Problémy s trávením, pálením záhy, podvýživou, zápchou, nafukovaním, hnačkou? Je veľmi pravdepodobné, že za to môže naša mikroflóra. Čoraz častejšie sa vo svete začína hovoríť o novodobom civilizačnom ochorení z nevhodného spôsobu života. Čítajte pozorne a urobte všetko aby ste sa tomu a vaša rodina vyhli kým je čas.
1. Problém na trase Žálúdok – Tenké črevo
V zahraničí je pojem SIBO (small intestinal bacterial overgrowth) čoraz známejší, neviem ako to je na slovenských enterologických ambulanciách, aj keď viem o niektorých v BA a nasledujúce testy sa dajú vygoogliť aj v slovenčine.
Mnoho ľudí si stále neuvedomuje, že naša mikroflóra je absolútnym základom zdravia. Možno vás nasledovné informácie presvedčia. Baktérie sú niekoľko krát menšie ako naše bunky, no zároveň sú v prevahe 10 k 1 voči našim bunkám. Nečudo, že sa ich potom nazbiera v našom trakte cez 1 kg. Človek ako súčasť prírody spolunažíva a poskytuje živnú pôdu mnohým organizmom. S niektorými žije v symbióze (spolupracuje), iné reguluje zdravá imunita, ktorá sa snaží zachovávať prirodzený pomer baktérií. Celé to tvorí jeden živý systém, ktorý je ovplyvňovaný mnohými faktormi (spôsob pôrodu – cisársky rez, dĺžka kojenia materským mliekom, výživa, pohyb, slnko, vzduch, toxíny – lieky, kozmetika, elektrosmog, chémia, stres a psychická pohoda, spánok, vzácne infekcie, genetika …).
Najväčšia koncentrácia by mala byť v hrubom čreve, kde dochádza k rozkladu prevažne vlákniny a nestráviteľných zvyškov. Profil a druh baktérií rozhoduje napr. aj o tom koľko energie využíjeme z roôznej potravy. Napríklad u afrických kmeňoch sa zistilo, že z vláknitej stravy pomocou špeciálneho kmeňa baktérií vedia rozložením celulózy v štruktúre vlákniny získať energiu navyše. A podobných prípadov môžu byť stovky. Preto sú veľké rozdiely medzi ľuďmi a žiadne kalorické výpočty nie sú presné. Dôležitejšia je kvalita, výživa a prirodzený pôvod suroviny ako tabuľkové hodnoty.
Tenké črevo slúži na doštiepenie a vstrebávanie živín. Ako náhle sa baktérie z rôznych príčin usídlia v tenkom čreve a žalúdku vzniká problém a hovoríme o SIBO. Tým problémom často býva pálenie záhy, nafukovanie, diskomfort, kŕče, zápcha, hnačka, nevstrebávanie živín – podvýživa až rozvoj preddispozične daných chorôb a syndrómov ako ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva, priepustnosť sliznice „leaky gut“ atď.).
Diagnostika a testy
SIBO sa dnes diagnostikuje pomocou dychového testu na lačno a po vypití cukrového roztoku. Mnoho baktérií produkuje ako vedľajší produkt hydrogén. Test však zachytáva aj iný plyn a to metán, ktorý je naopak zas produkovaný prokaryotickými organizmami Archae, ktoré konzumujú hydrogén a naopak uvoľňujú metán. Tieto organizmy sú takou malou záhadou. Doteraz boli klasifikované ako baktérie, lenže nemajú vlastné jadro a ich organely nie sú pospájané membránou. Prirodzene sa nachádzajú v extrémnych podmienkach ako horúce pramene alebo slané jazerá.
Zaujímavosťou je, že sa rodíme bez Archae v tráviacom trakte a štúdie ukazujú, že sa začínajú prejavovať najskôr v 3 rokoch života a svoj vrchol dosiahnu zhruba v 10 rokoch. Treba však povedať, že nie všetci ľudia sa stávajú hostiteľmi. Avšak platí, že ak sa u niekoho rozvinie SIBO tak v sprievode Archae.
Čo je, ale ďalším faktom, na základe štúdií sa zistila spojitosť medzi prítomnosťou metánu v dychu a zápchou. Inými slovami, takmer všetci s nameranými vysokými hladinami metánu v dychu trpeli na zápchu a opačne. Ľudia, ktorých trápia hnačkové prejavy pri kolitíde a Crohnovi naopak vykazovali neprítomnosť metánu.
Príčina a prevencia
Ako som uviedol na začiatku tých faktorov je veľa a všetky by som pomenoval slovom životospráva alebo spôsob života. Som jeden z mála, ktorý sa pozerá na výživu z hľadiska prirodzenosti, evolúcie a nie len z pohľadu športového výkonu, krásy a chudnutia. V minulom článku som dokonca nabádal k tomu, že kedy ľudia pochopia, že nevyživujú len svoje bunky, ale aj svoju mikroflóru. A tu neexistujú výnimky, pravidlo 80/20, cheat day. Mikroflóru to nezaujíma, cheatdays neospravedňuje, ktoré sa časom akumulujú. Jednoducho len zrkadlí, čo do seba vložíme to podporí buď probiotické alebo patologické baktérie a väčšinou sa k nim pridajú aj vírusy, kvasinky, plesne, paraziti a iní mikrozemšťania.
Liečba SIBO a Archae
Ako som spomenul. Diagnostika sa robí dychovým testom. Nápomocné môžu byť aj odbery a analýza stolice. Tieto testy sú však často nadštandardne poskytované a niekedy nespoľahlivé resp. sa potrebujú viac krát zopakovať.
Existuje postup ako obnoviť mikroflóru a podporiť liečbu črevnej sliznice. Odporúčaný pri miernych problémoch.
- Vyradiť spracované mliečne produkty, potraviny (lepok, rastlinné tuky, sladené nápoje), fruktózu a nerozpustnú vlákninu. Vhodné a nevhodné potraviny sa dajú vygoogliť pod pojmom FOODMAP.
- Konzumovať funkčné, prirodzené potraviny bohaté na protizápalové a stavebné látky ako polievkový vývar, orgány, morské plody, chrupavky, varenú zeleninu, kokos, l – glukozamín, ovocie bez šupiek, rastliny s účinnými látkami alebo ich extrakty.
- Postupne nasadzovať probiotiká a vlákninu. Potraviny bohaté na probiotiká sú kefír, kyslá kapusta, kvasená zelenina, kim chi, fermentovaná sója, nepasterizované mliečne produkty, probiotické doplnky hlavne probiotiká z pôdnym základom (soil based probiotics/ organizms).
Pri vážnejších stavoch sa používa kombinácia antibiotík, podobne ako pri liečbe helicobacter pylori. Rád by som upozornil, že pacienti sa nemusia obávať poškodenia mikroflóry, väčšinou sa používajú antibiotiká s cieleným zameraním ako rifaximin a neomycin – avšak tieto lieky a informácie pochádzajú zo zahraničného trhu a zdroja a možno nekorešpondujú so slovenským.
Ďalšou možnosťou je použitie rastlinných extraktov s antibakteriálnym účinkom, ktoré sa javia ešte účinnejšie z dôvodu ťažšieho vyvinutia rezistencie. Baktérie sa ľahšie prispôsobujú antibiotikám a jednej účinnej látke v nich ako komplexu rastlinných výťažkov, ktorých mechanizmy dosiaľ v plnej miere nie sú známe. Medzi takéto extrakty patrí extrakt z olivových listov, uva ursi, mačací pazúr, yerba mansa, coptis, artemesia, sida, quercetin, kurkumín, extrakt likorice, enzýmy. Nie som fytoterapeut ani expert na čínsku medicínu, takže dostupnosť na našom trhu si musí človek zistiť sám resp. sa obrátiť na odborníka v týchto oblastiach.
Skúsenosti a odporúčania
Ako 18 ročný som za rok bol „vyhladený“ 5 druhmi antibiotík. Citeľne som sa cítil imunitne oslabený, priebeh chorôb bol vždy dlhý a komplikovaný. Dnes po 8 rokoch som odvtedy nevybral ani jedno antibiotikum, roky som zasvätil do štúdia zahraničných zdrojov preventívnej medicíny, niektorých civilizačných a imunitných ochorení, mikroflóry a podporných mechanizmov ľudského tela či nástrojom optimálnej životosprávy. Mám prehľad o najnovších výskumoch, ale zaujímam sa o prevenciu a možnosti podporenia prirodzených samoliečebných mechanizmov tela. Preto vznikla knižná publikácia Puzzle Života – manuál na preventívnu životosprávu a vybalancovanie tela, mysle a ďalších dôležitých oblastí. Patologické, vážne stavy a poškodenia patria do rúk špecialistom, ktorí maju hlboké vedomosti v danom odbore, majú farmakologické znalosti, diagnostické a operačné možnosti. Osobne si však myslím, že prvým krokom je náprava v životospráve a na základe zareagovania tela, medicínske doplnenie.
Moju stravu tvoria LEN skutočné potraviny a suroviny. Nemám dnes žiadne problémy kvôli ktorým by som potreboval eliminovať aj niektoré rizikové skutočné potraviny ako morské plody, mlieko, vlákninu a podobne. Snažím sa budovať svoju mikroflóru najlepšie ako viem, častou konzumáciou bryndze, kefíru, kyslej kapusty, polievky, vnútorností, korenín a skutočných potravín.
Stretávam sa s tvrdeniami typu „žijeme len raz“ alebo „život je krátky“. Rešpektujem každého a všetci máme svoju pravdu. Tvrdím, že život by sme mali prežiť zmysluplne a vedieť si ho vychutnať. Ak si niekto nezakladá na strave, palive pre svoje bunky, asi je to pre neho lepšie ako sa obmedzovať a stresovať. Dnes sa už vie, že tráviaci trakt je veľmi úzko prepojený s nervovou sústavou. Dôkazom je 400x vyššie množstvo serotonínu produkovanom v trakte ako v mozgu. Všetci poznáme pocity vzrušenia okolo žalúdka alebo nervozity. Takže emocionálny stav veľmi vplýva na zdravie trávenia. Osobne sa snažím naplno rozvíjať svoj biologický potenciál a prirodzená výživa patrí k tomu. Uprednostím radšej krátkodobý hlad ako niečo prázdne (spracované). Je to vec sebahodnoty. Dokonca som stratil vzťah k spracovanému jedlu, vytvoril si k nemu apatiu a nemám potrebu ho vyhľadávať.
Ak trpíte špecifickými problémami, skúmajte, hľadajte, stávajte sa sami odborníkmi, ale taktiež vyhľadajte človeka, ktorý buď vašim problémom rozumie alebo si nimi sám prešiel. Ktorý je ľudský, ochotný a má na vás čas. Chce vám veci jednoducho vysvetliť a zaujíma sa o vás.
Jednoduchý návod ako prebrať zodpovednosť za svoje zdravie a život je v týchto krokoch, za ktorými sú skryté mnohé informácie, poznatky, súvislosti a skúsenosti.
„Stravujme sa prirodzene, pestro sa hýbme, spime do čerstva, vyhýbajme sa liekozmetike, pochopme náš stres a riešme ho, pracujme na niečom zmysluplnom, oddychujme pri tom čo nám robí dobre, budujme úprimné vzťahy, vzdelávajme sa, robme čo nás baví, vychovávajme lepších človiečikov a pomáhajme druhým“.
V podobnom duchu je napísaná najaktuálnejšia kniha o životospráve (životnom štýle) Puzzle Života. Určite si stiahnite bezplatne aj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami pod týmto článkom alebo v pravo v menu. Zoznam potravín je aj súčasťou diára SelfMANAGER 2017, ktorý bol zostrojený aby vzdelával, organizoval, pomáhal a podporoval každý boží deň.