functional-training

Žijeme v dobe, ktorá nebola nikdy lepšia pre získanie akýchkoľvek informácií z celého sveta s ktorými môžeme takmer zadarmo budovať svoju odbornosť v akejkoľvek oblasti.

Druhou stránkou mince je informačná toxicita a dezorientácia, kedy nevieme čo a koho počúvať, komu dôverovať. Rovnako sa hovorí, že sociálne siete ľudí oblbujú, bojujú o našu pozornosť, narúšajú schopnosť osobnej komunikácie, umožňujú každému do sveta vypúšťať čo sa mu zachce alebo, že internet produkuje pseudoexpertov, ktorí vyštudovali youtube či google univerzitu.

So všetkým sa dá súhlasiť. Ale ja si netrúfam druhého hodnotiť len na základe pár videí. Kvalta sa vždy ukáže a človek sa poučí.

Osobne si myslím, že každá doba a každý nástroj majú svoje pre aj proti. Tak ako nôž môže byť pre nás užitočný rovnako ním dokážeme zraniť seba či druhých. Tak isto ako sa dokážeme zhovadiť na sociálnych sieťach, rovnako nám môžu poslúžiť ako kvalitný zdroj informácií, inšpiráciu či bezplatnú formu prezentácie a reklamy.

V tomto článku sa chcem s vami podeliť o svoje tipy vzdelávania hlavne z oblasti rôznych tréningových škôl z ktorých čerpám ja. Rád by som zdôraznil, že tento zoznam neznamená, že je najlepší a nikto a nič lepšie neexistujú.

Som silovo – nápravný tréner so špecializáciou na prevenciu a nápravu zranení (sedavé zamestnania, športová špecializácia, dlhodobá neaktivita…), silový tréning a pohybový rozvoj a zo športov mám najbližšie k futbalu. Preto sa snažím čerpať práve z takýchto zdrojov, ktoré mi pomáhajú v týchto zameraniach sa kvalifikovať a klientov zlepšovať, zvyšovať ich kvalitu života, rozvíjať a odstraňovať problémy. Nenájdete tam veľa fitness, kulturistických, či iných osobností so státisicami folowerov len preto, že sú celebrity alebo pridávajú atraktívne fotky. Naopak tieto zdroje sú predovšetkým edukačné –to znamená PREČOAKO.

Výsledok vyhľadávania obrázkov

# gymnasticbodies – Coach Christopher Sommer

GymnasticBodies predstavuje systém, ktorý sa nezameriava len na výkon svalov, ale doslova buduje mimoriadne odolné a pevné telo v celom jeho rozsahu. Učí ľudí pracovať s vlastným telom a prechádzať jednotlivými úrovňami pričom budujú ohromne silné svalovošlachové štruktúry s veľmi citlivým vnímaním aktivácie a vykonávaním pohybu. Na instagrame nájdete stovky cvikov a prvkov z jednotlivých programov. Za 2 – 3 roky viete mať telo a úroveň pohybu o akej sa vám ani nesnívalo.

K tomuto systému mám veľmi blízko nie len z dôvodu, že som robil gymnastiku, ale hlavne preto, že ľudom pomáha odstraňovať vsugerované bariéry, že musia zostarnúť, stratiť pohybovú slobodu a umrieť. Systém gymnastics bodies je skoro dokonalý, ktorý kombinuje silu, mobilitu v jednom (skôr by som to nazval flexibilná sila) a pomáha ľuďom lepšie chápať ako funguje ich telo a čoho je schopné skoro v akomkoľvek veku, čo chýba väčšine ľuďom aj športovcom. Na ich instagrame nájdete videá cvikov z jednotlivých programov od základov až po najvyššiu náročnosť prevažne od klientov a partnerov. Chcel by som zdôrazniť, že nejde o gymnastiku, ale skôr silovú gymnastiku, ktorá v prvých rokoch vypúšťa dynamiku, ktorá je príčinou zranení mnohých gymnastov.

Dáva dôraz na všestranné budovanie nadľudsky silných svalovo – spojivových štruktúr celého tela a postupné rozvíjanie cvikov až po súvislé pohyby a zmeny polôh. Systém vytvoril coach Christopher Sommers bývalý tréner amerického týmu športových gymnastov so 40 ročnou praxou. Jeho výskumy dokazujú, že sila získaná z tohto systému sa dá preniesť aj do klasického silového tréningu s mimoriadne úspešnými výsledkami. Otázkou ostáva ako tento systém použiť v profesionálnom športe, keďže je náročný a vyžaduje dlhodobý proces.

Dnes sa vedie polemika v trénerskych kruhoch ohľadom miery (užitočnosti) v mobilite a flexibilite. Veľa ľudí stále nerozumie rozdielu medzi funkčným rozsahom (silová gymnastika) a pasívnej hypermobilite či úmyselnému bezhlavému zväčšovaniu rozsahu, kedy sú hlavne kĺby mimo svoje anatomické prirodzené nastavenie a uvoľnené väzivá. Zatiaľ nie je dostatok vedeckých dôkazov, ktoré by sa dali použiť v zmysle „Aké benefity a transfer má rozsah jednotlivých partií tela pre výkon športovca vo svojom obore“.

Osobne sa stretávam s tým, že jednoducho ľudia sú slabí v oporných štruktúrach a väčšine chýba buď 1.) motorická zručnosť 2.) svalová sila 3.) viackĺbový svalovošlachový rozsah (ktorý súvisí s nedostatočnou silou) 4. Disbalancie a disfunkcie. Väčšinou sa športovci a ľudia vyberajú touto cestou až po skúsenosti s nejakým pohybovým problémom alebo keď si už prešli mnohými inými fyzickými aktivitami kde si naložili. No záver je taký, že posilnenie mimosvalových štruktúr jednoducho je práca na roky a preto je v profesionálnom športe momentálne málo využiteľná. Osobne sa však hrám s hypotézou, čo ak takýmto tréningom vedieme deti. Ako im to môže pomôcť v neskoršom veku ?

 

 

# team_exos – Mark Verstegen

Jedna z najrenomovanejších svetových značiek v oblasti športového výkonu. Filozofia je založená na poskytovaní najkvalitnejších služieb, funkčnej sile, prevencii resp. správnom nastavení, budovaní rýchlosti, tréningovej efektivite a inovácií. Pod ich hlavičkou trénujú najslávnejšie kluby a tímy ako Nemecká futbalová reprezentácia, LA Galaxy, baseballové a NHL tímy. Organizujú svetové niekoľkodňové školenia. Prinášajú na trh nové diagnostické zariadenia, stroje, tréningové systémy. Na videách sa môžete inšpirovať vybavením aké sa používa v USA, krátkymi shotmi všetkého spomínaného od navcičovania techník, prvkov systému či štruktúry samotného športu (akceleračné, atletické, silovo – rýchlostné nácviky…).

 

A post shared by EXOS (@team_exos) on

#drandreospina – Dr. Andreo A. Spina

Dr. Andreo A. Spina a jeho tím je skupina odborníkov na funkčnú anatómiu, z ktorej vychádza celého poznanie o pohybe a tréningu. Táto oblasť je pre mňa veľmi zaujímavá a jej komplikovanosť vychádza z rozdielov stavby ľudského tela a náročnej súčasnej diagnostiky. Z videí sa hlavne dozviete ako zlepšiť pohyblivosť bedrového kĺbu, lopatky a ramena ako aj aj iných otvorených a zatvorneých reťazcov v systémoch s tajomnými skratkami FR (functional range release) FRC (functional range conditioning) Kinstretch a FRA (funcitonal range assesments) vyzerá. Tento kanál je pre skutočných vedcov, gurmánov a entuziastov skúmania živého ľudského tela.

 

#muscleandmotion

Povinná digiliteratúra pre všetkých (trénerov), ktorí chcú lepšie rozumieť funkčnej anatómií a vidieť lepšie ľuďom pod kožu.

 

#dr.jacob.harden

Jacob Harden je doktor chiropraxie so záľubou vzpieraní. Na svojom instagrame sa delí o zaujímavé odborné rady ohľadom mnohých syndrómov a (ne)správnych techník.

TUNING YOUR CORE STABILITY The spine is subjected to a variety of forces in sport and day to day movements. Learning to control and ✊ resist these forces is imperative to high athletic performance. One of these forces is ???? torsion, or twisting. Creating anti-torsional strength allows you to generate maximum power from the hip and shoulders as well as spare the spine from these twisting forces. Athletically, this is crucial for sports like running, ???? golf, baseball, MMA, and tennis. In day to day life, it helps you anytime you pick up something with one hand, push or pull a door open, or even walk your ???? dog. The key is to be able to use it when you need it. On my first rep, you see my hips break away from my spine to initiate the movement. Unloaded that is fine for a healthy back, but done with speed and load added, it can have some ???? negative consequences. So we start with a low level brace just learning to coordinate the spine, hips, and shoulders together. Then we add speed to the equation for more athletic transfer. This require us to engage harder and ???? tune our nervous system up to a higher threshold strategy. Now, Dr. McGill said it’s not imperative for my sport of powerlifting, so you may think I don’t need this in my training. ???? But I actually do, because while it’s not a demand of my sport, it is a demand of my life. And that’s an important point. We can’t just assume that it’s ok neglect an area because our training doesn’t utilize it. It’s just as important to train for life as it is to train for sport. Think about different ways this drill could help you, either in sport or life. ???? Comment below and let us know how you could benefit from it. #MyodetoxOrlando #Myodetox #FutureproofYourBody

A post shared by Dr. Jacob Harden (@dr.jacob.harden) on

#rehabscience

Dr. Tom Walters  👣 Physical Therapist 📚 Kinesiology Professor — 🎥 The Study of Human Movement, Pain & Injury

💥DISC HERNIATIONS CAN HEAL💥 ———— One of the issues I get the most questions on is low back pain, especially disc herniations. While there is a lot that goes into this question, two things I usually mention are that disc herniations are common in much of the asymptomatic population and that they can heal with time and conservative treatment. . The following is a case report from the New England Journal of Medicine that documents the resolution of a lumbar herniation without surgery. . 📕A 29-year-old woman presented to the spine clinic with new-onset pain in her right leg, accompanied by paresthesia. MRI of the lumbar spine revealed a lumbar disc herniation resulting in substantial spinal stenosis and nerve-root compression (left image). . 📕She elected conservative treatment with physical therapy and an epidural injection of glucocorticoids. A second MRI obtained at follow-up 5 months after presentation showed resolution of the herniation (right image). Her clinical symptoms resolved, and she was discharged from the clinic, with follow-up recommended as needed. . 📕Data from clinical trials suggest that patients who have herniated lumbar discs have similar long-term outcomes whether they undergo surgery or elect conservative management. In addition, the risk of subsequent catastrophic worsening without surgery is minimal. . 📚Hong J and Ball PA. Resolution of Lumbar Disk Herniation without Surgery. N Engl J Med. 2016. . #RehabScience

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Tom Walters (@rehabscience),

 

#docjenfit

Dr. Jen Esquer Doctor of Physical Therapy Empowering Movement Preventing Pain & Injury Optimizing Lives 🙌 Strong Fitness Mag Advisory Board FREE Mobility Challenge👇 www.docjenfit.com/gfmchallenge Tento účet poteší ako mužské tak aj ženské oko.

GLUTE GAINS 🍑🔥 More keys to keep those booty gains coming!! Yesterday we reviewed passive and early progressions for actively releasing hip flexor tension to increase glute activation WITH gravity. Anytime your extremity you’re activating is dropping down with gravity, it’s easier! But it’s also a great place to start for your brain to begin to understand what the movement should feel like! 🔑 . . Now today, we’re progressing further by adding some resistance to really begin to retrain the brain and get those glutes to fire up 🔥 . NOTE: each video sped up 1.5x Here’s what to focus on: . 🎥 Wall Abduction: lie parallel to the wall, core braced, and keep the top leg straight. Press the heel into the wall (wear socks or use a towel) and slowly slide the heel up & down the wall. Try 8-12 reps, 2-3 sets 🎥Kneeling Resisted Hip Hinge: have the knees open, heels together, and dive the hips back toward the heels as you bend forward with the core braced and then squeeze the glutes as you press the hips into the band. Try 8-10 reps, 2-3 sets . 🎥 Standing Resisted Hip Hinge: keep that core braced as the hips dive back and then stand and press the hips into the band as you squeeze the glutes. Try 8-12 reps, 2-3 sets . 🎥 Cable Pull Hip Hinge: have the pulley set at about hip height. Dive the hips back as the arms pull forward. Then press through the heels, squeeze the glutes and pull the cable down by your sides until you stand to full extension. Activating the lats helps activate the posterior chain to the glutes! 8-10 reps, 2-3 sets . 🎥 Advanced Single Leg Pulls: this is clearly advanced! Don’t move onto this until you feel comfortable with two legs. Maintain a slight bend in the knee as the hips dive back and use the opposite lats to pull the cable in and you stand and use the standing glutes to come to full extension. Try 8-10 reps, 2-3 sets . . Give these a shot and stay tuned for so much more to come !! 👊 Shot at @vitru_la #docjenfit #move2improve

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Jen Esquer (@docjenfit),

 

#perform_better

Experts in Functional Training, Rehabilitation, and Sports Performance.

#strengthcoachtherapy

Dr. Teddy Willsey DPT, CSCS Doctor of Physical Therapy Sports Rehab Performance . Teddy zdieľa veľa zaujímavých a porovnávajúcich videí z oblasti silového či funkčného tréningu s jasnými a podrobnými vysvetleniami.

My man Leon crushes the creative core work. ????????@theperformancedoc ・・・ Core stability has many layers to it…this sequence is inspired by Dr. Stuart McGill’s work. Controlled trunk rotation during dynamic movements are key to a healthy spine in athletes and adults alike. Dr. McGill’s work says the lumbar spine begins to breakdown due to uncontrolled torsion from high velocity rotational movements such as swinging and throwing. Therefore, it’s important to learn how to create intra abdominal pressure to create stability. Try this out and let me know that you think! . . . . . . #biomechanics #painscience #evidencebasedpractice #evidencebasedmedicine #backpain #shoulderpain #trapbar #abcheck #6pack #shoulder #strengthandconditioning #powerlifting #usapl #deadlift #dpt #dptstudent #physio #powerclean #crossfit #physiotherapy #fitfam #physicaltherapy #clinicalathlete #fitness #kneesurgery #windlass #footpain #hippain

A post shared by Dr. Teddy Willsey DPT, CSCS (@strengthcoachtherapy) on

#benbrunotraining

Ben Bruno je celebritný osobný tréner. Trénuje napr. známeho Sheldona zo sitcomu teória veľkého tresku alebo Kate Upton. Rovnako zdieľa svoj silový tréning. Dá sa inšpirovať pre tréning s bežnými ľuďmi

A post shared by Ben Bruno (@benbrunotraining) on

#michael_boyle1959 – Mike Boyle

 

Mike Boyle je uznávana autorita v svete funkčného, silového a kondičného tŕeningu. Preto na tomto kanály by ste nemali naraziť na nezmysel, aj keď nie je to kanál z ktorého by sa dalo veľa čerpať.

#movementasmedicine

 

Táto „značka“ patrí pod školu vyššie menovaného Michaela Boyla, pretože autorom je Kevin Carr – dá sa povedať, že jeho pravá ruka a jeden z lektorov kurzu Certified Functional Strength Coach (CFSC) 1-2. Na tomto účte možno nájdete aj viac inštruktážnych a edukačných videí ako na osobnom účte MB. Výhodou je, že návod a informácie majú vysokú hodnotu validity a spoľahlivosti. Vo väčšine z príspevkov sa tak dozviete kúsok z ich systému.

 

Form Check: Dumbbell Row ✅ — The combined value for both hypertrophy and shoulder health makes the DB Row one of my personal favorites. Unfortunately, if you walk into most gyms you’ll see them getting butchered pretty badly. Avoid beating up your back and shoulder and try some of these coaching tips that we teach in the CFSC to make sure you’re performing them correctly. —— Foolproof Set-Up: I start all my clients start in an athletic position with their knees against the bench. I have them take one big step back followed by a half step out with each leg. I want their hips externally rotated so I tell them to “imagine you are riding a really big horse” to get them in a good position. From there they should maintain that position as they hinge down to the bench. —— Stability for Strength: The DB row is a primarily a strength and hypertrophy exercise so we want a set-up that reflects that goal. Set up with wide feet and heels flat on the ground. The dumbbell should row inside of the knee giving us the most stable position to create force. Setting up with narrow feet and tippy toes will lead to lots of energy leaks and wobbling. —— No Lawnmower Start: Too often DB Rows remind me of some trying to start an old lawnmower. Avoid rocking in the row to generate momentum. The thoracic spine should rotate with the scapula motion but the lumbar and cervical spine should stay still. —— The Scapula Has To Move: In an effort to battle slouching many coaches have become OVERLY focused on scapula retraction causing them to avoid cueing protraction. The scapula is an extremely mobile joint that needs to be trained for stability in all directions for optimal health. During the downward phase of the row we should cue the client to protract under control, strengthening them eccentrically. The act of of controlling the scap between the two positions is where the magic happens. —- Calling An Audible: I find the DB Row isn’t a great option for clients with significant thoracic kyphosis. The irregularity of their spinal curvature makes it very difficult for them to assume the correct posture during the drill. For these clients I‘ll opt for the TRX Inverted Rows as a lateralization.

Príspevok, ktorý zdieľa Movement As Medicine (@movementasmedicine),

 

#dr.joelseedman_ahp

 

Joel Seedman je tzv. trénersky špekulant v dobrom slova zmysle vychadzajúci z biomechaniky, kineziológie a športovej vedy. Stále hľadá inovatívne a nové možnosti ako z efektívniť tréning či vyvinúť nový stimul.

#drjohnrusin

 

Rusin na svojom kanáli publikuje edukačné a inštruktážne videá, kde sa snaží podrobne vysvetlovať mechanizmy, postupy a chyby.

We don’t train exercises, we train movement patterns? What’s the difference? An exercise is an arbitrarily strict movement that is force fed NOT based on individual presentation, but on theory. Case in point, the squat movement NOT always having to be trainer with a straight bar on your back in free standing. _______________________________________________________ After traveling or being drained from lifestyle factors throughout the week, we all know that secondary leg day can be an absolute battle. So why not place a glass ceiling on the external load you use while keeping intensity and focus sky high by placing in novel bar setups and variations like the safety bar box squat. The safety bar squat may as well be called the „pussy bar“ squat because it hugely limits the external load you can place on the bar due to positioning. And again, this can be a good thing based on your goals. ________________________________________________________ While the box Squat is a viable squat pattern on its own, it serves a huge pain-free purpose when protecting the bottom of the range of motion, which is notoriously the most vulnerable position for the average lifter. Control your ass down onto the box keeping full tension and tightness throughout the pillar and explode up off of it after reaching a fully seated position. I like the cue „deload 50% of your bodyweight into the box and drive out“ so give it a try. ________________________________________________________ The barbell box Squat variation is one of the four main squat movements that we train hard and heavy in my FHT program. To take your training and results to a new level while getting a damn education in the process, check out the full FHT program in the LINK IN BIO. #johnrusin #drjohnrusin #fht #functionalhyertrophytraining #painfreetraining #physicaltherapy #injuryprevention #smartstrength #squat #shoulderpain #boxsquat

A post shared by Dr. John Rusin (@drjohnrusin) on

#kettlebellexercises

Marcus Martinez je tréner, ktorý sa špeciliazuje na prácu s kettlebelom. Keďže má na instagrame viac videí ako napr. škola Pavla Tsatsoiline-a Strongfirst, tak som tu pridal jeho konto. Zručnosť ovládania kettlebelu (spevnený trup, bedrový ohyb, práca s dychom)  je veľmi dobre prenositeľná do športu či bežného života ako dvíhanie externého bremena.

 


Učiť sa, učiť sa, učiť sa.

Skoro každý tréner s ktorým som mal možnosť spolupracovať alebo sa od neho učiť priznal, že v priebehu praxe svoj pohľad na tréning a systém menil. Niektorí by sa už radšej možno ani nepriznali k tomu za čo brali peniaze kedysi – každá trénerská osobnosť to vie a preto nehľadá chyby na druhých. Učme sa od svetovej elity, keď je možnosť.

5 Vlastností kvalitného trénera

  1. je vzor – sám trénuje alebo je výsledkom svojej práce
  2. neustále sa vzdeláva (od lepšich a svetových) a je zvedavý – svojich zverencov edukuje, vysvetľuje a ukazuje
  3. učí sa na sebe, nebojí sa omylov, priznať chybu a hlavne ju NAPRAVIŤ, resp. prehodnotiť svoj postoj
  4. spolupracuje s druhými – chváli verejne a konštruktívne kritizuje v súkromí
  5. nevlastní pravdu, ale pokoru – vie, že všetko ľudské je nedokonalé. Každý má iné potreby, ciele, záujmy, úroveň vnímania. Vie, že každý má právo na svoju chybu a teda vlastnú skúsenosť, ktorá je vždy prínosom. Vie, že každý robí to najlepšie, čo aktuálne dokáže, preto neponižuje ostatných, rešpektuje ich a prípadne sa snaží poradiť.

Tento zoznam zďaleka nie je konečný ani najlepší. Z môjho pohľadu si tu viem ešte predstaviť zastupiteľov bojových umení, viac špecialistov zo sveta športu na európsky futbal ako aj vzpieranie, diagnostiky, fyzioterapie. Cieľom však bolo podeliť sa o inšpiratívne instagramové kontá ľudí, ktorí sa zaoberajú hlavne silovým tréningom so zameraním na udržateľný rast výkonu, funkcie, techniku a prevenciu. A rovnako pravidelne pridávajú príspevky, ktoré majú pridanú hodnotu v podobe inštruktáže, popisu, rozboru a podobne.

Ak chcete doplniť tento zoznam o ďalšie osobnosti hodné sledovania, neváhajte sa podeliť v komentároch.

Na záver by som dal rád pozornosti najbližšie Praktické semináre, na ktorých sa s vami podelím o svoj systém Silovej gymnastiky a silového tréningu vhodný pre všetkých ľudí, ktorí začať trénovať inteligentnejšie. To znamená najprv vybudovať základy (stabilitu, techniku – vhodné anatomické nastavenie, silu s mobilitou) až potom ďalšie zručnosti, špecializácie a kondičku. Je to prierez najnovších poznatkov, vlastných skúseností. Dozviete sa čo kedy použiť a prečo,  pretože ako vidíte, dnes už nemáme problém s nedostatkom informácií, ale v ich nesystematickosti.

 Budú sa konať v B. Bystrici už 21.Mája (nedeľa) [Workshop: Ovládni a oprav svoje telo Level 1 – 5] a 18. Júna (nedeľa) [Workshop: Silovo nápravný tréning a prevencia najčastejších zranení v športe]. Viac INFO a prihlasovanie.

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: