cviky robil a dosiahol želané VÝSLEDKY. Takéto cvičenie jednoducho výsledky doma neprináša.

ZÁVER

Pre gymnastov alebo ľudí, ktorí sledujú napr. gymnasticbodies.com a učia sa l-sit straddle tak fain pomôcka.

# 4 ABS trainer – pekelné koliesko

Osobne si myslím, že táto pomôcka nie je nevyhnutná. Je XY ďalších pohybov, na ktoré nepotrebujeme nič len vlastné telo. Ďalšia vec, že túto pomôcku odporúčam len pokročilým ľuďom určite nie začiatočníkom a ľuďom čo chcú six pack zadarmo pri pozeraní televízie.

Na používanie tejto pomôcky treba dosť dobré skúsenosti a poznanie samého seba ako aj znalosti z funkčnej anatómie (pod/ vysadenie panvy, depresia lopatiek, zapojenie chrbta, práca s dychom…).

ZÁVER

Kolieko sa nezadrháva, funguje dobre. Takže dobrá kúpa za tých 5€ pre určitý typ ľudí.

# 5 Knihy + DVD Power yoga a Pilates

Tieto produkty som kúpil z dôvodu, že dokončujem vlastný Video program – Silovo nápravný tréning Level 1 – 5 s podtitulom Ovládni svoje telo a Vybuduj pohybovo – silové základy. Daj sa dokopy a oprav najslabšie články. A chcel som sa inšpirovať, vychytať muchy.

Osobne si myslím, že „yoga“ je dobrým začiatkom pre každého, kto sa rozhodne, že sa chce o svoje telo starať lepšie a povinnosťou pre každého športovca. Nejde ani tak o ten „názov“ cvičenia, ako to, že yoga využíva celotelové pohyby, ktorými človek využije takmer všetky kĺby a svaly. A o to ide, pravidelne udržiavať svoje telo v prevádzkovom režime každý deň. Sedavé zamestnanie a jednostranný tréning či šport, sú najčastejšie príčiny chronických bolestí a problémov pohybového aparátu.

Jednoducho toho telo potrebuje viac. A ak chceme od neho Viac aj my (silu, zážitky, výkon, vytrvalosť, sex, sebavedomie…) musíme mu venovať viac pozornosti.

ČO KNIHY OBSAHUJÚ ?

Kniha Power yoga a Pilates obsahujú 45 min. video na DVD s hlasom predcvičovateľky alebo bez. V knihe sú obrázky cvikov a nejaké základné informácie o tom – čo jednotlivé učenia sú a postupy k niektorým cvikom.

Môj názor je, že za cenu 7€ (1 kniha + dvd) veľmi príjemný úvod do diania. Človek sa niečo dozvie, môže si prečítať a pozrieť. Určite to nie je pre pokročilých. Materiál neobsahuje ani hlbšie informácie ani náročnejšie cviky, polohy či postupy.

Dôležitá otázka je, čo človek očakáva od týchto produktov a cvičenia. Z môjho pohľadu je to pre dámy, ktoré dlhodobo so sebou nič nerobia a vnútorný pocit, im hovorí, že by mali so sebou niečo robiť. Pojmy Pilates a Yoga sa im čoraz viac dostávajú z okolia do povedomia a preto ich to láka vyskúšať.

Na základe týchto informácií si vyskúšajú dýchanie, súbor ľahkých polôh, pokoj v mysli. Možno si vybudujú väčší vzťah k sebe a budú si venovať viac pozornosti a aktívneho oddychu.

ČO BY VŠAK MALO BYŤ ĎALEJ ?

Nie som silovo – nápravný tréner náhodou. Robil som gymnastiku, futbal, a športujem celý život. Poháňa ma vášeň a láska k pohybu. Jednoducho mi pohyb robí dobre. ALE, časom som sa začal hlbšie zaoberať tým čo naše telo potrebuje. A je super, že ma baví futbal, ale je to nedostatočné. Som na seba náročný a slabosť s bolesťou u mňa nemajú miesto. Hľadám riešenie až kým ho nenájdem.

A myslím, že všetci sa zhodneme, že všetci chceme dobre vyzerať a cítiť sa v sebe so sebou dobre. Chceme vládať počas dňa, v práci, ideálne zvládnuť nejaký kopec. Chceme byť štíhli, mať vypracované telo.

A preto sa mi zatiaľ overila ako najuniverzálnejšia cesta Silovej gymnastiky a silovo technický tréning s bremenom. To znamená, že používame viac ako holú zem, ale hlavne rozvíjame svalovo kĺbové štruktúry postupne, s primeraným dávkovaním a precvičením celého tela. Sústredime sa na zvyšovanie fyzickej zdatnosti cez vykonávanie prirodzených pohybov, ktorým predchádza učenie sa techniky, odstraňovanie slabých článkov (disbalancie, slabosť, bolesti…) a znovunadobúdanie stratených funkcií s akými sme sa narodili.

Neškatulkujeme pohyb do Yogy alebo Pilatesu. Keď je tréning primeraný a dobre vedený, nepotrebuje názov, jednoducho sa zlepšujeme a cítime sa všestrannejšie schopnejší. Postupne pracujeme s vlastným telom a primeranou váhou až kým danú úroveň nezvládame. Zatiaľ som nespolupracoval s nikým koho by to nebavilo a to sú myslím veľmi silné slová. Jednoducho každého baví sa zlepšovať a viac so sebou dokázať robiť. Nepopisujem tu konkrétne veci, cviky, pretože to nie je článok o tom a na instagrame nájdeme zábery z mojich osobnych tréningov ako aj s klientmi. Takže obraz si utvorí každý sám.

ZÁVER

Tejto knižke a DVD jednoznačne mnoho vecí chýba. Je to pre ľudí, asi hlavne ženy, ktoré chcú vedieť viac o Pilates a Yoge. Okolo POWER to teda veľmi nešlo. Je to však podľa mňa veľmi málo. Tieto publikácie neobsahujú návod ako sa dlhodobo posúvať. Pár krát si podýchate na zemi a urobíte pár polôh. Ale za 7€ ak to niekoho prinúti vyskúšať si polohy, ktoré bežne nerobí a viac sa sústrediť na seba, ako jeho telo funguje, potom je to super.

Supermarkety nám dneš uľahčujú nakupovanie. Rozumiem, že je nerálne zháňať všetky zdroje potravín od farmárov a z lokálnych zdrojov. Som za zdravý kompromis. Mnoho ľudí, ktorí nakupujú v supermarketoch hodnotia Lidl ako jeden z najlepších. Všetky športové pomôcky treba chápať nástroje, ktoré potrebujeme MY vedieť ovládať a nečakať od nich zázraky s premenou našej postavy či zvyšovaním výkonu. V prvom rade potrebujeme byť aktívni sami a zaujímať sa o to ako funguje naše telo. V druhom rade by nás mal pohyb hlavne baviť. Takže každému želám aby si našiel to svoje – tancoval, plával, yogoval, bicykloval, behal, posilňoval, liezol… a v prípade potreby ak nevie AKO, alebo má nejaký problém sa poradil s trénerom či iným profesionálom. Sám som si nikdy nemyslel, že budem trénerom. Beriem to tak, že je to len časť mojej osobnosti. Zaujímal som sa o to, lebo som chcel zlepšiť seba a svoj život. Takže to dokáže tiež každý.

Ako hodnotíte článok ? Aké máte skúsenosti s pomôckami ? Kúpili ste niečo podobné v Lidli ako vám to slúži ?

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: