Žijeme v dobe, ktorá nebola nikdy lepšia pre získanie akýchkoľvek informácií z celého sveta s ktorými môžeme takmer zadarmo budovať svoju odbornosť v akejkoľvek oblasti.
Druhou stránkou mince je informačná toxicita a dezorientácia, kedy nevieme čo a koho počúvať, komu dôverovať. Rovnako sa hovorí, že sociálne siete ľudí oblbujú, bojujú o našu pozornosť, narúšajú schopnosť osobnej komunikácie, umožňujú každému do sveta vypúšťať čo sa mu zachce alebo, že internet produkuje pseudoexpertov, ktorí vyštudovali youtube či google univerzitu.
So všetkým sa dá súhlasiť. Ale ja si netrúfam druhého hodnotiť len na základe pár videí. Kvalta sa vždy ukáže a človek sa poučí.
Osobne si myslím, že každá doba a každý nástroj majú svoje pre aj proti. Tak ako nôž môže byť pre nás užitočný rovnako ním dokážeme zraniť seba či druhých. Tak isto ako sa dokážeme zhovadiť na sociálnych sieťach, rovnako nám môžu poslúžiť ako kvalitný zdroj informácií, inšpiráciu či bezplatnú formu prezentácie a reklamy.
V tomto článku sa chcem s vami podeliť o svoje tipy vzdelávania hlavne z oblasti rôznych tréningových škôl z ktorých čerpám ja. Rád by som zdôraznil, že tento zoznam neznamená, že je najlepší a nikto a nič lepšie neexistujú.
Som silovo – nápravný tréner so špecializáciou na prevenciu a nápravu zranení (sedavé zamestnania, športová špecializácia, dlhodobá neaktivita…), silový tréning a pohybový rozvoj a zo športov mám najbližšie k futbalu. Preto sa snažím čerpať práve z takýchto zdrojov, ktoré mi pomáhajú v týchto zameraniach sa kvalifikovať a klientov zlepšovať, zvyšovať ich kvalitu života, rozvíjať a odstraňovať problémy. Nenájdete tam veľa fitness, kulturistických, či iných osobností so státisicami folowerov len preto, že sú celebrity alebo pridávajú atraktívne fotky. Naopak tieto zdroje sú predovšetkým edukačné –to znamená PREČO a AKO.
# gymnasticbodies – Coach Christopher Sommer
GymnasticBodies predstavuje systém, ktorý sa nezameriava len na výkon svalov, ale doslova buduje mimoriadne odolné a pevné telo v celom jeho rozsahu. Učí ľudí pracovať s vlastným telom a prechádzať jednotlivými úrovňami pričom budujú ohromne silné svalovošlachové štruktúry s veľmi citlivým vnímaním aktivácie a vykonávaním pohybu. Na instagrame nájdete stovky cvikov a prvkov z jednotlivých programov. Za 2 – 3 roky viete mať telo a úroveň pohybu o akej sa vám ani nesnívalo.
Dáva dôraz na všestranné budovanie nadľudsky silných svalovo – spojivových štruktúr celého tela a postupné rozvíjanie cvikov až po súvislé pohyby a zmeny polôh. Systém vytvoril coach Christopher Sommers bývalý tréner amerického týmu športových gymnastov so 40 ročnou praxou. Jeho výskumy dokazujú, že sila získaná z tohto systému sa dá preniesť aj do klasického silového tréningu s mimoriadne úspešnými výsledkami. Otázkou ostáva ako tento systém použiť v profesionálnom športe, keďže je náročný a vyžaduje dlhodobý proces.
Dnes sa vedie polemika v trénerskych kruhoch ohľadom miery (užitočnosti) v mobilite a flexibilite. Veľa ľudí stále nerozumie rozdielu medzi funkčným rozsahom (silová gymnastika) a pasívnej hypermobilite či úmyselnému bezhlavému zväčšovaniu rozsahu, kedy sú hlavne kĺby mimo svoje anatomické prirodzené nastavenie a uvoľnené väzivá. Zatiaľ nie je dostatok vedeckých dôkazov, ktoré by sa dali použiť v zmysle „Aké benefity a transfer má rozsah jednotlivých partií tela pre výkon športovca vo svojom obore“.
Osobne sa stretávam s tým, že jednoducho ľudia sú slabí v oporných štruktúrach a väčšine chýba buď 1.) motorická zručnosť 2.) svalová sila 3.) viackĺbový svalovošlachový rozsah (ktorý súvisí s nedostatočnou silou) 4. Disbalancie a disfunkcie. Väčšinou sa športovci a ľudia vyberajú touto cestou až po skúsenosti s nejakým pohybovým problémom alebo keď si už prešli mnohými inými fyzickými aktivitami kde si naložili. No záver je taký, že posilnenie mimosvalových štruktúr jednoducho je práca na roky a preto je v profesionálnom športe momentálne málo využiteľná. Osobne sa však hrám s hypotézou, čo ak takýmto tréningom vedieme deti. Ako im to môže pomôcť v neskoršom veku ?
# team_exos – Mark Verstegen
Jedna z najrenomovanejších svetových značiek v oblasti športového výkonu. Filozofia je založená na poskytovaní najkvalitnejších služieb, funkčnej sile, prevencii resp. správnom nastavení, budovaní rýchlosti, tréningovej efektivite a inovácií. Pod ich hlavičkou trénujú najslávnejšie kluby a tímy ako Nemecká futbalová reprezentácia, LA Galaxy, baseballové a NHL tímy. Organizujú svetové niekoľkodňové školenia. Prinášajú na trh nové diagnostické zariadenia, stroje, tréningové systémy. Na videách sa môžete inšpirovať vybavením aké sa používa v USA, krátkymi shotmi všetkého spomínaného od navcičovania techník, prvkov systému či štruktúry samotného športu (akceleračné, atletické, silovo – rýchlostné nácviky…).
#drandreospina – Dr. Andreo A. Spina
Dr. Andreo A. Spina a jeho tím je skupina odborníkov na funkčnú anatómiu, z ktorej vychádza celého poznanie o pohybe a tréningu. Táto oblasť je pre mňa veľmi zaujímavá a jej komplikovanosť vychádza z rozdielov stavby ľudského tela a náročnej súčasnej diagnostiky. Z videí sa hlavne dozviete ako zlepšiť pohyblivosť bedrového kĺbu, lopatky a ramena ako aj aj iných otvorených a zatvorneých reťazcov v systémoch s tajomnými skratkami FR (functional range release) FRC (functional range conditioning) Kinstretch a FRA (funcitonal range assesments) vyzerá. Tento kanál je pre skutočných vedcov, gurmánov a entuziastov skúmania živého ľudského tela.
#muscleandmotion
Povinná digiliteratúra pre všetkých (trénerov), ktorí chcú lepšie rozumieť funkčnej anatómií a vidieť lepšie ľuďom pod kožu.
#dr.jacob.harden
Jacob Harden je doktor chiropraxie so záľubou vzpieraní. Na svojom instagrame sa delí o zaujímavé odborné rady ohľadom mnohých syndrómov a (ne)správnych techník.
#rehabscience
Dr. Tom Walters 👣 Physical Therapist 📚 Kinesiology Professor — 🎥 The Study of Human Movement, Pain & Injury
#docjenfit
Dr. Jen Esquer Doctor of Physical Therapy Empowering Movement Preventing Pain & Injury Optimizing Lives 🙌 Strong Fitness Mag Advisory Board FREE Mobility Challenge👇 www.docjenfit.com/gfmchallenge Tento účet poteší ako mužské tak aj ženské oko.
#perform_better
Experts in Functional Training, Rehabilitation, and Sports Performance.
#strengthcoachtherapy
Dr. Teddy Willsey DPT, CSCS Doctor of Physical Therapy Sports Rehab Performance . Teddy zdieľa veľa zaujímavých a porovnávajúcich videí z oblasti silového či funkčného tréningu s jasnými a podrobnými vysvetleniami.
#benbrunotraining
Ben Bruno je celebritný osobný tréner. Trénuje napr. známeho Sheldona zo sitcomu teória veľkého tresku alebo Kate Upton. Rovnako zdieľa svoj silový tréning. Dá sa inšpirovať pre tréning s bežnými ľuďmi
#michael_boyle1959 – Mike Boyle
Mike Boyle je uznávana autorita v svete funkčného, silového a kondičného tŕeningu. Preto na tomto kanály by ste nemali naraziť na nezmysel, aj keď nie je to kanál z ktorého by sa dalo veľa čerpať.
#movementasmedicine
Táto „značka“ patrí pod školu vyššie menovaného Michaela Boyla, pretože autorom je Kevin Carr – dá sa povedať, že jeho pravá ruka a jeden z lektorov kurzu Certified Functional Strength Coach (CFSC) 1-2. Na tomto účte možno nájdete aj viac inštruktážnych a edukačných videí ako na osobnom účte MB. Výhodou je, že návod a informácie majú vysokú hodnotu validity a spoľahlivosti. Vo väčšine z príspevkov sa tak dozviete kúsok z ich systému.
#dr.joelseedman_ahp
Joel Seedman je tzv. trénersky špekulant v dobrom slova zmysle vychadzajúci z biomechaniky, kineziológie a športovej vedy. Stále hľadá inovatívne a nové možnosti ako z efektívniť tréning či vyvinúť nový stimul.
#drjohnrusin
Rusin na svojom kanáli publikuje edukačné a inštruktážne videá, kde sa snaží podrobne vysvetlovať mechanizmy, postupy a chyby.
#kettlebellexercises
Marcus Martinez je tréner, ktorý sa špeciliazuje na prácu s kettlebelom. Keďže má na instagrame viac videí ako napr. škola Pavla Tsatsoiline-a Strongfirst, tak som tu pridal jeho konto. Zručnosť ovládania kettlebelu (spevnený trup, bedrový ohyb, práca s dychom) je veľmi dobre prenositeľná do športu či bežného života ako dvíhanie externého bremena.
Učiť sa, učiť sa, učiť sa.
Skoro každý tréner s ktorým som mal možnosť spolupracovať alebo sa od neho učiť priznal, že v priebehu praxe svoj pohľad na tréning a systém menil. Niektorí by sa už radšej možno ani nepriznali k tomu za čo brali peniaze kedysi – každá trénerská osobnosť to vie a preto nehľadá chyby na druhých. Učme sa od svetovej elity, keď je možnosť.
5 Vlastností kvalitného trénera
- je vzor – sám trénuje alebo je výsledkom svojej práce
- neustále sa vzdeláva (od lepšich a svetových) a je zvedavý – svojich zverencov edukuje, vysvetľuje a ukazuje
- učí sa na sebe, nebojí sa omylov, priznať chybu a hlavne ju NAPRAVIŤ, resp. prehodnotiť svoj postoj
- spolupracuje s druhými – chváli verejne a konštruktívne kritizuje v súkromí
- nevlastní pravdu, ale pokoru – vie, že všetko ľudské je nedokonalé. Každý má iné potreby, ciele, záujmy, úroveň vnímania. Vie, že každý má právo na svoju chybu a teda vlastnú skúsenosť, ktorá je vždy prínosom. Vie, že každý robí to najlepšie, čo aktuálne dokáže, preto neponižuje ostatných, rešpektuje ich a prípadne sa snaží poradiť.
Tento zoznam zďaleka nie je konečný ani najlepší. Z môjho pohľadu si tu viem ešte predstaviť zastupiteľov bojových umení, viac špecialistov zo sveta športu na európsky futbal ako aj vzpieranie, diagnostiky, fyzioterapie. Cieľom však bolo podeliť sa o inšpiratívne instagramové kontá ľudí, ktorí sa zaoberajú hlavne silovým tréningom so zameraním na udržateľný rast výkonu, funkcie, techniku a prevenciu. A rovnako pravidelne pridávajú príspevky, ktoré majú pridanú hodnotu v podobe inštruktáže, popisu, rozboru a podobne.
Ak chcete doplniť tento zoznam o ďalšie osobnosti hodné sledovania, neváhajte sa podeliť v komentároch.
Na záver by som dal rád pozornosti najbližšie Praktické semináre, na ktorých sa s vami podelím o svoj systém Silovej gymnastiky a silového tréningu vhodný pre všetkých ľudí, ktorí začať trénovať inteligentnejšie. To znamená najprv vybudovať základy (stabilitu, techniku – vhodné anatomické nastavenie, silu s mobilitou) až potom ďalšie zručnosti, špecializácie a kondičku. Je to prierez najnovších poznatkov, vlastných skúseností. Dozviete sa čo kedy použiť a prečo, pretože ako vidíte, dnes už nemáme problém s nedostatkom informácií, ale v ich nesystematickosti.
Budú sa konať v B. Bystrici už 21.Mája (nedeľa) [Workshop: Ovládni a oprav svoje telo Level 1 – 5] a 18. Júna (nedeľa) [Workshop: Silovo nápravný tréning a prevencia najčastejších zranení v športe]. Viac INFO a prihlasovanie.