Kefírové zrno vyzerá ako kafiol a hotový nápoj pripomína smotanu.

Poctivé (plnotučné, nepasterizované a nespracované) mliečne produkty sú dnes ťažšie dostupné. Ak patríte medzi tých, ktorým záleží na svojom zdraví (bunky, mikroflóra) a zároveň máte radí mliečne produkty, ale napr. vám spôsobujú tráviace či iné (kožné…) ťažkosti, odporúčam vyskúšať domácu prípravu kefíru. Je to jednoduché a nenáročné. Osobne si myslím, že je to veľmi lacná a výnosná investícia. Zistite prečo. Prajem príjemné čítanie.

Čo je kefír ?

Kefírové zrná pochádzajú z Ázie (Kaukazu) a tvoria kombináciu kvasiniek a baktérií z viac ako 30 kultúr/ kmeňov v rôznom počte od milíon – bilión na 1ml. Kvasiacim procesom  fermentujú, konvertujú  a produkujú mnoho výživných látok, čím sa stávajú chutným liečivým domácim elixírom. Svojimi vlastnosťami je vhodný aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou, keďže kvasinky a baktérie ju predtrávia, môže zmierniť mnoho prejavov alergií (ako potravinové, či iné alergény, astma… ) a posilniť imunitný systém. Môže pomôcť s problémamy premnožených iných organizmov ako Salmonella, Helicobacter, E. coli a iné. Tých štúdií s blahodarnými účinkami je naozaj neúrekom, no samotný kefír nás nevylieči z rakoviny, avšak jeho zaradenie do našej životosprávy spolu s ďalšími optimalizovanými nástrojmi (prirodzené potraviny, spánok, pohyb, slnko, príroda, úprimné vzťahy, pozitívne nastavenie, ego/ stres manažment, prevencia…) určite zvyšujú pravdepodobnosť k zdravotne menej problémovejšiemu a naplnenejšiemu životu.

Bifidobacteria species

Lactobacillus kefir

Lactobacillus kefiranofaciens

Lactobacillus parakefir

Lactobacillus brevis

Lactobacillus plantarum

Lactobacillus helveticus

Lactobacillus delbreckii

Lactobacillus rhamnosus

Lactobacillus casei

Lactobacillus paracasei

Lactobacillus fructivorans

Lactobacillus hilgardii

Lactobacillus fermentum

Lactobacillus viridesoens

Lactobacillus caucasus

Lactobacillus bulgaricus

Acetobacter species

Bacillus subtilis (kulúra produkujúca napr. vit. K2)

Micrococcus so.

Escherichia coli

Leuconostoc mesenteroides

Leuconostoc mesenteroides

Enterococcus durans

Lactococcus lactis subsp. Lactis

Lactococcus lactis subsp. Cremoris

Acetobacter aceti

Acetobacter sp.

Acetobacter pasteurianus

Streptococcus thermophilus

Biologická hodnota a potenciálne zdravotné účinky

Obsahuje napr. vápnik, draslík, fosfór, magnézium, železo, zinok, meď, vit. A, C, D, B3, B9B12,  E a menej známe konjugovanú linolovú kyselinu (CLA) a vitamín K2, ktorý hrá dôležitú úlohu v metabolizme vápnika a teda v zdraví a hustote kostí, zubov. Väčšina populácie trpí na nedostatok práve týchto nutrientov.  Ich množstvo v kefíre nie je jednotne zmerané a štandardizované, ani obsah nie je extrémne vysoký, ale je. A veľa látok je lepšie vstrebateľných ako z rôznych doplnkov alebo potravín samostatne. Mnohé procesy v našom trakte sú závislé na kvalite a profile našej mikroflóre, kefír je všetko v jednom. Pravidelným užívaním a pitím je to naozaj výhodná investícia.

Upozornil by som len na to, že ľudia s už tráviacimi problémamy ako je SIBO, Crohnova choroba, Kolitída a iné by mali začať s menším množstvom a pozorovať ako znášajú prítomné kultúry, ktoré sú založené prevažne na mliečnom kvasení a ich symptómy môže zhoršiť. Pri takýchto chorobách aby sa obnovila a kolonizovala črevná flóra na miestach kde má byť sa skôr odporúčajú probiotiká na “pôdnom základe” [soil based organisms].

Čo potrebujeme?

  • Sklenenú nádobu, drevenú varešku alebo umelú (nie kovovú), umelé sitko

Postup:

1.  Vložíme zrná do nádoby, zalejeme v pomere 1:5/10 a necháme na tmavšom mieste v izbe (12 – 36 hod.) alebo v chladničke, záleží kedy chceme piť kefír a na hustote. Hotový kefír máme na druhý deň pri izbovej teplote a v chladničke ho vieme odložiť na dlhšie (aj mesiac). Čím viac mlieka, tým dlhšie vydrží.

2. Po fermentovaní máme hustejší kefír na vrchu a dole ostane riedka tekutina – srvátka. Prelejeme cez sitko. Srvátku je výživná, môžeme ju piť. Ak niekomu vadí jej kyslá chuť, môže ju vyliať. Vareškou precedíme jogurtovú hmotu do nádoby a môžeme piť.

3. Zo sytka vyberieme kefírové zrná, dáme späť do umytej fľaše a zalejeme plnotučným najlepšie nehomogenizovaným mliekom alebo mliekom z mliekomatu.

Pozn. kefír sa vyrobí aj z ovčieho, kozieho mlieka, dokonca aj ryžového, kokosového aj sójového.

Použitie

Môžete ho piť ráno, večer, po obede, použiť namiesto yogurtu. Je vhodný na zahnanie menšieho hladu či smädu. Osobne si rád dávam do svojho proteínového mixu.

Tipy

  • Ak sa vám oňho nechce starať každý deň, majte ho v chladničke, tam vydrží skutočne dlho a robte si ho keď máte čas a keď máte chuť.
  • Skúšajte rôzne veci, kde bežne používate yogurt, smotanu, acidko, mlieko, práškový proteín. Zamiešaný spolu s medom a kakaom jeho vlastnosti ešte zvýrazňujú, keďže med a kakao sú antioxidačné bohatstvá.
  • Pohrajte sa s hustotou. Ako komu vyhovuje. Čím dlhšie sa fermentuje tým je kyslejší. Že sa pokazil zistíte banánovou vôňou a že sa akosi vytrácajú zrná, niekedy sa ho podarí zachrániť.

Návod na kefír + Recept Bonus na Môj špeciálny každodenný proteínovo – ovocný SUPERMIX:  Plnotučný domáci tvaroh, kefír, proteín, kakao, pomletý mak a ľan (nepovinné), kokos, kokosové chipsy, banány, orechy, med, škorica cejlónska (!).

Osobne pijem kefír takmer každý deň. Či už so spomínaným receptom ako vylepšovač mlieka alebo na zasýtenie kedykoľvek mám chuť. Ak máte otázky, vlastné recepty podeľte sa do komentu o skúsenosti, tipy, zaujímave informácie. Ak sa vám tento návod páčil, zdieľajte ho vašim známym. Možno niekomu pomôže. Rovnako si nezabudnite bezplatne stiahnúť sprievodcu ne/prirodzenými potravinami, kde nájdete viac potravinových probiotických zdrojov ako len kefír.


Kefírová mapa Slovenska

Na mape nájdete miesta a kontakty na ľudí, ktorí si doma sami kefír
vyrábajú, bez zbytočných obalov a z dobrého mlieka – a radi sa o
kefírovú kultúru podelia.

http://kefir.nazemi.sk/kefirova-mapa-slovenska

Ak si už kefír doma vyrábate a kultúru radi poskytnete ďalej, je možné
na mapu pridať aj vás. 🙂


K dispozícií FB skupina Forum Umenie Sebarozvoja

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Nie je mlieko ako mlieko

Syndróm SIBO – nedovoľte aby tento tráviaci problém postihol aj Vás

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: