slovak-superfoods

 

Na úvod by som rád zdôraznil, že tento článok nie je o tradičných jedlách, ale o 10 konkrétnych potravinách, na ktoré môžeme byť hrdí.

Niektoré potraviny v pomere  ku kalorickej (energetickej) hodnote, obsahujú nevídané množstvo výživných mikrolátok s bioaktívnym účinkom – superpotraviny. Týchto živín môže byť cez 250 od vitamínov, minerálov, stopových prvkov, fytochemikálili, antioxidantov, biofotónov a ďalších…

Ak ste si stiahli bezplatného sprievodcu ne/prirodzenými potravinami tak už asi máte prehľad o najvýživnejších potravinách. Rozumiem však, že mať morské plody na tanieri pravidelne nemusí byť finančné, logisticky a ani chuťovo jednoduché. A preto som si pripravil tento článok, v ktorom sa dozviete tie najvýživnejšie potraviny, ktoré sú pre Slováka finančne aj lokálne dostupné a určite by nemali chýbať v našom jedálničku čo najčastejšie.

Ak vás budú zaujímať hlbšie detaily, recepty a zaujímavostí, po kliknutí na vybrané druhy sa vám otvorí samostatný článok, v ktorom som sa s vami snažil podeliť o to najdôležitejšie.

Nemusíme patriť medzi prímorské krajiny s mediteriánskou kuchyňou aby sme sa stravovali kvalitne a zdravo.

Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konzumentom múky či spracovaného mäsa. Inšpirujte sa týmto zoznamom, urobte chutné zmeny vo vašom stravovacom režime a tešte sa z pevného zdravia, štíhlosti a vitality.

# 1. Domáce Vajcia

Aké vajcia kupovať ? Ako vajcia pripravovať ? Pár receptov a ďalších zaujímavostí nájdete kliknutím na odkaz.

# 2. Bryndza a žinčica

Čo obsahuje bryndza ? Prečo je v rebríčku TOP 10 ? Ako odlíšiť najkvalitnejšiu bryndzu ? Čo si z nej viete pripraviť ?

# 3. Vývar z kostí

Ako sa varí poctivý vývar ? Čo obsahuje ? Prečo by ste ho mali mať aspoň raz za týždeň ?

# 4. Hovädzia, husacia pečeň a vnútornosti

Čo obsahuje pečeň ? Prečo je niekoľko krát výživnejšia ako mäso, ovocie a zelenina ? Aké potraviny a jedlá sa robia z vnútorností ?

# 5. Zverina, divina a zvieratá chované na tráve s výbehom

Prečo je tento druh mäsa najkvalitnejší ? Aké jednoduché jedlá si viete pripraviť ?

# 6. Zemiaky

Prečo sú zemiaky v tomto rebríčku ? Aký druh zemiakovej prílohy je najvhodnejší a prečo ?

# 7. Sezónné ovocie a zelenina

Ktoré ovocie je najvýživnejšie ? V akom poradí dozrieva ? Ako skladovať ovocie aby sme mali zásoby na celý rok ? Koľko a akej zeleniny človek potrebuje ? Aké praktické recepty z nej viete pripraviť ?

# 8. Domáci med

Aký je rozdiel medzi domácim a kupenkým medom ? Aké množstvo medu je vhodné konzumovať ?

# 9. Ovčie, kozie a kravské mlieko

Aký je rozdiel medzi kravským, ovčím a spracovaným mliekom ? Za aké produkty sa oplatí priplatiť ?

# 10. Kyslá kapusta

Čo obsahuje ? Prečo je súdok kapusty povinnou investíciou do zdravia na celú zimu ?


Človek za celý život skonzumuje okolo 60 ton potravy (žena o polovicu menej). Týchto desať skupín potravín sa snažím konzumovať 90% z celkového objemu.

Mnohé potraviny som sám dlhé roky nekonzumoval z dôvodu výchovy, nevedomosti alebo neatraktívnosti v školskom kolektíve. Dnes po stovkách hodinách štúdia, prekonaní rôznych imunologicko – tráviacich zdravotných problémov mám v tom jasnejšie. Mojim stravovacím prístupom sú jednoducho prirodzené potraviny, ktoré mi chutia a to bez výnimky. Veľmi výnimočne zlyhám, ale svoje priority ma veľmi rýchlo navedú späť.

Aj u mňa to bol dlhodobý proces, kedy som svoje zvyky a postupy budoval a nebolo to zo dňa na deň. Dôležité je vzdelávať sa, skúšať, fungujúce uplatňovať a hľadať lepšie riešenia.

Každý má svoju cestu. Nič sa nemá lámať cez koleno. Obmedzovanie sa a stres nie sú riešením. Výživa je len jeden nástroj za naplneným životom. Viac oblastí nájdete v Puzzle Života. Ak chcete zmeňte seba. Ostatných a svoju rodinu zmeniť nemôžeme, no môžeme ich vlastným vzorom inšpirovať. To jediné funguje. Pochopiť, čo je prirodzená strava a na čo bol človek naprogramovaný v dnešnej modernej dobe chvíľku trvá. Ja vám prajem veľa vytrvalosti a zvedavosti. V komentároch alebo FB skupine sa môžete kedykoľvek opýtať. Ak sa vám članok páčil, zdieľajte ho aj vašim známym.

 

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: