3-29-12-flock-pics-weggs-232

Keby som si mal vybrať jednu vec na pustý ostrov asi by to bola sliepka, ktorá by mi znášala vajcia. Pretože dookola by som mal tie najvýživnejšie zdroje, ktorými sú morské plody. Vajcia spolu s nimi patria medzi najvýživnejšie potraviny na svete. Obsahujú všetko, čo potrebuje pre svoj rast nový život.

#1. Vajcia si nevyberajte podľa farby škrupiny

Biele vajcia alebo hnedé na tom nezáleží. Nezistíte nič ohľadom kvality alebo skladby potravy. Ide skôr o plemeno sliepok. Dôležitejšie je aby ste nekupovali vyleštené vajcia, nakoľko škrupina je pórovitá a z časti priepustná. Vajcia majú na povrchu prirodzené ochranné mazivo. Ak vajcia vyleštia nejakým olejom, ktorý bude určite nižšej kvality naruší to bariéru, prenikne dnu a zvýši riziko bakteriálnej kontaminácie. Sliepky chované v prirodzených podmienkach majú o 98%  menšie riziko nákazy salmonelou, ako tie v 8 podlažnom klietkovom chove s umelým svetlom a hormonálno liekovou stravou. Riaďme sa pravidlom: zdravá sliepka znáša zdravé vajcia.

Neviem nakoľko je to pravda, ale vraj čerstvosť vajec sa dá otestovať niekoľkými spôsobmy. 1) ponorenie vajcia do vody, ak leží na dne – je čerstvé. 2) pevnosť bielka – rozliatosť signalizuje starobu 3) farba žĺtku = stavba stravy. V súčasnosti nedisponujem dôkazmy ani 100% informáciami. Na základe farby žĺtka z kupovaných vajec je dnes ťažké niečo dedukovať. Aj domáce sliepky sa vzhľadom na ročné obdobie dokrmujú pšenicou a inými zrnami. Rovnako ako niektoré potraviny môžu zafarbovať žĺtko do oranžova alebo žlta.

#2. Aké vajcia kupovať

Najlepšia voľba sú domáce vajcia od suseda, babky, ktorej sliepky behali po dvore a žrali hmyz, ďateliny a zrná. Ďalšou možnosťou sú kupenské vajcia, ktoré sa musia označovať zo zákona. Na prvých miestach nájdete číslo, ktoré symbolizuje spôsob chovu a za ním skratku krajiny pôvodu, takže napríklad 2SK…… bude znamenať, že vajcia sú zo Slovenska z podstielkového chovu.

0 – Bio, 1 – výbeh, 2 – podstielka, 3 – klietkový chov. Odporúčam 1 max. 2.

 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vajcia označenie

 

 

#3. Cholesterolový mýtus

S vajciami je rovnako spájaná obava zvyšovnia cholesterolu. Aj keď pravda je taká, že vajcia s cholesterolom v našej krvi veľa spoločného nemajú. Je pravda, že vajcia cholesterol obsahujú. Jedno dokonca 186 mg, čo je 62% odporuč. denného príjmu.

Avšak cholesterol si naša pečeň vytvára tak či onak. Cholesterol je dokonca nevyhnutný k produkcii testosterónu, vit. D3 a iných hormónov, rovnako ako je súčasťou membrán všetkých buniek. To čo nám zvyšuje nebezpečné malé častice vLDL (lipoproteíny) v krvi je viac dôvodov (napr. kombinácia tukov a cukru čo vytvára acylglyceroly, podvýživa vit. D3, K2, nedostatok pohybu a nadváha).

Viac by nás malo zaujímať ako si vajíčka pripravujeme a s čím ich konzumujeme. Čím vyššia teplota, tým zvyšujeme pravdepodobnosť oxidácie a znehodnotenia cholesterolu, čo už nevhodné je. Rovnako konzumácia s veľa koncentrovanými sacharidmi ako je pečivo.

#4. Nebojte sa jesť viac ako 2 – 6 žĺtok za týždeň

To je počet, ktorý mnohé organizácie udávajú ako „zdravú“ hranicu. Na toto tvrdenie nie sú relevantné štúdie, rovnako ako na optimálny počet, pretože sa ukazuje, že každý organizmus odpovedá individuálne.

Avšak zistilo sa, že 70% ľudí, ktorí pravidelne konzumujú vajcia (3 denne)  majú výsledky cholesterolu v norme.

Jedná málo výpovedná štúdia dokonca pozorovala 88 muža, ktorý konzumoval 25 vajec denne a bol vo veľmi dobrom zdraví.

#5. Vajcia sú supervýživné a majú nespočetné množstvo benefitov

Vajcia obsahujú:

1) Zeaxanthin a luteín – betakarotény, ktoré chránia pred degeneráciou šošovky.

2) Cholín – vit. B4, je prekurzorom neurotransmitteru Acetylcholín a dôležitý pre mnoho funkcií v mozgu. 90% ľudí ho má  nedostatok.

3) Vit. A, B2, B5, B12, železo, fosfor, selén, zinok, omega3, K2, D3

4) 1 vajce obsahuje, 6 – 7g vysokokvalitného proteínu (50% bielok, 50% žĺtko).

#6. Najhoršia a najlepšia príprava

Spôsob prípravy tak isto rozhoduje o zachovaní výživných látok a fyziologickom efekte na naše telo. Napríklad. praženie vajec na slnečnicovom oleji spôsobí, že do svojho jedla pridáme viac kalórií v podobe oleja, ktorý navyše zoxiduje, rovnako ako cholesterol, z ktorého sa vytvorí škodlivý oxysterol.

Podlejte vodou a použite na krátko radšej ghee, maslo, kokosový olej alebo panenský olivový olej. Snažte sa vajcia upravovať krátko a na miernej teplote. Štúdie ukazujú, že tepelná úprava zvyšuje využiteľnosť bielkovín a tráviteľnosť, ale znižuje obsah živín napr. vit. D pečením až o 50%.

Osobne najčastejšie si robím praženicu na riedko a miernom ohni s trochou vody a masla alebo ghee. Na cesty a turistiku mám rád varené vajcia s polotekutým žĺtkom. A ako ďalší recept volské oká vo forme pizze zo základu ako karfiol, mrazená zelenina, klíčená šošovica s ryžou a iné posypané syrom, bryndzou. Pečenie vajec považujem za škodu.

Súvisiaci obrázok

#7. Zaujímavosť – vaječné blany

Mojim veľmi obľúbeným zvykom pri úprave vajec je sťahovanie vaječných blán, ktoré sú perfektným, vstrebateľným  a lacným zdrojom látok na podporu kĺbov ako chondroitín, glukozamín, kolagén.

Podobný farmaceutický produkt s obsahom týchto látok z blán stojí viac ako 20€. Pravidelným užívaním vieme telu preventívne dodávať tieto látky takmer bez námahy. Mimochodom celé vajce je jedlé, len škrupina sa musí nechať v octe alebo citrónovej šťave.

 

#8. Alergie, tráviteľnosť a iné

Pre väčšinu ľudí sú vajcia dobre tráviteľné a tolerovateľné. Objavujú sa však prípady, kedy má človek problémy buď pri surovom bielku alebo teplotou znehodnotenom žĺtku. Častokrát je nevyhnutné testovanie a eliminačná diéta.

Ďalším dôvodom prečo nekonzumovať surové vajcia (hlavne bielka) je zníženie vstrebania biotínu – vit. B7, kvôli bielkovine zvanej avidín, ktorá sa viaže na biotín. Surové žĺtka sú najlepšie vstrebateľné a najvýživnejšie. Nie však každému chutia. Toto rozhodnutie nechám na váš chuťový vkus.

#9. Vajcia sú cenovo a celoročne dostupné

K tomuto bodu viac netreba. Treba sa posnažiť a počas leta, jesene si nájsť známeho, susedku alebo farmára, kde sa môžeme pravidelne zásobovať. Priemerná cena za takéto vajíčka sa môže pohybovať od 2,5€ za 10ks. Mimo sezóny by bolo dobré podporiť poctivé farmy na Slovensku, ktoré produkujú Bio alebo 1SK vajíčka. Jedna veľká taka farma sa nachádza vo Veľkom Krtíši, ale určite aj inde.

#10. Tuky a bielkoviny sú veľmi sýte a môžu pomôcť pri chudnutí

Vláknina, tuky a bielkoviny majú veľmi zasycujúce vlastnosti. Tuky a vláknina nám dlhšie ostávajú v žalúdku (preto sa neodporúčajú pred intenzívnejším pohybom) a bielkoviny zase sú náročnejšie na trávenie (na trávenie sa spotrebuje cca 30% energie z prijatých kalórií) a spúšťajú v tele termogenický efekt (vyžarovanie tepla).

Takže keď sa budeme stravovať jednoducho, prirodzene a naše jedlo neprekombinujeme, tak obyčajné lečo alebo volské oka na zelenine môžu byť výborným výživným a sýtom jedlom, ktoré na nás bude mať želaný efekt. Nezabúdajme však pred ním silový alebo iný výdatný pohyb.

#11. Recepty a inšpirácie

 

20150814_131512

Toto som dokázal jesť 3 mesiace vkuse 1x denne v Španielsku. Ingrediencie a postup: klíčená šošovica a strúhany zemiak (predvariť vo vode), doplniť zeleninou, dochutiť koreninami a soľou, zaliať vajcami, nakoniec trocha syru /// základ možné nahradiť čímkoľvek – karfiol, mrazená zelenina, špenát…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pizza-vajecana

Moje začiatky. Toto vzniklo tiež v Španielsku. Nazval som to Pizza Vajecana a základ je spomínaný karfiol a asi všetky koreniny aké som našiel.

 

Spomienka z Velkej Noci. Mnohi sa ma pytate s cim vajcia, ked nie s chlebom tak tu je inspiracia – karfiolovy zaklad, voda, maslo, cibula, na vrch trocha syru a priloha – vyborny cviklovy chrenik. [NOVY CLANOK] 10 veci o vajciach, ktore by sme mali vediet + recepty. ???? Www.tommypovajean.com/vajcia Hlavne stravujme sa kvalitne a neprejedajme sa. Efektivny trening, vela pohybu k tomu a bude to fain. #vitaminK #eggs #vajcia #sauerkraut #zelenina #diet #vegetables #realfood #fitness #fitspiration #calisthenics #praha #zdravie #fitnessmotivation #bratislava #banskabystrica #streetworkout #czechfitness #slovakfitness #foodporn #sila #trening #kalistenika #recept #healthylifestyle #superfood #tommypovajean #slovakia #strava #cvikla

A post shared by TommyPovajean.com (@tommy_povajean) on


„Veľkonočný“ recept tiež s karfiolovým základom, výborný pre menej aktívne dni. Karfiol nahradí ryžu, pečivo a koncentrované sacharidy.


Na záver malá výzva a krok k uvedomelejšej kultúre. Snažme sa podporiť poctivých farmárov a humánny chov zvierat. Obaly dnes predávajú a predajcovia tam vždy uvedú čo im škulinka v legislatíve dovolí. Pekné obrázky a starostlivo vybrané heslá až po vyleštené vajcia sa nás budú snažiť presvedčiť o kvalite produktu. Na každej tržnici dokonca aj v Bratislave dnes nájdeme veľa predajcov. Samozrejme ani to nie je záruka, ale povesť máme len jednu. Dobrý gazda ma veľa kupcov a chválospev sa šíri sám. Mať zdroj kvalitných vajec stojí za trošku námahy.

Späť na článok 10 slovenských potravinových pokladov.

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: