img_20170831_121425

Pred Campom som prisľuboval profesionálne vedenie pri tréningu a  a budovaní optimálneho stravovacieho režimu, skĺbenie oddychu, zábavy, kultúry, cestovania, vzdelávania a zmysluplného trávenia času do jedného.

Aby sme sa mohli zlepšovať každý neúspech aj úspech treba analyzovaťvyhodnocovať. V tomto článku vyložíme všetky karty na stôl a dozviete sa všetky podrobnosti zo zákulisia. Ak chcete mať dokonalý prehľad môžete si prečítať úvodný článok o Campe. A každý deň sme trackovali najväčšie záujimavosti dňa pod hastagom #VipCampAlmeria na instagrame či FB.

Dátum a dĺžka pobytu

Dátum sa vyberal a prispôsoboval podľa možností všetkých záujemcov. 3 osoby boli na Campe od 18. Aug – 4 sept. (16 nocí) A ďalšie tri z osobných dôvodov od 23. Aug. – 4 sept. (12 nocí).

Let a doprava

Letenky som riešil cez vyhľadávač azair.eu. Definoval som najvhodnejšie destináci20170818_123829e odletu a zvažoval jednotlivé kombinácie. Napr. do Almérie sme traja leteli z BA s prestupom cez Brusel. Druhá polovica z Ba cez Londýn do Almérie. Vyšlo nás to zhruba 100€ na osobu.

Naspäť sme šli všetci spolu vlakom z Almérie do Madridu a odtiaľ letecky do Bratislavy. Vlak z Almérie do Madridu stál 50€, ale v predstihu je možné lístky kúpiť za 33€. Let z Madridu do Bratislavy stál okolo 65€.

Ponaučenie: ďalší dátum Campu bude pravdepodobne na jeseň (október) alebo na jar (apríl – Veľká Noc). Z hľadiska počasia bude stále veľmi teplo a príjemne. Možno sa dokonca bude aj lepšie spať, keďže medzi júnom – augustom sú tropické noci a niektorí ľudia majú problém so spánkom.

Cenovo za dopravu by to tiež vychádzalo možno až o polovicu lepšie, kde už teraz v októbri sa dajú zohnať lety do Malagy za 25€ alebo s prestupom do Almérie od 55€. Sklamaním bolo vnútroštátne cestovanie na Slovensku do iných miest po 20:30h, keďže Blablacar ani cestovné FB skupiny v pondelok večer neboli veľmi aktívne.

 

Ubytovanie

20170903_204324Z dôvodu, že sme boli šesť osôb z toho 7 ročná slečna, rozhodol som sa prenajať len jeden väčší byt. Bývali sme hneď v prvej línii na pláži na 6 poschodí s výhľadom na celé mesto. Nájom za takýto byt na 17 dní vyššiel 700€. Ak by ste rozmýšľali o dovolenke v Almérií, určite hľadajte byt v zóne Zapillo (paseo maritimo). Domáci to riešia hlavne cez weby ako milanuncios.com, idealista.com, fotocasa.es alebo priamo na mieste, kde inzeráty nájdete aj na ich oknách s nápisom „Se alquila“ (na prenájom).

Španieli komunikujú takmer všetci aj seniori cez whatsup, takže sa s nimi ľahko spojíte cez tieto média. Avšak väčšina hovorí len španielsky. Iné možnosti sú napríklad. facebookové skupiny erasmus študentov.

Ponaučenie: s ubytovaním na prvý krát som pomerne spokojný. Ubytovanie bude vždy závislé od počtu osôb, takže aj do budúcna sa budem snažiť nájsť byty v prvej línii zóne Zapillo. V Španielsku sú bežne byty s dvoma kúpeľňami, takže toto by bol vhodný doplnok. A už by som rád býval s výhľadom na more, takže to bude ďalšia výzva. Určite si treba dať pozor na to aby ste si nenašli byt na nízkom poschodí a blízko hlavnej cesty Avenida Cabo de Gata aj keď by ste bývali v Zapillo. Španieli proste fungujú inak a do neskorej noci 🙂 Je úplne bežné, že tam pília stromy o pol 7 ráno, alebo, že o pol 3 ráno idú smetiary a zamätače ciest, ktoré robia taký rámus ako stroje z filmu War of Worlds s Tomom Cruisom.

Ďalšia lekcia s ktorou sme sa popasovali bolo ubytovanie pred odletom. Dvaja Campisti boli východniari a zvyšok z Kysúc, takže aj keď sme leteli pomerne  v rozumných hodinách o 11:30/6:30, kde sme sa chceli vyhnúť prenocovaniu na letisku alebo prebdenej noci, tak sme sa nevyhli ubytovaniu v BA. Najlepšou voľbou bolo prespatie u známeho alebo na internátoch v Mlynskej Doline za 7€(noc).

Tréningový program

Počas 17 dní Campu sa absolvovalo 9 tréningov: 8 harmonogramna pláži a 2 vo fitness centre. Každý tréning trval skoro 3 hodiny a pozostával z rannej rozplavby, cieleného rozcvičenia, hlavnej častiedukácie. Na tréningy sme využívali hlavne vlastné telo a pomôcky ako kruhy, trx, expandre, valec. Tréningy boli rozdelené na silové a pohybové základy vrchnejdolnej časti tela + nastavené na každého úroveň zdatnosti. Pri tréningoch dolnej časti tela sme kládli dôraz hlavne na techniku, stabilitu a primeranú kondičnú zátaž (niekto šprinty, niekto nosenie bremena, niekto kruhovo poskladané základné cviky podľa cielenej logiky).

# 10 Deň: LowerBody Strenght Basics & Sprints #VipCampAlmeria — Takto vyzera nase dopoludnie na plazi standardne (od 9 do 12 30). Neprisli sme sem chudnut ani rysovat, ani sa predvadzat. Cielom intenzivneho kurzu je co najviac pochopit, zazit, vyskusat a naucit sa zo sveta sportovych aj zdravotnych vied okorene Spanielskou kulturou. Tato zmena v poznani a mysleni sa moze odrazit vo vyssej kvalite zivota, cim estetika, bezbolestnost, samostatnost, potesenie, naplnenost a spokojnost z pohybu a fyzickej aktivity urcite su. — 📝 Po spolocnej rozplavbe, rozcvicke Jozimu sme nastavili 3 x (4x50m) šprinty 💥🏃 rozlozenych v roznych de/akceleracnych usekoch — Zuzka, Peter a Helena pracovali na technike 📐, stabilite a sile 💪. Vyzivame vela expandrov pre lepsie nastavenie a aktivaciu, zakladne unilateralne a bilateralne cviky. Co najvhodnejsim sposobom sa to snazime usporiadat aby popri tom silneli a budovali zakladnu vytrvalost. Dcerka Tamara 🎾 mala najspecialnejsiu ulohu, nenapadne udrziavat v tempe vsetkych naokolo a hrat s nimi Paddeln 👌 — #banskabystrica #zvolen #slovensko #bratislava #spanielsko #futbal #nitra #trnava #trencin #kosice #presov #poprad #czechgirl #atletika #czechboy #czech #praha #brno #hokej #calisthenics #zilina #slovakgirl #slovakboy #almeria #streetworkout #gymnasticbodies #trackandfield

A post shared by TommyPovajean.com (@tommy_povajean) on

Kultúra a cestovanie

Hneď prvé dni nám spestrila Feria, čo je každoročná udalosť obdobná nášmu jarmoku. Veľkým zážitkom bolo vidieť a zažiť kultúrne rozdiely, zvyky a tradície (oslavy, trhy, lunapark, hudba, fiesty, mentalita, corrida…).

S oslavami a španielskou kultúrou veľmi súvisí aj hudba a tanec, ktoré sú výrazne ladené do latinských podôb. Hľadali sme preto a pár krát navštívili niektoré kluby a bary, kde sa konali fiesty alebo vedené hodiny tanca.

Takmer každá voľná chvíľa aj obyčajný nákup bol spätý so spoznávaním 200 000 mesta Almérie. Každý štvrtý deň bolo voľno, kedy sa konali väčšie výlety a exkurzie. A každý bežný deň sme chodili na niekoľkohodinové malé exkurzie ako napr. nové časti mesta, Univerzita Almérie, Katedrála a centrum mesta, Tržnica, Štadión, Corrida, Paseo (promenáda), pláž, parky, výhliadky na mesto…

Jedným z najväčších zážitkov bola určite návšteva národného parku Cabo de Gata (60 km od Almérie) a prespatie pod holým nebom na osamotenej pláži Cala San Pedro blízko dedinky Las Negras. Nevýhodou tohto výletu je autobusové spojenie, ktoré funguje len raz za deň. A rovnako treba byť pripravený a obozretný pri zdieľaní spoločnej pláže. Nočná scenéria však stojí za to.

Alcazaba je najväčšia kultúrna pamiatka Almérie. Ide o pozostatky pevnosti a hradieb mesta, ktoré sú dnes zrekonštruované, osvetlené, bezplatne dostupné každý deň od 9 – 15h a od 19 do 22 okrem nedele a pondelka. Z Alcazaby a sochy Cristobala pár desiatok metra vedľa je najkrajší výhľad na celé mesto, prístav a krajinu.

V pláne bola aj exkurzia Madridom, na ktorý sme mali 2 hod. času pomedzi prestupy, avšak hustá doprava, veľké letisko a uskladnenie batožiny si vyžadujú viac času.

Ponaučenie: najväčším ponaučením je asi rozloženie síl. Letisko v Madride má štyri terminály, kde 4. Je vzdialený od zvyšných asi 15 min. letiskovým free autobusom. No treba si dopredu zistiť aké spoje z mesta vedú na ktoré letisko. Napr. vlak ide na Terminál 4, bežné autobusy na Terminál 3 a metro má tiež viac zastávok.

Alméria je pomerne veľké mesto (200 000 ľudí), takže treba myslieť aj na vhodnú obuv. Výhodou je dobré a pravidelné autobusové spojenie. Cena každej jazdy kamkoľvek bez prestupov stojí 1,05€. Národny park Cabo de Gata a jeho dedinky určite stoja za návštevu, ale tiež si treba dobre naštudovať aktuálny cestovný poriadok a radšej sa uistiť aj u domácich.

img_20170826_223640

Stravovanie a ceny

Cieľom a súčasťou Campu boli tovaroznalecká exkurzia, príprava a strava v TOP kvalite za najlepšiu cenu. Žiadne polotovary a lacné potraviny len aby bola energia a čo do úst. Rovnako náš Camp nebol o ALL INCLUSIVE 24h švédskom stolovaní, či predpísanom ráde.

Sloboda, samostatnosť a inšpirácia. Každý si musel potraviny sám nakúpiť a pripraviť, keďže sme zdieľali 6 ľudia jednu kuchynku a každý má vlastné chuťové preferencie a potreby. Na Campe nebol nikto úplný začiatočník čo by si nevedel navariť ani čaj. Preto mojim najväčším prínosom bolo asi ukázanie, kde dostať NAJsuroviny za NAJcenu a trocha pomôcť s jazykom. Čo sa týka inšpirácie tá fungovala spontánne pozorovaním a každý videl, kto čo nakupuje, ako pripravuje, kedy časuje, pomedzi sa viedli rôzne diskusie.

Neviem ako ostatní, ale ja aj kvôli účelu tohto článku som si zaznamenával náklady na stravovanie. Stravovanie vonku vychádza podobne ako u nás od 5 – 15€ na jedlo a cca 3 – 5€ za nápoj. Toto je vec životného štýlu, ale zatiaľ ma viac uspokojuje domáce pripravené jedlo a peniaze investované inak. Dokopy som minul za 17 dní na jedlo, kávy, nápoje, terasy len 90€. A myslím si, že som sa neobmedzoval len som zvažoval čo naozaj potrebujem a pri akej príležitosti.

Toto je detailný zoznam (pre zľahčenie kalkulácie som kusy rovno sčítal za absolútne množstvo): Syry (1,5kg) = 9€, Ryby (3kg) 9€, Vajcia (90ks) = 16€, Filety z chobotnice (0,5kg) 1,5€, Mrazené slávky (500g) = 4€, Mrkva (4kg) = 2,5€, Ryža (3kg) = 2€, Šošovica (1kg) =0,5€, Maslo (500g) = 3€, Čokolády 70% Mandle (3ks) = 9€, Banány (5ks) = 1€, Melóny (2ks) = 2€, Zemiaky (5ks) = 3kg, Víno (1ks) = 2€, Pivo (1ks) = 1€, Curry (2ks) = 3€, Saigónska škorica (3€), Mletá paprika (2ks) = 3€, Pomaranče (5ks) = 2€, Citróny (2ks) = 0,5€, Slivky (2ks) = 0,5€, Mandle (1ks) = 2€, Posedenie na terasách = 15€

 

20170824_144732

 

TOP MENU

Za náš pobyt sa vytvoril akýsi automatizovaný stereotyp, ktorým si náš mozog uľahčuje fungovanie. Platí to aj u vás doma. Odporúčanie stravujte sa pestro a s mierou je preto ťažko uchopiteľné. Z vlastnej skúsenosti poviem, že jednoducho zhruba každý štvrť rok alebo polrok sa môj režim sponntáne zmení. Inak som sa stravoval v Španielsku v roku 2012, 2014 aj 2015. Iné to bolo na Vysokej škole a iné teraz doma.

Na Campe preto vznikli isté stravovacie vzorce, ktoré uľahčovali nákup a prípravu nám všetkým. V mojom prípade išlo 1. Praženicu s ryžou, syrom a slávkami 2. Ryby so zemiakmi 3. A mixom medzi týmito dvoma. Pomedzi to sme si vychutnávali väčšinou melón, sem tam banány alebo pomaranče. Každý však mal svoj štýl, niekto preferoval viac zeleniny, niekto šošovicu miesto ryže, iný pečivo alebo obložený syrový tanier, či tuniak z konzervy. Kľúčové bolo neprejédať sa a nakupovať kvalitné suroviny. To sme dodržali prevažne 2-3 denným stravovaním a nakupovaním základných potravín ako vajcia s označením 1ESP, syr zo zmiešaného mlieka 60% kravské, 12% ovčie a 12% kozie, čerstvé morské plody za akciové ceny.

TIPY: Zaujímavosťou je, že v bežných potravinách hlavne siete DIA dostanete írske maslo značky Kerrygold, ktoré sa vyznačuje kvalitou mlieka kráv chovaných na tráve (pravdepodobne vyšší obsah CLA, vit. D3, K2, a iných látok…). Čerstvé morské plody nájdete v Španielsku aj v bežnom väčšom supermarkete napr. Consum, kde vám ich na mieste v cene aj vyčistia.

Porovnávali sme ceny a výber s mestskou tržnicou aj menšími lokálnymi Pescaderiami (obchod s rybami a morskými plodmi) a bohužiaľ výber ten istý a ceny o 30% a viac väčšie, takže sme uprednostňovali supermarket. Za ten čas v Španielsku sa mi najviac osvedčila príprava rýb, chobotníc jednoducho v sitku na pare. Za 10 min. to máte hotové, zatiaľ čo dokonca vo vode sa môžu variť zemiaky. Nevyrovná sa to majstrovskému dielu v špeciálnej reštike, ale je to najrýchlejší a šetrnejší spôsob aký poznám do konca aj na Vianoce 🙂 V potravinách rovnako dostať kvalitný syr zo zmiešaného mlieka za dobrú cenu – od 2,2€/ 250g. Čo v Španielsku bežne nenájdete je obyčajný tvaroh a niektoré mliečne výrobky ako napr. acidká a kvalitné yogurty. Radi sladia a odtučňujú.

Ponaučenie: Slováka asi bude zaujímať to, že v Španielsku je iný výber pív. A ich cena na terasách začína od 2,5€ za malé pivo a víno. V supermarketoch je výber ten istý a cena od 0,5€ za politra ako u nás. Ceny na terasách, v reštauráciách, na letiskách sú jednoducho niekoľkonásobne vyššie. Je na zvážení každého za čo je ochotný platiť a aký má manažment hospodárenia s peniazmi. Koľko zarába a aký náklad pre neho predstavuje strava. Pre mňa osobne je kľúčová spoločnosť ak sa mám stravovať vonku. Doma mám lepšiu kontrolu nad kvalitou, kvantitou, nákupom, prípravou a ešte ma to aj baví.

Ostatné náklady a suveníry

21767460_10209356446101067_1731805526_nAko teda reálne dopadli náklady na rôzne potreby? Osobne som minul cca 80€ za veci ako fakové okuliare, plavky, doplnky do kuchyne ako sitká, moccavar, rozmnoženie kľúčov od bytu, karimatky na nocovanie, cestovné autobusmi, taxíkmi, zámok do fitka, či uskladnenie batožiny na stanici, roaming telefón.

 

Ponaučenie: nemám žiadne. Ak vyhadzujete veľa peňazí na oblečenie, suveníry, veci ktoré nepotrebujete, VIETE o tom, a CHCETE to zmeniť, tak potom je fain si to zapisovať aby ste mali prehľad o výdavkoch. Človek veľmi rýchlo zabúda, kde utrúsil každé euro.

SUMA SUMÁRUM €€€

  1. Ubytovanie….. 130€original
  2. Cestovanie (letenky a lístky)… 220€
  3. Strava…. 90€
  4. Ostatné náklady….. 80€
  5. Cena Campu 2017 …. 200€

  • Celkový Camp na 2-3 týždne s Guidingom, Coachingom vyšiel medzi 700 – 800.

Čo povedali o Campe ?

Čo by to bolo za bilancovanie bez spätnej väzby od účastníkov, pardón priateľov. Za 12/16 dní nažívania sa buď zblížite alebo rozdelíte. Ako napísal Jožko vo svojom zhrnutí, naše stretnutie pravdepodobne vôbec nebolo náhodné, ale výsledkom podobného spôsobu života a smerovania.

Zuzana B.

Tri vety – hm je veľmi ťažké zhrnúť plno zažitkov do troch viet ale pokúsim sa ….. Camp mi dal veľa, ale hlavne nove priateľstvá, zážitky, spomienky, úsmevne situácie, zopár španielskych fráz – jedným slovom užila som si aktívne dovolenku, ktorá je zachytená foto/video verzii . Zdokonalila som sa v cvikoch a našla som ideálne stravovacie návyky, ktoré ma držia ešte stále aj na Slovensku. Nocovanie pod holým nebol v San Pedro bolo TOP – nabudúce prenajmeme auto

Jozef S.

Tak co sa tyka Campu..tazko to zhrnut do par viet..ale pokusim sa 😁

Spoznal som fakt skvelych priatelov.. zaujimavych ludi s rovnakou zivotnou filozofiou = stat sa lepsou verziou seba..= teda naucit sa o sebe (telo, mysel) co najviac.. rozvijat sa v kazdej zivotnej oblasti..neustale na sebe pracovat..a proaktivnym sposobom pozitivne vplyvat na okolie💪len sa mi opät potvrdilo ze ako clovek mysli tym sa stava a to aj pritahuje😉=>nebola to vobec nahoda ze sme sa tam taka parta zisli🙂

Utvrdil som sa ze som si vybral spravnu cestu co sa tyka myslenia, zivotnej filozofie, „poslania“ a ziskal som od vas skvelu inspiraciu dalej na tejto ceste pokracovat a makat na sebe dalej..= ci je to oblast telo+mysel, vztahy, rodina, podnikanie..

Camp priniesol skvele inspirativne rozhovory, odporucania, rady, zdroje,  miesta, aktivity, slnko, more, oddych, priatelstva, spoznanie novej kultury, mentality, jazyka, hudby, tanca, jedla, treningov => a pozitivny vplyv toho vsetkeho postupne aplikujem u nas na Slovensku..na sebe a okoli😁

Helena B.

Tommy, ako organizátora campu Ťa hodnotím len pozitívne, páčil sa mi najmä tvoj osobný prístup ku každému pri cvičení, aj ku mne a Tamarke. Vieš si poradiť s každou věkovou kategóriou. Na svoj vek máš úžasné vedomosti nielen o cvičení, ale aj o anatomii, stravovani… zážitkový program bol bonus navyše, vďaka tebe sme zažili nočný lunapark, ci scény ako z filmu Pláž. Oceňujem aj ochotu, s akou si nám zabezpečil dopravu do Almerie mimo termínu. Ďakujem vám všetkým za veľmi príjemných 12 dní, hoci sme s Peťom o „trosku“ starší a Tamarka o trošku mladšia, boli sme zohrati, ako dobrí parťáci. Bolo od vás veľmi milé, že ste aj Tamarku prijali medzi seba a venovali sa jej. Aj doma vari praženicu . Už v sobotu mi bolo ľúto, že sa blíži koniec. Som rada, že som vás spoznala a budem sa tešiť na každé stretnutie.

Peter B.

Tommy, ocenujem organizáciu kempu, kľud a pohodu ktorá z Teba napriek mladému veku vyžaruje. Naučil som sa doteraz nepoznané cviky a možnosti ako pracovať s vlastným telom a váhou. Naštartovalo ma to do ďalšieho poctivého cvičenia a benefitom z toho plynucich. Oi som schudol v pase a zväčšil objem svalovej hmoty na tele 50 tnika, ale už býva problém pre ľudí nad 50 rokov. Na kempe sa stretla skvelá partia ľudí rovnakého zmýšľania a životného štýlu, dokonca sa aj au -pair sa našla , takže môžu prísť aj rodinky s deťmi. Ostatne už všetko napísali ďalší účastníci kempu. Záver : prídeme aj na budúce! Keep working and enjoying life

Bude ďalší CAMP ?

Bola otázka prvého ročníka. Pravdepodobne bude výzva na prihlasovanie. Po prvej skúsenosti je možné povedať, že s ubytkom pre viac ľudí nie je problém. No kapacita je obmedzená z organizačných dôvodov na max. 15 ľudíS letenkami pre viac ľudí je to o čo si horšie. Na jednej strane v období jar/ jeseň budú za lepšiu cenu, na druhej strane sa môže stať, že dátum a miesto odletu sa môže líšiť (v čom osobne nevidím problém, pokiaľ finálna destinácia bude Alméria. Autobus z/na letisko stojí 1€ a trvá cca 20min.).

Máte záujem ? Čo tak Veľká noc v Španielsku alebo už teraz si naplánovať dovolenku nie ne júl/ august, ale september resp. október 2018 ? To jediné čo potrebujem je tvoj email/ záujem. Ak sa nachádzaš v emailovej databáze budeš informovaný. A ak máš ešte eminentnejší záujem, môžeš sa pridať do FB skupiny VIP Camp Almeria 2017, ktorá bude takou Online predrezeváciou. Budeš ako prvý informovaný.

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: