overeating-craving

Ako začína slovami kapitola: Výživa a skutočné jedlo v knihe Puzzle Života: Výživa je len jedným z  nástrojov za naplnením života. Má však veľký význam v kvalite nášho života. Má to jeden háčik. Stratili sme prirodzený výber potravín. Moderný človek konzumuje priemerne o 300 kcal viac v spracovaných potravinách ako pred 100 rokmi a hýbe sa menej.

My ako Ľudia nie sme logické bytosti. Racionálne sa len snažíme obhájiť naše konanie spôsobené emóciami. Inak by sme sa vedome nestravovali vo WcDonalde, nepili Koka Colu a nenakupovali v supermarketoch preplnené koše nezmyslov len kvôli tomu, že je na ne 10 centová akcia.

AKO OVPLYVNIŤ SVOJE CHUTE AK NIE SME SKUTOČNE HLADNÍ ?

1#. UMYŤ ZUBY

Nepoviem vám, ktorá látka to spôsobuje, ale po umytí zubov naša Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt craving ? tooth pastechuť na čokoľvek klesne. Jednoducho vyskúšajte (ideálne pasta bez fluóru).

2#. ODÍSŤ OD ZDROJA

Súvisiaci obrázokČudovali by ste sa, čo dokáže krátka prestávka. Rozhýbanie sa, prekrvenie, predýchanie… Jednoducho viac kyslíka a živín do našich buniek po dlhšom nehýbaní sa a falošnom pocite po doplnení energie cukrom alebo uspokojenia napr. jedlom, či dokonca cigaretami, desiatou kávou a inými. Hlavne o širšie súvislosti a návody ohľadom dýchania som obohatil II. aktualizované vydanie Puzzle Života.

Choďte sa prejsť po schodoch, do obchodu, so psom, s kolegom tak aby ste sa mierne zadýchali. Mechanizmus za týmto trikom je jednoduchý: prekrvíte sa, predýchate, rozpumpujete hormóny, ktoré majú za úlohu uvoľňovať mastné kyseliny z našich tukových (podkožných) zásob, ktorých tam máme uložených presne 9000 kcal na každý kilogram tuku našej nadváhy. Viete koľko spálite pri bežnom pohybe alebo aj tvrdšom tréningu za aký čas ? To si zistite len pre svoj prehľad, ale zamerajte sa skôr na optimálnu životosprávu vo viacerých dôležitých oblastiach naraz.

3#. SMOOTHIE, ZELENINA, OVOCIE, VODA

Máte chuť na čokoládu ? Dať si dupľu v podobe ďalších knedlíkov, ryže alebo hranoliek ?

Vyskúšajte sa pred alebo po hlavnom chode dotlačiť obľúbeným šalátom, Súvisiaci obrázoksmoothie (pozor nie fresh = ten vás nemusí zasýtiť a obsahuje zbytočne veľa koncentrovanej fruktózy bez vlákniny a živín), vodou, polievkou, ovocím. Vláknina má najzasycujúcejšie vlastnosti. Zahnáte falošný hlad a budete zároveň spokojní, že ste sýti aj že ste do seba dostali vlákninu a iné výživné látky.

Môj dlhoročný trik. Smoothie z mrkiev alebo obyčajná ošúpaná mrkva pred jedlom, k jedlu alebo po ňom (podľa typu a chute). Prečo ? Lebo mi chutí, je lacná a rýchlo spravená. Počas zimy niekedy zamieňam za kyslú kapustu. Samozrejme experimentujte podľa seba. No je to obrovský rozdiel ako len zjesť na večeru ryžu s kuracím alebo praženicu s chlebom.

4#. VÝŽIVOVÝ DOPLNOK Z GLUKOMANÁNA

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt glukomananŽe gluko ČO ? Je to sušina juhoázijskej hľuzy menom Konjak, ktorá obsahuje až 40% polysacharidu glukomannanu. Jeho účinok je v tom, že po konzumácií na seba naviaže vodu a zväčší objem až 200 násobne.

Ak radi skúšate nové veci, toto je výživový doplnok pre fajnšmekrov, ktorí radi testujú všetky nootrópne, biohacking, antiaging, adaptogénne a iné látky, ktoré moderným spôsobom môžu posunúť fyzický a mentálny výkon. Je vedecky preukázané [1, 2, 3], že môže znížiť hmotnosť tým, že potláča hlad. A rovnako boli zistené aj iné zdravotné účinky ako zníženie cholesterolu, stabilizovanie cukru v krvi, pomoc pri zápche.

 

5#. ZELENÝ ČAJ

Zelený čaj, yerba maté, matcha a zrejme aj iné kvalitné čaje (nie tie sáčkové) obsahujú kofeín, aminokyselinu l-theanín, antioxidanty ako katechín Epigallokatechín galát (EGCG) a iné látky, ktoré v synergii zvyšujú pozornosť, inhibujú enzým štiepiaci noradrenalín, čím môžu potláčať chuť do jedla.

U mňa to funguje geniálne. Nepoznám presný mechanizmus. Môže to byť vedľajší účinok pitia väčšieho objemu vody, možno horkosť trieslovín, možno stimulujúci účinok podporujúci stresové hormóny, ale funguje to. STABILIZUJÚ mi cukor v krvi. To znamená, nemám hlad – ŽIADNY. Môžem sa venovať čomukoľvek a cítim dostatok energie. Výhodou oproti káve je, že človek sa necíti nastrelený a nemá problém so zaspatím. Rovnako osobne mne káva hlad zvyšuje, ako aj urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka. To znamená niečo zjem, dám si čistú kávu a za krátko pocit, že mám prázdnejší žalúdok.

Vyskúšajte doobeda alebo poobede si urobiť 3 – 5 dcl čaju (hrsť čaju, zaliať na 3- 4 min., 80- 90° vodou).

caje

Moja zbierka, ktorú aktuálne testujem a neustále obmieňam.

6#. PRIJMITE ZLYHANIE A NAUČTE SA HO MAŤ RADI AKO SÚČASŤ ÚSPECHU

Nedokázali ste to napriek týmto tipom a práve ste zožrali 100 – 200g milku. No a čo ? Súvisiaci obrázokDôležité je, že sa cítite previnilo, špinavo, zle zo samého seba. MY ľudia potrebujeme pocítiť bolesť, frustráciu, žiaľ aby sme dokázali pocítiť šťastie, radosť z úspechu, oceniť v živote tie super chvíle, keď niečo dosiahneme. Potrebujeme zistiť čo nám robí zle, aby sme mali dôvod to nechcieť opakovať, niečo zmeniť a hľadať čo nám vyhovuje.

Dokonalý nie je nikto. Jednoducho sa snažte  z úrovne kde ste napr. sladkosť každý deň, dostať na úroveň sladkosť, keď sa neviete ovládať (ideálne odmena po fyzicky ťažšom dni a ideálne keď ten junk food bude menšie zlo – napr. kvalitnejšie mlieko, nepražené jedlo na rastlinnom oleji, domáce palacinky, vyskúšajte proteínové tyčinky, ktoré chutia fain, ale 20% kalórií tvoria srvátkové proteíny, dajte si kvalitnejšiu alebo horkejšiu čokoládu obsahujúca napr. iba cukor, mlieko a orechy. Nie xy ďalších látok. Naučte sa čítať etikety. Alebo sa môžete poradiť aj so mnou.

Napíšte mi email alebo do komentu aký máte problém, čo vám funguje. Zabudol som na niečo ? Tommy


Súvisiace články:

10 dôvodov, Prečo nechudneme (I. časť)

10 dôvodov, Prečo nechudneme (II. časť)

10 dôvodov, Prečo nechudneme (III. časť)

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: