7122468_ml-992x596

Východná tradičná, ale aj moderná západná medicína a veda čoraz častejšie spájajú predpoklady a rovnaké závery, že civilizačné choroby, častokrát nie sú chorobami, ale „len“ následkom nejakého nedostatku, najmä určitých vitamínov, minerálnych látokstopových prvkov.

Hlavné problémy vo výžive sú nasledovné. 1.) Ľudia prestali jesť to, na čo boli naprogramovaní miliónmi rokov. 2.) Kvalita mnohých prvopotravín živočíšnych aj rastlinných produktov klesla (nie je mlieko ako mlieko, mäso ako mäso, dovážané ovocie ako lokálne).


Radi by ste si nasledovné informácie radšej vypočuli počas cestovania alebo prechádzky ? Zaujímajú vás viac praktické informácie ako štúdie, grafy, podrobnosti a hlbšie informácie ? Vypočujte si alebo stiahnite kompletný Audio článok. Každej látke sa venujeme priemerne 15 min. V prípade potreby sa môžete k detailom vrátit neskôr.

 


Som názoru, že doplnky by nikdy nemali nahradzovať skutočnú stravu, ale v modernom svete resp. v slovenských kultúrnych či geografických podmienkach to nie vždy možné je.

V tomto článku sa dozviete podrobnosti z vedeckého sveta preložené jednoduchým jazykom ohľadom mikroživín, ktoré z rôznych dôvodov nášmu telu môžu chýbať a ako to vieme vyriešiť.


Hľadajme pravdu, nechcime ju vlastniť

Chcem sa s vami podeliť o výsledky svojho vlastného bádania, pretože dnes na internete sa vám môžu stať dve veci.

1.) Budete presviedčaní, že vám chýba úplne všetko a to najlepšie riešenie máte v podobe doplnku na danom webe
2.) Budete presviedčaní, že najlepšia diéta je len jedna a samozrejme tie správne informácie nájdete len tam. A tak skončíte ako vegetarián, vegán, frutarián, paleo, ketogenik alebo čokoľvek iné.

Nedávna metaanalýza National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z rokov 2001 až 2008 vyhodnocovala (viď graf nižšie), ktoré mikroživiny chýbajú ľuďom najviac.

Výsledkom je takýto zoznam Vitamín D (74%), Vitamín E (67%), Magnézium (46%), Vitamínc A a C (35 a 31%), Vápnik (39%), a ďalej látky  o ktorých samotných a ich dôležitosti sa síce vie, ale momentálne k nim nie je stanovená RDA  (odporučená denná dávka), ktorá hovorí len o min. množstve pre prípadné sa vyhnutie akútnym symptómom deficiencie ( nie dlhodobým).

Medzi neoficiálne mikroživiny patrí napríklad cholín, draslíkvláknina všeobecne. A to dokonca vo väčšom meradle, ako tie predošlé. Niektoré štatistiky uvádzajú až >90% deficienciu hlavne u obéznych ľudí, a ľudí s veľmi chudobnou, fastfoodovou stravou rovnako nevhodným životným štýlom ako drogy, alkohol, fajčenie, neaktivita.

Tieto fakty komplikujú ďalšie faktory ako špecifické skupiny ľudí s jednostranné zameranou stravou napr. vegáni, ktorí z akéhokoľvek dôvodu odmietajú konzumovať živočíšne produkty a zvyšujú tak pravdepodobnosť deficiencie látok ako vit. B6, B9, B12, Fe, Zn, karnozín dostupných výhradne v živočíšnych zdrojoch.

Deficientnosť mikrolátok je spojená s dlhým zoznamom problémov, pretože doslova každá bunka, orgán a tkanivo tvoria previazaný živý systém.

  • Oslabená imunita
  • Predčasné starnutie
  • Rakovina a mutácia buniek
  • Kardiovaskulárne choroby
  • Vysoký tlak
  • Depresia a úzkosť
  • Neplodnosť

a

(Nad)Priemerný slovák

Štúdie na celej americkej populácie sú určite zaujímavé, ale na tomto blogu by som sa chcel venovať ľuďom, ktorí na sebe chcú pracovať, hľadajú relevantné informácie, nemajú problém pár minút čítať a  vzdelávať sa, chcú neustále zvyšovať kvalitu svojho života a svojho okolia.

Takýto slovák už vie, že potrebuje hľadať prirodzené zdroje potravín v svojom okolí, sem tam nakúpiť v supermarkete a neustále sa snaží byť efektívnejším. Pre takého Slováka mám potom nasledovné informácie o tom, aké skutočné látky mu môžu chýbať , prečo a aké má možnosti. Uvedený zoznam je zoradený podľa pravdepodobnosti deficientnosti.

#1. Vitamín D(3)

#2. Vitamín K(2)

#3. Magnézium

#4. Vitamín B12 

    • Kliknutím na Vitamín B12 budete presmerovaní na originálny Pdf materiál v anglickom jazyku: Vitamin B12 Deficiency od Dr. Chrisa Kressera. Dôvod je, že tento krátky ebook je tak perfektne spracovaný, že by bola škoda robiť jeho kópiu.V prípade, že neviete anglicky, môžete svoje otázky uviesť do komentára, kde vám veľmi rád poradím, resp. využiť google translate.Od 107 min. k dispozícií aj audiosumár.

#5. Vitamín C


Záver a zhrnutie

To boli mikrolátky (živiny), ktoré si myslím stoja za zváženie resp. zmeranie ak máme pochybnosti ako na tom sme, alebo máme nejaký zdravotný problém.

Skutočne si myslím, že ak priemerný Slovák nefajčí, striedmo si vypije (1x za týžden do 3 štamperlíkov), konzumuje dostatok zeleniny a ovocia, semien a orechov, poctivých plnotučných mliečných produktov, mäsa a orgánov (1 – 2x za 15 dní), rýb (1x za 10 dní) a vajec (15 za týždeň) tak by mu cholín, draslík, karnozín, vápnik, vit. E či A, Zinok, vit. skupiny B nemali chýbať.

Ak máme problém s dodržiavaním životosprávy. Každé raňajky sú založené na pečive a večere na pizzi. Cez deň pijeme sladené nápoje a za týždeň neskonzumujeme aspoň 10 vajec, niekoľko kusov ovocia, zemiakov, zeleniny tak sa majme na pozore.

Stiahnite si preto bezplatne sprievodcu ne/prirodzenými potravinami vpravo v paneli, inšpirujte sa a pozrite sa koľko konzumujete najvýživnejších potravín v zelených políčkach. Na základe toho môžete usúdiť, či sa vás nejaký nedostatok látok môže týkať prípadne v akej miere a či je potrebné zvažovať supplementovanie.

jedalnicek-sprievodca

Tabuľku ne/prirodzených potravín nájdete ako v knihe Puzzle Života v kapitole Skutočné jedlo, tak aj v diári SelfManager II. spolu s malou pomôckou, ktorá by vám mohla pomôcť lepšie sa orientovať v stravovacom režime podľa svojich potrieb a denného harmonogramu. Žiadny jedalniček to nespraví za vás, pokial mu nebudete rozumieť resp. sebe a základom výživy [4 výživové princípy: Začnite týmto článkom]

Je ťažké odporúčať výživové doplnky, keď nepoznáme životosprávu , stav, laboratórne hodnoty resp. problémy a symptómy konkrétneho človeka. Osobne prioritne hľadám riešenia vo výžive s optimalizovaním životosprávy. Niekto kto má chudobnú stravu, tak vhodné doplnky mu môžu pomôcť, niekto s bohatou stravou doplnky nepotrebuje.

Samotná diagnostika alebo štandardné testovanie a odbery dnes nie sú veľmi spoľahlivé, mnohé testy sú skreslené a často krát aj veľmi nákladné. Nepotrebujeme sa testovať na všetko čo je v móde, potrebujeme postaviť základy v našej životospráve (spánok, výživa, pohyb, stres manažment, oddych, nastavenie mysle, príroda, vzdelávanie o sebe …) všetko dokopy , potom vylaďovať a v prípade pochybností, problémov, konkrétne problémy konzultovať s dobrým lekárskym špecialistom či odborníkom. Preto vznikla aj kniha Puzzle Života – manuál na poskladanie si 10 životných oblastí, ktorý poskytuje akýsi základný prehľad. 

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: