Tento krátky článok by mal slúžiť ako Vianočný poradca pred prejédaním a „nezdravým“ maškrtením (*vysvetlivka – nezdravé maškrtenie je privysoká konzumácia spracovaných či už sladkých alebo slaných jedál ako koláče, pagáče, medovníky, oplátky, zemiakový šalát, všetko čo sa „povaľuje“ po vianočných stoloch a my z toho šalieme).

Samozrejme UNIVERZÁLNE PRAVIDLO: „Čo nie je doma sa nemôže zjesť“, ktoré je aj v tomto článku 6 spôsobov ako sa neprejédať a vyhnúť falošnému hladu , počas vianočných sviatkoch tak trocha neplatí. Mozog sa dá oklamať, ale ťažko pokiaľ má na očiach stále jedlo a v hlave nám prehráva tie úžasné chuťové zážitky. Takže poďme sa zamerať na to čo urobiť môžeme tzv. menšie zlo. Ďalšou stratégiou môže byť celodenné hladovanie alebo podjédanie a vytvorenie si kalorického deficitu alebo len obyčajná aktivita ako zimné športy, fitko, prechádzky a iné… 

#1. KAPOR na PARE

Chápem, že pražený chutí dobre, tiež som ho roky jedol. No vo chvíli, keď človek zmení presvedčenie na základe informácií, ktoré sa bijú s jeho cieľmi a prioritami, alternatívne kompromisy sa robia ľahšie. Niežeby bol pražený kapor peklo a jed, ale akonáhle viete, že pražený slnečnicový olej, strúhanka a prepálené žĺtko nijako nepomôžu vašej váhe, vzhľadu a zdraviu tak prečo nevyskúšať malú zmenu, ktorá vás neoberie o chuťový pôžitok iba o pár kalórií a znehodnotených látok. 

 

kapor-hodnoty


Výhody v kocke

  • Žiadna múka
  • Žiadny zoxidovaný cholesterol zo žĺtok
  • Žiadny slnečnicový olej so znehodnotenými omega 6 m.k.
  • Zachovanie živín kapra
  • Ľahké trávenie

Trvá to kratšie ako praženie, tiež je to vynikajúce, obzvlášť si vybudujeme aj „piatu zdravú chuť“ (pocit radosti, že do seba vkladáme niečo prospešné), sebahodnotu (veríme v svoje ciele a napĺňa nás pocit približovania k nim) a nakoniec pocit z toho všetkého dokopy, a že netrpíme výčitkami:

„Ach zase hreším, zase vyprážané, zase priberiem a šak Vianoce“ a podobne…

Pred Vianocami som dostal krásny dotaz od kamarátky či plánujem napísať nejaké vianočné recepty. Zaskočila ma a pri tom by to mohlo byť celkom užitočné ako sa vyhnúť strúhanke, fritovaniu „výživovoposvätných“ žĺtok, vyhnutiu sa rastlinnému oleju. A naopak ako si vychutnať skutočného kapra aj s jeho výživnými látkami v koži neobalených v „cestisku“ 🙂 Za zmienku stojí veľmi vzácny pozitívny pomer 1,3:1 omega 3 ku omega 6, 60% bielkovín na 100g, vit. B12, zinok, selén, železo – všetko čo chýba buď vegánom alebo ľuďom na fastfood.

Suroviny: kapor, zemiak, soľ, koreniny

Príprava: 5-8 min. kapor na pare, tak isto varenie zemiaku v šupke, ísť do pivnice po kapustu, (rozbaliť a nakrájať syr – voliteľné), osoliť, dobrú chuť.

#2. PEČENÝ KAPOR

kapor-peceny

Ďalšou možnosť je pečený kapor, komu predsa varenie na pare až tak nevonia a potrebuje mať pocit chrumkajúceho kapra. Nevýhodou je dlhšia doba pečenia. Výhodou však je, že s pečeným kaprom sa dá vyhrať. Kým sa pečie, dá sa pripraviť rôzna prílohová špecialita ako fazulový šalát, špenátová či paradajková omáčka a iné (viď na foto, dielo môjho Dedka – originál profesionálny šéfkuchár).

#3. PSTRUH, LOSOS a iné ryby podľa výberu a možností

Výhodou je, že tu sa medze nekladú. Keď som žil v Španielsku, na Vianoce som si urobil lokálne morské ryby a všetko bolo OK.

#4. ZEMIAKOVÝ ŠALÁT BEZ majonézy a smotany

Recept je podobný ako bežný, len bez smotany a majonézy. A načo by ste pridávali zbytočné nasýtené tuky v prípade smotany alebo rôzne spracované znehodnotené a aditívne (éčka) látky z majonézy, pokiaľ nie ste na ketogenickej strave ? Že vám to chutí a nevzdáte sa toho ? OK tu neporadím. 

ZÁVER

Len ťažko nájdeme pre nás niečo hodnotnejšie (nabitejšie mikroživinami) a prospešnejšie ako ryba, kozí syr, kyslá kapusta alebo aj napr. zemiaky – jeden z naj zdrojov prirodzených sacharidov (zoznam ne/vhodných potravín si môžete bezplatne stiahnuť pod článkom, ale integrovaný je aj v diári SelfManager II. a knihe Puzzle Života.

Receptov na Vianočné koláče zdravých, nezdravých hocijakých je už všade dosť. Zdravé pečené koláče neexistujú. Sú len väčšie a menšie zlo. Osobne to riešim, tak, že sa pýtam sám seba KĽÚČOVÚ OTÁZKU: Si hladný ? Väčšinou nie. A keď áno, koláče nie sú dobrá voľba – obsahujú málo bielkovín a veľký pomer cukrov aj tukov zároveň (v prírode takú potravinu nenájdeme + je to číslo 1 dôvod poškodzovania metabolizmu tzv. pizza efekt). To znamená, že obsahujú nadbytok energie, ktorý sa zle metabolizuje. A načo by som potom ochutnával z každého koláčika, keď viem, že jeden mi nebude stačiť 🙂

Preto pokiaľ ide o sladké celoročne si robím nepečenú zmesku tzv. tvarohový mix (základ tvaroh, sezónne ovocie, ľanové semiačka, trocha ovsených vločiek, kokos, kakao, trocha srvátkového proteínu, škorica, orechy…). Takýto mix neobsahuje veľa rafinovaného cukru resp. žiadny, tuku primerane z potravín, a látky sa neznehodnocujú pečením.

Aj takto jednoducho a „zdravo“ (normálne a výživne) sa dá fungovať. Chutí to tak mojim chuťovým pohárikom, mikroflóre aj bunkám. To je pre mňa kľúčové. Budem rád ak mi napíšete do komentára svoj názor.

Prajem príjemné Vianoce a celoročne dobrý pocit zo seba aj vďaka lepším výživovým rozhodnutiam a znalostiam. 

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: