cajovna-pod-hradom-trencin-sanny-tea-12_big

Určite ste už minimálne počuli tieto názvy, možno niekde zaliali sáčkový pseudo zelený čaj. Tento článok som nechcel poňať vedecky a rozoberať každú potenciálnu účinnú látku na možný zdravotný problém. Skôr vás zoznámiť s niektorými druhmi, ktoré som sám vyskúšal, podeliť sa veľmi jednoducho a vecne, ktorý čaj si vybrať, kedy ho použiť a ako ho pripaviť. Poďme na to…

Stručný PRÍBEH

Približne do 22 rokov som nepil kávu vôbec. Ako to však býva, časom sa stal zvyk z 2-3 káv/ za týždeň nový „zlozvyk“ 1- 3 za deň. Čo by nevadilo. Vadí však zneužívanie kávy pri stresových, únavových alebo hyperaktívnych stavoch. Bičujeme tým svoje telo, svoju myseľ, svoj chtíč urobiť, stihnúť, vyšperkovať viac.

Z tohto dôvodu som začal experimentovat a inklinovať (sypaným!) čajom a ich podceňovaným účinkom. Látky ako L-Theanín, antioxidant katechín ECCG (epigallocatechin gallate, údajne 25 – 100x antioxidantne potentnejší ako vit. C a E), 1/3 – ¼ množstvo kofeínu oproti káve robia z tohto nápoja tajomný dočasný zázrak.

caje

Subjektívna SKÚSENOSŤ

Náhodou som dal šancu najprv zelenému čaju, potom yerba maté, Matchi a iným odrodám zeleného čaju a pocítil som ten tzv. ťažko opísateľný pocit upokojenia, čistej hlavy a sústredenosti v jednom. Žiadne kontrasty medzi pozornosťou a neschopnosťou pokojne zaspať (13 vedecky overených odporúčaní na kvalitnejší spánok), bez ohľadu na to kedy som čaj vypil. Počas oslabenia/ nádchy a zápale dutín bol prechod na „Iba čaj“ úplne geniálnym kompromisom, kedy bolo vzdanie sa kávy nedobrovoľné, ale jej pitie už neprospešné.

Aktuálny ZVYK (2017)

Veľmi mi vyhovuje systém kombinovania jedného aj druhého podľa potreby (chute) aj situácie. V bežné dni alebo skôr do 14h. popíjať kávu a potom čaj. Samozrejme nie je to striktné. Je to skôr flexibilné alebo „organizovaný chaos“.

AKO NA TO

#1. Zelený čaj

Väčšina zelených čajov sa jednoducho zalieva na cca 3-4 min. 80° C. Pri dlhšom vare sa môžu zničiť niektoré látky a čaj začne byť horkastý. Kvalitné čaje sa môžu zalievať aj na viac krát (2-4, a mierne predlžovanom luhovaní). Medzi zelené čaje, ktoré som skúšal patria Lung Ching, Japonská Sencha a iné… Nie som niekoľkoročný čajíčkár, takže určite odporúčam sa poradiť s niekým skúsenejším, prípadne lokálnym predajcom vo vašom meste ako to robím aj ja. Cena a kvalita (čerstvosť, kontaminovanosť, …) čajov sa rovnako líšia. Dajte na referenciu, pretože povesť máme len jednu. O tých najlepších a najpoctivejších sa časom určite dozviete. Ja som momentálne ochotný platiť okolo 3-5€ za 150g.

#1.1 Matcha

Matcha je koncentrovaný prášok z listov zeleného čaja. Odhaduje sa, že môže Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt matchabyť 3-10x silnejší ako zelený čaj (podľa množstva). Rovnako pravdepodobne obsahuje oveľa viac antioxidantov, kedže sa konzumujú celé čajové listy a iba sa neluhujú.

Príprava rovnako nie je náročná. Zalejeme 80° C a snažíme sa prášok rozpustiť a rozmiešať buď originálnym japonským bambusovým nástrojom alebo čímkoľvek čo máme v kuchyni (osobne používam elektrický mixerík).

#2. Čierny čajVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bamboo whisk

Chuťovo podobný zelenému, ale určite s výrazným horkastým a trpkým podtónom. Obsahuje viac kofeínu a môžete pociťovať iné účinky.

#2. Yerba Maté

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt yerba matéIde o povzbudzujúci nápoj z latinskej Ameriky, kotrí domáci používajú namiesto kávy. Samozrejme ide o inú rastlinu ako zelený čaj. Konkrétne Cezmínu paraguajskú. Hlavným rozdielom je, že ho môžete zalievať celý deň. Vznešenosť mu dodáva tradičná kalabasa a bombila, ktorú kúpite za cca 15 – 20€. Množstvo tak isto záleží od účinku aký očakávate. Všeobecne sa odporúča 1 – 8 PL (nízka dávka, extrémne vysoká).

Čo ďalej ? Osobne sa ďalej chystám experimentovať s ďalšími odrodami ako aj ich zdrojmi aby som našiel to pravé ako napr. Oolong, Sayonara, biele, ale aj slovenské byliny… (len pre prehľadné zobrazenie si môžete kliknúť na ponuku tohto eshop a vidieť aká pestrosť je v čajoch ukrytá)


Čo hovorí VEDA

Tieto druhy čaju majú osvedčené účinky a môžu mať ďalšie blahodarné efekty napr. na:

1. Zníženie LDL cholesterolu
2. Zníženie a stabilizovanie cukru v krvi (napr. u mňa sa výrazne znižuje apetít. Možno niektorými látkami, možno len prostredníctvom väčšieho objemu vody, ale tipoval by som to na horkasté triesloviny, taníny, saponíny?…).
3. L-theanín, kofeín a ECCG blokujú hlavné inhibítory (nukleotid Adenozín a signálnu molekulu GABA) transmiterov ako dopamín, norepinefrín (noradrenalín), ktoré stoja za zvýšenou vzruchovosťou medzi neurónmi, podporujú bdelosť, ostražitosť, pozornosť. Ich synergia a odlišná koncentrácia látok pôsobí tak „trochu inak“ na výkonnosť mozgu (navodzovanie alfa vĺn) v porovnaní s bežným a vyšším množstvom kofeínu z kávy.
4. Štúdie nepriamo (pravdepodobne človek, ktorí pije zelený čaj sa o seba lepšie stará ako priemerný moderný človek) alebo na len na veľkých vzorkách vyslovujú hypotézu, že pravidelní píči  čaju môžu mať znížené riziko rakoviny, pravdepodobne opäť za pomoci ECCG a blokovaním enzýmu urokinázy, produkovaným rakovinovými bunkami

a) prsníka

b) prostaty

c) hrubého čreva.

Niečo podobné platí pri dlhovekosti a príčinách predčasnej smrti pri 5 a viac šálkach čaju

a) z akýchkoľvek príčin o 23% nižšia u žien a 12% u mužov

b) infarkt 31% nižšie u žien a 22% u mužov

c) porážka 42% u žien a 35% u mužov

5. „Zdravé“ fungovanie neutransmitterov môže súvisieť aj so zníženým rizikom neurologických
ochorení ako Alzheimer, Parkinson, Huntington, epilepsia a iné.
6. Zaujímavosťou je, že katechíny v čaji údajne môžu potláčať vírusy typu Influenza (chrípka), baktérie streptococus mutans a tým aj vplývať na dentálne zdravie a „lepší“ dych.


A čo vaše skúsenosti, poznatky, tipy, zdroje, obľúbené čaje ? Podeľte sa do komentára. Nezabudnite, že zdieľaním nepodporíte len rozmach čínskeho hospodárkeho trhu, ale aj moju prácu, či svojich známych, ktorí kupujú lacné sáčkové čaje a nevedomky si tak luhujú potenciálny karcinogén epichlorohydrin alebo nylon a PET (polyethylene terephthalate), pred ktorými varuje aj The National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH). 

Rovnako ak sa vám takéto stručné a praktické články páčia, potom sa vám bude páčiť aj kniha Puzzle Života, z ktorého názvu vyplýva, že pôjde o skladanie rôznych informácií z rôznych oblastí. Zistíte viac o II. aktualizovanom vydaní a najaktuálnejšej knihe o životospráve a sebarozvoji na slovenskom trhu. Budem sa tešiť na vaše správy. Tommy

SÚVISIACE ČLÁNKY:

VYŤAŽTE MAXIMUM S TÝMITO VEDOMOSŤAMI O KÁVE 

Zázvorový čaj ako nepoznáte

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: