Každý rok sa stretávam s tým istým. Všetci by sme chceli potešiť svojich blízkych na Vianoce. ALE opakujeme jednu chybu. Často krát premýšľame a nakupujeme darčeky, podľa toho čo by potešilo nás (napr. ženy chcú byť prekvapené, muži chcú často krát niečo praktické čo im ušetrí peniaze do budúcna alebo vyrieši nejaký očakávaný problém napr. diaľničná známka, poistenia a iné povinné výdavky) alebo ako by sme druhého vylepšili podľa svojich očakávaní (napr. zle vybraná knižka ).

Každý rieši svoje potreby, má svoje záujmy a spôsob premýšľania. Berte prosím preto nasledovné tipy, ako čistú inšpiráciu. Možno sa v niečom trafím. Pokúsim sa vám v jednoduchosti opísať aj svoje dôvody.

Darčeky do 10€

#1. Vitamín D3

Jediný výživový doplnok pre každého Slováka, ktorý skutočne potrebujeme medzi img_20171215_121516septembrom a aprílom suplementovať, ak chceme zvýšiť svoju imunitu a preventívne udržiavať aké také zásoby tohto hormónu, ktorú využíva každá bunka v našom tele. Vitamín D3 De Vit Forte kúpite bežne v lekárni, je najlacnejší z bežných produktov a v kvapalnej forme (Dospelí 2-3, dieťa do 5r. 1-2 kvapky). Cena – okolo 8€. Vydrží skoro polroka. Viac sa dočítate v tomto podrobnom článku [1] .

Samozrejme platí to pre ľudí, ktorí sa už teraz stravujú aspoň na 80% prirodzene, výživne a jednoducho (vajcia, orgány, sem tam morské plody, ovocie, zelenina, strukoviny, orechy, semená, obilniny, plnotučné poctivé mliečne výrobky… – teda nie sme vegáni ani FastFood stravníci). V inom prípade pripadajú do úvahy aj iné látky [2].

#2. Hap-či

Milý nosový mentolový inhalátor, ktorý vám dokáže spríjemniť náladu pri strese alebo zapchatom nose obyčajným hlbokým nádychom.  Kúpite v lekárni. Cena – okolo 1,5 €.

#3. Nákrčník

Pre mňa na chladnejšie večere, jeseň a zimu absolútnu samozrejmosť. Prvý krát som sa s tým stretol pred pár rokmi v Španielsku. A odvtedy som to čoraz viac videl aj na Slovensku. Využitie  je jasné – praktická minimalistická termoizolačná vrstva jedného z najcitlivejších miest na tele = krk. Osobne môžem byť v zime aj holý, ale keď mám čelenku a nákrčník som v teple 🙂 Miesto – Decathlon. Cena – cca 2-3€. (foto dole)

#4. Čelenka

Pre mňa osobne veľmi praktická vec – na bicykel, bežné nosenie, otužovanie. Nemám rád čiapky, pretože sa mi v nej parí hlava a mastnia vlasy. Miesto predaja – Decathlon. Cena – cca 7€. (foto dole)

#5. Gumenný Expander 3m

Veľmi užitočná pomôcka, ktorú používam takmer dennodenne vo svojej praxi. Expander tejto značky a dĺžky je z mojej skúsenosti úplne optimálny. 30 dňových výziev cvičebného charakteru je plný internet. Najnovšie fičia výzvy s drepmi. Z mojej skúsenosti len veľmi málo ľudí nestratilo túto silovo – pohybovú schopnosť. A tak krčenie sa v nútenej pozícií hlbokého drepu veľmi nevidím ako najšťastnejšie.

Efektívnejším, menej bolestivým spôsobom a tým pádom aj udržateľnejším spôsobom rozpohybovania a zväčšovanie rozsahu pre mnohých ľudí môže byť práve naopak za pomoci expandra. Výhodami tejto pomôcky je primeranejšie napätie, lepšie nastavenie a prekrvenie celého trupu, vrátane paží. Čo je koniec koncom základným mechanizmom aby sa nám uvoľnila a posilnila aj panva (bedrové kĺby, svaly zadku…).

Natočil som pre vás aj toto video so základnými pohybmi. Variácií s rôznym zameraním je viac, ale s týmto si na začiatok bohate vystačíte. Odporúčam to teda ako veľmi dobrú Warm Up pomôcku alebo ranné rozhýbanie a predýchanie. Cena – cca 6,5€. Objednáte v eshope.

 

Darčeky do 20€

#6. Otužovacie ponožky

Plánujete manželovi opäť kúpiť ponožky ? Čo tak neoprénové ? 🙂 Nechce náhodou začať otužovať ? Kúpte si neoprénové ponožky, hiko ponozky 3mmktoré chránia vaše nohy mechanicky, aj termoizolačne. Osobne som 4 roky otužoval natvrdo – na holo. Neoprénové ponožky som vyskúšal až tento rok. Naozaj je to rozdiel. Ak ste citlivejší na chlad, bude to pre vás super, rovnako v naturálnom teréne, kde neviete čo je na dne. Ja mám tieto ponožky z plutvy.sk Cena cca 15€.

#7. II. Aktualizované vydanie Knihy Puzzle Života

img_20171215_122230Táto knižka je vynikajúcim odrazovým mostíkom. Ťažko povedať pre koho. Ja hovorím, že pre každého, kto je pripravený a chce sa mať lepšie. To čo som do nej dal by sa dalo opísať stovkami hodín odbornej literatúry prepísanej do najjednoduchšej podoby akej som bol schopný. Aby sa to dobre čítalo. A zároveň som neutajoval zdroje. Ak niekoho niektorá téma zaujíma hlbšie, tak môže pokračovať hlbšie cez uvedený zdroj alebo mi napísať email. Sú tam posolstvá od lekárov, trénerov, psychológov, podnikateľov, investorov, milovníkov žien, mysliteľov a iných… Kliknite na odkaz [3] a pozrite si obsah.

#8. Diár SelfManager II.

Ďalší môj produkt. ALE prečo ? Tento diár je výsledkom toho najlepšieho img_20171215_122028systému aký som bol schopný navrhnúť pre prácu s každým dňom o akom píšem nie len v knihe Puzzle Života, ale aké som prebral od desiatok ďalších úspešných ľudí a iných diárov.

Jednoducho som si zobral všetko zaujímavé, aby som eliminoval balast a ponúkol zákazníkovi diár, ktorý mu pomôže využívať svoj čas (energiu) a myseľ (pozornosť) najefektívnejšie ako bude môcť.

Samozrejme nie je pre každého. Človek musí byť pripravený, musí mať základ. Musí byť v etape života, kedy je schopný takýto diár využiť. Viac info nájdete na tomto linku, ale rovnako na instagrame či facebooku pod hastagom #selfmanagerii

#9. Vybrané produkty od PowerLogy

vianocne combo vianocny special od powerlogyDôvod prečo odporúčam produkty ako Nugát (vylepšená nutella z lieskovcov), mandľové maslo, ceylónska škorica, kokosový olej, ghee (alpské maslo bez bielkovín) MCT olej, vybraná káva a iné… Je, že tieto produkty sú brutálne kvalitné a čisté.  

Zlou správou je, že niektoré z nich sa nedajú ZOŽRAŤ na menej ako dva krát :-). Každý má občas slabšie dni a chvíle a preto je lepšie sa prejesť radšej zdravšie ako „smeťami“. Iné produkty zase ťažšie dostanete niekde inde. Pozrieť si výber [4].

#10. Prírodná kozmetika Amphora

Voňavky a iné kozmetické produkty, to je jasná vianočná vec. Ja vám môžem odporučiť vlastno ručné prírodné produkty od kamarátky, ktoré aj ja odoberám. Konkrétne deodorant, založený na soli kamenca a koreňa maranty (arrowroot) čím nahrádzam bežné spreje s hliníkom. Či ste muž alebo žena, všetky produkty si v prípade záujmu môžete pozrieť tu [5].

#11. TRX z Decathlonu

Tento darček plánujem darovať svojej babke a dedkovi. Prečo ? img_20171215_121846Obaja sú zoslabnutí, do gymu alebo k terapeutovi ich dotiahnem len ťažko. Obaja sa sťažujú na bolesť ramien, krížov, kolien atď. Diagnóza je jasná. Nedostatok rovnomernej sily (sila príťahových svalov – chrbát, zadok…). Odkiaľ by ich mali, keď po schodoch nechodia a iný pohyb ako nosenie tašiek, chôdza a domáce práce nemajú ?

Na poslednej návšteve u mňa, keďže mi doma visia v obývačke kruhy aj trx, som ich zapriahol. Nerobil som s nimi nič len odľahčený drep a príťah. Samozrejme sa im to páčilo a cítili sa lepšie. Nikto nemá rád cvičenie, ale každý miluje pohyb, ktorý mu robí dobre. Takže pod stromčekom si nájdu trx z decathlonu, ktoré je za veľmi dobrú cenu (cca 20€)  a vo veľmi dobrej kvalite, z čoho som bol veľmi prekvapený. Ak poznáte originál TRX závesný systém, ten stojí medzi 50 – 200€. Už musím len vymyslieť kde im navŕtam háčik.

Darčeky do 50€

#12. Masážny Valec

img_20171215_122328Tak toto je TOPka. Stále o tom veľa bežných ľudí buď nevie, alebo nevie využiť maximálny potenciál. Aj preto som pre vás natočil toto jednoduché 2 min. video.  Ono viac to na začiatok naozaj nechce. Len PRAVIDELNE (5/7 dní) uvoľňovať základné svalové partie. Všetci elitní atléti to používajú a väčšina lepších osobných trénerov s klientmi tiež.

Načo vám to je ? Je to taká aktívna masáž, kde len neležíte pasívne na masérskom stole, ale zároveň pracujete so svojim telom. Tých efektov je viac ako prekrvenie, posilnenie (rôznych časti tela, keďže sme často opretí v podpore na lakťoch alebo na rukách), mobilita (pohyblivosť kĺbov), uvoľnenie a odstránenie spazmov (stuhnutých miest s najväčším napätím), predýchanie… Osobne roller používam viac ako 4 roky. Prvé 2 roky som ho nosil vo vrecúšku všade so sebou. A keď píšem všade tak naozaj všade, viac ako peňaženku.

Osobne mám najlepšiu skúsenosť s rollermi od BlackRoll (soft a medium hladké, cena cca 32€). ALE niekedy sa podaria dostačujúce aj v Kauflande, Lidli či Decathlone za cca 15 €. Tento článok [5] som napísal pred 2 rokmi.

Natočil som pre vás aj toto inštruktážne 2 min. video. Naozaj to viac na začiatku nechce.

 

#13. SILVERCREST® Smoothie-Mixer SSMP 900 A1

SILVERCREST® Smoothie-Mixer SSMP 900 A1 1Smoothie maker je na tomto zozname, pretože ho osobne dennodenne používam na mixovanie tvarohu, robenie shakov, mrkvy alebo aj napr. zázvoru či citróna do čaju. Receptov je neobmedzene, preto si myslím, že môže veľa ľuďom zjednodušiť a spríjemniť chvíle v kuchyni ako aj prispieť k rôznym cieľom ako chudnutie, regenerácia, lepšie stravovanie, neprejédanie sa, jedenie viac ovocia a zeleniny, príprava jedla/ nápojov do práce, školy, či na cestu so sebou.  

Osobne som vyskúšal viac mašín a momentálne som veľmi spokojný s týmto produktom. Kúpil som ho v obyčajnom lidli. Cena – cca 39€. Mávajú ho asi v náhodnej ponuke, ale keď budete chcieť podľa názvu vygooglite.

#13. Ďalšie tipy…

Dialničná známka

Praktický darček z kategórie nutností. Myslím si, že poteší každého kto má auto a využíva diaľnice. Do tejto kategórie môžu patriť všetky ostatné povinné náklady, ktoré musíme zaplatiť od nového roka.

Slamka do auta

Chcete mať viac energie, preventívne si chrániť svoje kríže a naučiť sa lepšie dýchať img_20171213_152110bez platenia ťažkých peňazí lepšiemu osobnému trénerovi, či terapeutovi ? Tak vyskúšajte počas šoférovania dýchať cez slamku (nosom dnu, ústami cez slamku von). Toto je priatelia veľmi užitočný tip ako sa naučiť podvedome dýchať efektívnejšie, menej sa rozčulovať za volantom a urobiť niečo užitočné pre seba počas dlhého sedenia, či uviaznutia v zápche.

Tak ako cvičenie aj dýchanie je funkcia, precvičovanie určitých svalových reťazcov video [6] (bránica, zdvíhače hrudníka, šikmé hlboké brušné svaly, panvové dno…). Neviem vám sľúbiť, že vám to bude fungovať ako mne, že budete cítiť to čo ja, že vyriešite to čo ja, ale za pokus to stojí (na fotke môžete tiež vidieť čelenku a nákrčník).

Môj aktuálny celoživotný už vyselektovaný zoznam TOP kníh a webov z rôznych oblastí, ktoré by som určite odporučil, ak vás dané témy zaujímajú.

Telo a fyzický tréning (Všetko od Michael Boyle a Gymnastic Bodies, Dr. John Rusin, Dr. Joel Seedman, Martin Snášel, Muscle & MotionDr. Vladimír Janda…)

Telo, výživa a funkčná medicína (Dr. Michal Piják, Silvia Horecká – terapia jedlom, Chriss Kresser, Chriss Gunnars, Dr. Josh Axe, Chris Masterjohn,

Životospráva pre lepší výkon, zdravie, rozvoj ( Vlado Zlatoš, Dušan Plichta, Martin Chudý, Mišo Duchoň, Moderný Pračlovek, Michal Pataky, môj blog,  …)

Duch – vnútorné sebapoznávanie (Všetko od Mark Dzirasa, všetko od Eckhart Tolle, všetko od Osho…).

Ďakujem za prečítanie, verím, že článok splnil účel, a poteší ma váš koment (či už názor alebo iné doplnenie…). Potrebujete poradiť ? Napíšte mi email na tommy@tommypovajean.com

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: