a
O genetike a rôznych ďalších testovaniach ako analýza mikrobiómu sa hovorí ako o hudbe budúcnosti, ktoré nám pomôžu ešte presnejšie diagnostikovať choroby/ predispozície a personalizovať konkrétnejšie/ efektívnejšie/ vhodnejšie postupy/ protokoly pre konkrétny problém či cieľ. Už dlhé roky sa len vo výžive a športe neustále opakuje faktor genetiky/ predispozície, ktorý do významnej miery rozhoduje o našom osude alebo skôr východisku (potenciáli).
Dnes sa vie, že základ výživy je prirodzená strava. Odhaduje sa, že tá na 80% stačí ako smerové vodítko pre väčšinu zdravých ľudí. Tých zvyšných 20% je priestor na interindividuálne zvláštnosti od metabolických (prečo ľudia na tej istej strave môžu reagovať inak, napr. trávenie škrobov/ cukrov, premena látok…) až po zdravotné (enzýmové deficity napr. laktáza a schopnosť tráviť mliečne cukry, vyššia pravdepodobnosť vzniku ochorenia spojeného s nedostatkom nejakej látky napr. B6, B9, B12,… ).
Rovnako to platí v športe. Áno „Hard work beats talent, when talent does not work hard“, ale ja ako vedecky založený človek mám radšej fakty. Preto kým začneme niekoho motivovať skúsme si urobiť domácu úlohu, vyhodnoťme dostupné informácie a získajme prehľad o silných / slabých stránkach, ktoré nám môžu mnoho napovedať o reálnych cieľoch.
Nie je tajomstvo, že už dlhé roky sa skúma pomer rýchlych a svalových vlákien napr. pomocou biopsie (odoberanie vzorky svalových buniek zo živého tkaniva pomocou ihly) alebo aj obyčajnými nepriamymi metódami ako napr. testy výbušnosti pomocou skoku do výšky alebo diaľky, ktoré niekoho budú zvýhodňovať a predurčovať na rýchlostné, niekoho vytrvalostné a niekoho prienikové aktivity (ako športové hry). Tieto informácie budú mať hlavne zmysel, pre vysokošpecifické individuálne športy ako šprint, plávanie, cyklistika… Vo futbale priemerné fyzické danosti skryjete, ale z pomalého bežca skvelého šprintéra nespravíte.
Predstavte si, že takéto testy dáte urobiť svojim deťom ešte pred tým ako vstúpia do rastovej fázy po 11-12r. alebo kým prirodzeným spôsobom sa u nich prejavia pohybové predpoklady. Predstavte si, že dopredu budete vedieť, že vaše dieťa má EXCELENTNÉ (štatisticky výnimočné) predpoklady na vytrvalosť alebo rýchlosť/ silu a môžete ho zvýhodniť pri výbere prvých športových skúseností. Alebo naopak viete, že je na tom priemerne a budete hľadať športové hry, kde fyzické danosti tvoria možno len 20-30% – ný podiel z výkonu (zvyšok taktické zmýšľanie/ tvorivosť/ hra špecifické myslenie = videnie, psychická odolnosť, herná technika).
Možno niekomu genetické testovanie kvôli zisteniu pohybových predpokladov príde prehnané, nákladné a zbytočné, no čo ak vďaka tomu budeme schopní predchádzať pokročilému rozvinutiu ochorení ako cukrovka alebo jednoducho lepšie optimalizovať skladbu stravy a nebudeme sa vyhovárať na ťažké kosti, sedenie za počítačovými hrami… Genetické testovanie do budúcna má určite svoje miesto a jeho dostupnosť a spoľahlivosť sa pravdepodobne bude zvyšovať. Nechajme sa prekvapiť. Poďme sa pozrieť čo dá zistiť aktuálnymi testami DNES.
Zámerom tohto článku nebolo filozofovať čo by bolo keby, ale iba poukázať na dnešné možnosti a v jednoduchosti ukázať čo sa môžete dozvedieť. Je už na každom posúdení, či v tom vidí aktuálne úžitok pre seba a svojich blízkych alebo nie. Na základe mojich výsledkov môžete vidieť čo sa všetko môžete dozvedieť z genetickej analýzy 23andme zo slinnej vzorky a následného rozboru genetickej expertky RNDr. Zdeny Bartošovej CSc, ktorá po dlhoročnej praxi v obore, začala pred pár rokmi ponúkať službu takéhoto rozkódovania a pretlmočenia do jednoduchého laického a praktického jazyka.
Mojim hlavným cieľom bolo konfrontovať svoje pocity a pozorovania s faktami o sebe samom, ktoré mám spojené s určitými zvykmi, stravovacími návykmi, športovými skúsenostiami, či obyčajnými presvedčeniami a vzorcami myslenia/ správania.
Osobne ma veľmi zaujímalo akú mám vrodenú predispozíciu trávenia rôznych substrátov a jednotlivých podzložiek. To znamená ako štiepim laktózu, ako si vie moje telo poradiť s nadbytkom sacharidov, napr. škrobov alebo glukózy, aký dopad má na mňa fruktóza, ako som citlivý na rôzne druhy tukov – nasýtené, mono a polynenasýtené mastné kyseliny. Či nemám predispozíciu rozvoja Alzheimera, srdcovocievnych problémov… Tiež som chcel vedieť ako som na tom s metabolizovaním kofeínu, keďže dnes sa už vie, ktorý gén je zodpovedný za rýchlosť odbúrania, aké riziko pre mňa predstavuje aminokyselina metionín a jej metabolit homocysteín (ako optimalizovať príjem živočíšnych a rastlinných bielkovín), akú schopnosť majú moje bunky konvertovať rastlinné zdroje omega3 na DHA a EPA. A celkovo aký je môj genetický základ, aké prekvapenia objavím, resp. v čom sa utvrdím.
Okruhov, ktoré vám pani genetička ponúka rozlúsknuť je 8. Dokopy vám sprostredkuje viac ako 130 strán A4 vo forme Pdf., kde nájdete zrozumiteľne doplňujúce informácie ku všetkým častiam.
Samotný portál 23andme.com vám vo svojom účte ponúka len surové dáta a pár informácií o svojom pôvode, ktoré majú viac očarujúci efekt ako praktický. Bez pomoci experta vám to asi viac nedá, i keď tieto dáta viete použiť aj v rámci iných portálov a ich služieb (niektorých bezplatných).
Čo by ste mali vedieť a ako postupovať v prípade záujmu o podobnú analýzu a interpretáciu
- Kliknúť na 23andme . Test stojí 99USD + poštovné (Dr. Bartošová odporúča vybrať si doručenie expres cez DHL za 47,99USD, lebo pri štandardnom poštovnom nie je možnosť sledovania zásielky a môže sa stratiť, čo sa už niekoľkokrát aj prihodilo). *Poznámka. Na webstránke sa môžete stretnúť s Ancestry a Health analýzou. Health je však k dispozícií len pre USA a čiastočnej forme pre Dánsko, Fínsko, Írsko, Švédsko a Holandsko. Pre Rakúsko, Nemecko, Francúzsko a zbytok EÚ ako aj zbytok sveta je stále len „Ancestry“. Pre spracovanie surových dát v spolupráci Dr. Bartošovou to nemá vplyv.
. - Podľa návodu, naplníte skúmavku slinami, zatvoríte a odošlete späť na uvedenú adresu (poštovne späť máte predplatené). O niekoľko týždňov sa vám na vašom 23andMe konte, na ktorom ste si zaregistrovali váš test (číslo je na odberovej skúmavke) sa objavia výsledky analýzy vášho pôvodu (Ancestry) a k dispozícii je na stiahnutie aj súbor nespracovaných dát, tzv. „raw data“.
. - V prípade záujmu o využitie genetických dát, ktoré sa dajú interpretovať, kontaktujete Dr. Bartošovú genin-bartosova@bartos-delta.sk a dohodnete sa na postupe a počte okruhov okruhov (okruhy stáli vtedy okolo 50-60 eur, ale cenník sa samozrejme môže meniť, aj okruhy sa dopĺňajú a rozširujú). Veľmi prospešná je výstupná osobná konzultácia, na ktorej vám pani Dr. Bartošová, zdôrazní a vysvetlí pre vás najdôležitejšie informácie, zhodnotíte výsledky v kontexte osobnej a rodinnej anamnézy, prípadne navrhne ďalšie testy (napr. vybrané krvné markery) a prekonzultujete to čo zaujíma vás.
ZÁVER
Osobne túto skúsenosť, investované peniaze za získané informácie neľutujem. Pani genetička mi povedala, že môžem byť rád, že taký „čistý DNA profil“ ako mám ja je zriedkavý. Nenašla zásadné genetické deficity či riziká, i keď nemyslite si, že to znamená záruku na 150 rokov života. Rovnako mám napr. sklon k vývoju diabetesu či nadváhe ak by som sa prejédal alebo prijímal nadbytok sacharidov. Mám pomalší metabolizmus kofeínu a schopnosť využívať niektoré živiny je tiež obmedzená.
Z pragmatického hľadiska v mnohom som sa utvrdil – videl som, že som viac silový typ, že ako rovnako rýchlo naberám svalovú hmotu, rovnako rýchlo premieňam energiu do tuku, no ako by som na sebe zistil, že mám zvýšené riziko neurologických chorôb, rôznych závislostí alebo takých, ktoré ani neviem, že existujú ?
Mentálne a psychické aspekty zatiaľ len ťažko viem zohľadniť so svojimi skúsenosťami, ale ostávam otvorený a uvidím, čo prinesie viac času a viac údajov/ porovnaní (možno aj vašich). Opakujem však, radšej vedieť, že pravdepodobnosť rizika je nižšia alebo vyššia, a mať možnosť si niektoré veci overiť ako jednoducho to ignorovať. Ak má niekto taký postoj, že nechce poznať aké sú jeho genetické riziká a čo sa s nimi dá robiť, to je samozrejme v poriadku. Každý má svoje dôvody do toho ísť alebo neísť. Voľba je v našich rukách.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
[KRVNÉ TESTY] interpretácia vybraných 10 markerov a výsledky z 15.3.2019